neděle 17. června 2012

Posuď knihu podle obalu (11)


Jedná se o knižní meme, jehož autorkou je Syki. Vlastně jde o to, aby se v neděli zveřejnila obálka ke knize, kterou zhodnotím.
Název knihy: Loď mezi hvězdami (Across the Universe)
Autor knihy: Beth Revis
Datum vydání: Srpen 2012 (u nakladatelství CooBoo)
Anotace:
Sedmnáctiletá Amy se přidala ke svým rodičům coby "zmrazený pasažér" na vesmírné lodi Universum a čekala, že se probere na nové planetě o tři sta let později. Nemohla tušit, že její spánek skončí o padesát let dříve a ona se octne ve zcela novém světě mezi hvězdami, ve světě, který si žije podle vlastních pravidel.

Amy si brzy uvědomí, že její probuzení nezpůsobilo jen selhání počítače. Někdo z pár tisíců obyvatel vesmírné lodi se ji pokusil zabít. A pokud rychle něco nepodnikne, její rodiče budou další na řadě. Proto teď musí co nejrychleji rozluštit skrytá tajemství Universa. Ale na jejím seznamu podezřelých figuruje i jediný člověk, na kterém jí záleží: Syn, budoucí vůdce lodi a láska, která přišla znenadání.

Můj názor:
Tohle je určitě jedna z nejhezčích obálek, které jsem zatím tento rok viděla. Strašně moc se mi líbí ten podklad v podobě těch hvězdných soustav, mlhovin či co přesně to je. Protože to vypadá úžasné. Navíc je celá obálka krásně slazená do fialova a tím je to ještě hezčí. Ty dvě tváře obálce nijak neškodí, krásně ji doplňují, když jsou takové tmavé. A hlavně se mi líbí, že jsou to takové nekonkrétní tváře, takže si ty hlavní hrdiny knihy může čtenář představit po svém. Když je na obálce někdo konkrétní, mám tendenci si danou osobu představovat podle toho a to není vždy moc dobře. :)
Font písma a jeho barva obálku krásně doplňuje a dohromady se to nijak netluče. Já rozhodně dávám obálce palec nahoru a jsem skutečně ráda, že CooBoo mohlo ponechat obálku originální. :))

Pro srovnání, další obálky:
Jako první tu mám obálku anglického paperbacku. Ta sice není tak pěkná jako originální obálka od hardbacku, ale pořád není špatná a něco na ni určitě je.
Je trochu tmavší než obálka předchozí, ale tentokrát se mi to tak líbí. Jedná se o hezké odstíny modré, které jsou směrem ke středu světlejší a to je hezké. Nevím úplně přesně a co konkrétně se na pozadí jedná, ale hádám, že jde o vnitřek té vesmírné lodi, kde se příběh odehrává. Protože co jiného by to asi mohlo být? :)
Modelka patrně představuje hlavní hrdinku. Naštěstí na ni není nijaký detail, takže si čtenář pořád může o ní udělat svou vlastní představu. Vypadá to, jako by se po něčem natahovala. Čemuž trochu nerozumím, ale třeba se to hodí k ději.
Ale co se mi opravdu líbí je využitý font písma. Na tom malém obrázku se asi jeví nevýrazně, ale když je obálka zvětšená, tak vypadá o dost lépe. :)

Za druhé tu mám obálku německou. Obálky německé se mi většinou líbí a většinou se mi líbí hodně. Jenže tentokrát podle mě šlápli trochu vedle. Očividně se inspirovali obálkou původní, to je vidět na první pohled.
Jsou tu ty tváře, ale tím podobnost končí. Zde jsou tváře hlavním tématem, vyplňují celou obálku. To se mi nelíbí. U obálky české (a originální), je to takové vyváženější a nejdůležitější jsou tam ty hvězdy, což lépe sedí k nějaké té vesmírné tématice. Tohle mi na obálce nesedí.
Plus to zelené cosi okolo. To je taky divné. Zajímalo by mě, co přesně to má představovat. Ale možná to je jen na doplnění, aby nebyla obálka prázdná. Ta zelená barva se mi nelíbí. Myslím, že to nebyla nejlepší volba. Možná, kdyby to bylo v jiné barvě, tak by to i vypadalo dobře, ale zelená, to tady není nic pro mě. :)

Jako poslední tu mám obálku tureckou. Ta je hodně podobná té originální, ale přece jenom je trochu jiná. Hlavně v pozadí/podkladu, které se mi tu vážně moc líbí. Tentokrát je takové barevnější, pestřejší a je tam použito více těch mlhovin či hvězdných soustav nebo jak se tomu přesně říká.
Tváře jsou naprosto stejné jako u obálky naší. Jediné, co bych této obálce vytkla jen ten font písma. Písmo mi přijde až zbytečně široké a velké. Řekla bych, že kdyby to bylo menší, asi by to vypadalo o kousek lépe. :)

Více obálek tu tentokrát nemám, jelikož další země si většinou ponechaly obálku originální a snad ji jen drobně upravily. Nicméně já si myslím, že ta originální obálka je prostě dobrá volba, jelikož je napohled krásná, ale i k ději podle mě docela sedí. :)

Zdroj obálek a české anotace:
www.goodreads.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.