pondělí 23. dubna 2012

Jarní dumání (3)


Autorkou tohoto projektu je Syki z Knižního doupěte. Více informací o projektu naleznete ZDE.
Cílem tohoto projektu je zamyslet se nad jednotlivými tématy. A téma třetí je toto:

Knižní série

Pokud se řekne knižní série, tak si ihned vzpomenu na Harryho Pottera, který bezpochyb patří k jedné z těch nejznámějších sérií, nejúspěšnější a rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější. Harryho Pottera prostě zbožňuju a zbožňovat budu. Harry je ten typ série, u které vám nevadí sedm dílů a u kterých jste netrpělivě čekali na vydání. U Harryho by mi snad ani nevadilo, kdyby Rowlingová vydala nějakou dodatečnou knihu, protože by mě prostě zajímalo, jak to s kterou postavou třeba dopadlo. I když takhle mají fanoušci aspoň dost prostoru pro použití své fantazie.

Nicméně Harry Potter není jediná série a v poslední době je vlastně těch sérií čím dál více. Někomu to může vyhovovat, někomu zase ne. Dle mého názoru prostě ta série není vždy úplně nutná. Někdy mi stačí jen jeden či dva díly, aby příběh byl hodně dobrý. Jindy jsem zase moc ráda, když má kniha další díly.

Nevadí mi série, které jsou od začátku jako série naplánované. Třeba má autor ze začátku rozhodnuto, že bude mít třeba tři díly. Nebo klidně i těch sedm jako Harry Potter, Rowlingová to tak totiž plánovala od začátku. Nicméně pak jsou tu takoví autoři, kteří se rozhodnou série prodloužit, protáhnout příběh a vydělat další peníze. Někdy to může dopadnout dobře, jindy zase ne.
Takovým příkladem je třeba Cassandra Clare. Ta nejenom, že si prodloužila původní sérii, ale vymýšlí další knihy s tím původním světem související. Z Nástrojů smrti jsem zatím četla ty tři díly, které vyšly v překladu. A abych byla upřímná, docela mi to stačilo. Cassandra Clare určitě píše skvěle a já všechny ty tři díly zbožňuju, ale tak nějak nemám potřebu číst ty další. Mně ten příběh prostě přišel uzavřený, bez potřeby na pokračování. Sice jsem ten čtvrtý díl nečetla, ale dle recenzí soudím, že není tak dobrý jako díly předchozí. Takže to možná nebyl nejlepší nápad. Avšak pokud ty další díly v češtině vyjdou, tak bych si je patrně přečetla.

Ovšem Cassandra Clare není jediná, která takhle prodlužuje. Co já vím, tak by sem patřili i autoři série Podzemí. Ta měla původně mít tuším také jen tři díly a teď se bude vydávat díl pátý. Z této série jsem sice pořádně četla jen první díl, ale mám doma všechny čtyři. Ještě nevím, jestli si další díl budu pořizovat, ale asi spíše ne.
Určitě jsou i další autoři, kteří tohle udělali, ale přece je tu nebudu jmenovat všechny a o těchto vím já nejvíce. :)

Pak tu jsou naopak další pokračování, která mě baví a já se na ně těším. Sem bych zařadila například Ricka Riordana, který dopsal svou skvělou sérii Percyho Jacksona a začal sérii novou - Bohové Olympu. Knihu Proroctví jsem nedočkavě vyhlížela a byla jsem z ní nadšená! Rick totiž určitě vymyslel ještě lepší příběh než v Percym a já pevně věřím, že to bude úžasné! Strašně moc si od téhle série slibuju a doufám, že mě nezklame. Plus ještě doufám, že se zase dočkáme Percyho, protože toho budu stejně asi mít ze všech nejradši, i když i noví hrdinové jsou fajn.
Pak bych asi zmínila i Trudi Canavan, která napsala Trilogii o černém mágovi. V souvislosti s touto sérií vydala knihu Tessia: Zrození čarodějky, která je dějem daleko před původní trilogií. Naopak nová Trilogie zrádkyň, ze které vyšel první díl Sonea: Vyslancova mise, se odehrává jen pár let po skončení třetího dílu první trilogie. Sice jsem zatím Tessiu ani Soneu nečetla, ale určitě se na ně chystám a jejich vydání mě těší.

Některé série jsou zatracené dlouhé. Zde bych jmenovala například Školu noci, Upíří deník a nebo i sérii Hraničářův učeň. Hraničářův učeň má už jedenáct dílů a mě to stejně stále baví, na rozdíl třeba od té Školy noci.

Je dost sérií, které mám ráda a pak jsou tu nějaké, které zase moc nemusím. Nicméně je asi zbytečné to zde vyjmenovávat. Každému se líbí něco jiného, takže tady nic nebudu zbytečně moc propagovat či naopak urážet.

Pokud to shrnu, tak mi série obecně moc nevadí. Vždycky si radši přečtu více knížek místo knihy jedné. Avšak já sama jsem spíše pro trilogie, jelikož tři díly, ty kolikrát úplně postačí. :)

Zdroj obrázků:
www.deviantart.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.