úterý 29. května 2012

Jarní dumání (8)


Autorkou tohoto projektu je Syki z Knižního doupěte. Více informací o projektu naleznete ZDE.
Ták. Dneska tu je úplně poslední příspěvěk do Jarního dumání, jelikož Jarní dumání už končí. Přípěvek jsem sice měla přidat už včera, ale bohužel jsem to nestihla napsat. Dnes jsem něco sesmolila, ale úděsně mě bolí hlava, takže to není nic výjimečného. A dost možná tam jsou nějaké chyby. A pokud ano, tak se za ně omlouvám, ale už nemám sílu to kontrolovat...
A poslední téma jest toto:
Knihomolství

Při slůvku knihomolství si prostě představím člověka s kupou knížek. Knihomol je dle mého názoru prostě člověk, který hodně, hodně čte. Tedy za měsíc přečtě více než jednu knihu, že. Zároveň s tím si pousta lidí určitě spojí osobu nespolečenskou, která vlastně jen a jen čte. Já sama se za knihomola určitě považuji a zas tak nespolečenská si nepřijdu. I když je fakt, že někdy si radši zalezu s knihou do postele než abych šla dělat kraviny někam ven. :D

Já se sice za knihomola považuji, ale rozhodně nepřečtu tolik knih, kolik bych chtěla. Od začátku roku jich zatím mám přečtených 22, takže v průměru kolem čtyř knih za měsíc. Což určitě není špatné, když připočtu školu a učení a rozhodně pokud se srovnám se svými spolužáky. Někteří si totiž přečtou možná tak dvě knížky do roka, protože musíme mít jednou za pololetí referát. Ale tak co nadělám, jejich hloupost.
Letos jsem zatím nejvíce knih přečetla za duben - těch bylo asi děvět. Nicméně jsem ležela doma, s nohou v sádře, tudíž jsem měla kopu času. Ale přes léto toho snad dám více. Musím přečíst těch 25 knih, když už jsem si to stanovila jako cíl v letní výzvě.

Kolik knih jsem dohromady přečetla, tak to netuším. I když na svém účtu GoodReads jich mám okolo 170, nicméně né všechny knihy si pamatuji a né všechny jsem tam našla. Plus knihy z dětství jsem moc nepočítala. Ale teď se mi ten počet přečtených knih sad bude už jen zvyšovat a zvyšovat. :)

Co se týče žánrů, které čtu. Nu, já osobně nejsem nijak vyhraněná, zkusím snad všechno. Kromě hororů. Na horory nekoukám ani jako na filmy, natož abych četla knihy. Nemám ráda, když se bojím. Prostě horory, to není nic pro mě. A ani nevyhledávám životopisy nebo třeba knihy vyloženě podle skutečných událostí. Moc mi to připomíná krutost toho reálného světa.
Úplně nejradši mám fantasy. A to jakékoliv podžánry. Nejvíce mi vyhovuje ponořit se do knihy, která se odehrává v jiném světě, kde lidé nejsou jen obyčejní a s nespravedlností něco dělají.
Ale jak říkám, zatím jsem četla od každého trochu. Od kriminálky, přes nějaké thillery a mysteri knihy až po dystopie či steam-punk. Opravdu to je dost různorodé a nebojím se zkusit nové věci.

S četbou knih se mi ještě spojí povinná četba. S tou se setkal snad každý nebo se s ní určitě setká, pokud má v plánu odmaturovat z naší matěřštiny. Já, jelikož jsem tento rok v prváku, jsem se k povinné četbě už dostala též. Předtím nám učitelé nikdy nezadávali knihy, které bychom měli přečíst a třeba z nich sepsat čtenářký deník. To až teď.
My to máme s povinnou četbou tak, že prostě máme seznam knih, které si k maturitě můžete přečíst. Dokonce by jste tam našli Pána prstenů: Společenstvo prstenu! A jelikož to je jedna z nejnormálnějších knih, tak si ji určitě přečtu. Konečně! Když už si sestra nakoupila snad všechny knihy od Tolkiena s tímto spjaté. :D A dokonce i ona to přečetla, tak si už musím najít čas i já. :D
Nicméně, to jsem trochu odbočila. Takže. Máme seznam, ze kterého si prostě musíme přečíst buď dvacet knih (nižší úroveň) nebo třicet knih (vyšší úroveň). Já osobně asi půjdu po té třicítce. Z přečtené knihy se vytváří portfólio (uvažuji, že sem na blog hodím svá vytvořená portfólia, která byla ohodnocena za jedna... nu, ještě uvidíme). Ten výběr knih je čistě na vás. Jen musí být z toho seznamu.
Avšak naše třídní nám ještě navíc zadává knihy, které si prostě musíme přečíst. Za ty dostaneme známku, kterou si hezky zapíše k sobě. Letos jsme měli knihy čtyři - Gilgameše, Antigoné či Krále Oidipa od Sofokla, Romea a Julii či Hamleta od Shakespeara a Lakomce od Moliéra. Já četla Gilgameše, Antigoné, Romea a Julii a Lakomce. Nejméně mě bavila Antigoné. Nejvíce mě, překvapivě, bavil Lakomec. O tom vám brzy napíšu trochu více, jelikož jsem ho dočetla před pár dny.
Pokud to celé shrnu, všechny ty nepodstatné řeči, tak mi povinná četba nevadí a určitě se s tím hodlám poprat. Taková Pýcha a předsudek je vážně skvělá kniha. A nebýt povinné četby, tak se k ní dost možná nikdy nedostanu.

To bude ode mě na toto téma vše. Více k tomu nemám co říci. :)

Zdroj obrázků:
www.deviantart.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.