úterý 26. června 2012

Recenze: Železný král

Autor: Julie Kagawa
Originální název: Iron King
Přeložil: Jan Kartůnek
Série: Železná víla
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 368 stran, hardback
Nakladatelství: Knižní klub, 2012

Něco málo k ději
Meghan Chaseová je docela obyčejný teenager, který není ve škole příliš oblíbený. Hlavně kvůli tomu, že její rodina je relativně chudá a proto si nemůže dovolit vymoženosti jako její spolužáci. Jejím jediným přítelem je Robin.
Meghan si nežije špatně, až do jejích šestnáctých narozenin. To si začne všímat určitých změn. A pak náhle zjistí, že její malý bratr Ethan není jejím bratrem. Je to podvrženec, kterého do domu dali zvláštní bytosti - víli. Meghan je rozhodnutá získat svého pravého bratra zpět. Proto se vydává do země víl v doprovodu svého věrného přítele Robina - Puka. Život Meghan se od základů změní a patrně už nebude cesty zpět. Obzvlášť, když musí uzavřít dohodu s okouzlujícím, ale chladným princem Ashem.

Autorka a styl psaní
Železný král je prvnotivnou americké spisovatelky Julie Kagawa. Zároveň se jedná o první díl ze čtyřdílné (zatím?) série Železný víla. Celá série se v Americe stala velmi populární a na portálu GoodReads má poměrně slušné hodnocení (všechny díly jsou přes čtyři hvězdičky). Plus teď nedávno autorce vyšla nová kniha - The Immortal Rules, která je zaměřena na upíry nebo aspoň myslím. Kolik bude mít dílů, tak to nevím jistě. A ještě autorka chystá novou sérii ze světa Železné víly, která bude zaměřena na Ethana - mladšího bratra Meghan.

Musím říct, že autorka píše hodně dobře, hlavně velmi pestře. Má pěknou slovní zásobu a umí krásně popisovat. Je vidět, že má dost bujnou fantazii a díky jejím popisům si já mohu dokonale představit jednotlivé magické bytosti. To se mi vždy nestává. Stylu psaní nemám co vytknout, považuji to za jeden z kladů knihy. A sice bych uvítala vyprávění i z pohledu někoho jiného než je Meghan, ale dalo se to nakonec snést.

Příběh, průběh děje
Abych byla upřímná, ze začátku mi dost přišlo, že čtu něco, kde autorka spojila více fantasy knih a filmů dohromady. Skoro celou první polovinu knihy jsem v příběhu necítila žádnou velkou originalitu. Pak jsme se přehoupli do druhé části knihy a vše se o dost zlepšilo. V příběhu přibyla originalita, více nápadů samotné autorky. Nebo aspoň tak to na mě působilo. Rozhodně mě bavila druhá část více.

Co se týče průběhu děje, tak né že by někdy vyloženě drhnul, ale místy to bylo poněkud pomalejší a nudnější. Hlavně ta první polovina knihy neubíhala tak hezky jako ta druhá. Nějak jsem v té první část postrádala něco, co by mě nutilo číst dál. A kdybych netvrdla v nemocnici, určitě bych tu knihu nepřečetla tak rychle. Ale u druhé půlky jsem už sama chtěla číst, protože byla více napínavá a dějově ubíhala moc hezky. Prostě, druhá část knihy je mnohem lepší než ta první.

Prostředí
Svět víl - Kdesikdys měla autorka vymyšlený a promyšlený hezky. Díky jejím popisům jsem si to všechno mohla krásně představit. V docela živých barvách jsem viděla jednotlivé bytosti, jednotlivá místa, jednotlivé osoby. Též si mi líbila ta myšlenka týkající se toho, jak vlastně všechny ty víly a jiné bytosti můžou žít. Tedy, nemohu říct jak moc to je originální, jelikož mám pocit, že už jsem něco podobného někdy slyšela, ale stejně to bylo pěkné. :)

Postavy
V této knize jsem se nějak nedokázala sžít s hlavní hrdinkou. Né, že by mě Meghan vyloženě štvala a měla jsem chuť jí dát pár facek, ale úplně mi nesedla. Nějak s ní nemám nic moc společného a někdy mi přišla příliš ufňukaná. Rozhodně se nejedná o hrdinku, kterou si zapamatuju a někdy si na ni sama od sebe vzpomenu.

Něco jiného jsou další postavy. S těmi si podle mě autorka vyhrála více a já si je oblíbila spíše než Meghan. Asi nejvíce jsem si oblíbila kocoura Grimalkina. Ten mi totiž přišel nejzajímavější, zajímavější než lidi. A spíše jsem přemýšlela o něm, jaký ve skutečnosti je, co má za lubem a tak. Rozhodně se mi zdál propracovanější než celá Meghan.
Samozřejmě, že mě zaujal i princ Ash s Pukem. V průběhu knihy jsem pořád přemýšlela, kterého z nich mám radši. A nakonec jsem usoudila, že ty dva mám ráda asi nastejno. Oba mě místy štvali, oba jsem místy litovala. Ale byla jsem ráda, že v knize zatím nebyl podán žádný typický milostný trojúhelník mezi Ashem, Pukem a Meghan. A pevně doufám, že to tak zůstane a Puk pro Meghan prostě bude i nadále jen ten nejlepší přítel.
Z dalších postav mě nezaujala žádná natolik, aby mi nějak více utkvěla v paměti. Snad jedině Ethan. Ten byl roztomilý a na čtyřleté dítě velmi všímavý.

Pocity, dojmy, hodnocení
Kniha nebyla špatná, to určitě ne. A plně chápu osoby, které knize dávají plné hodnocení a velebí ji do nebes. Ale pro mě to takové veledílo nebylo - co se týká prvního dílu. Avšak jelikož se kniha s přibývajícím počtem stránek lepšila, pevně věřím, že další díly budou lepší.
Takžé, knize dávám dva bodíky za autorčin styl psaní, protože ten je vážně dobrý. Další dva bodíky kniha získává za postavy, které jsou kromě Meghan moc povedené a hezky promyšlené. Pak ještě dva bodíky za originalitu, která se vyskytuje v druhé části knihy. A poslední bodík za to, že mě autorka koncem dokázala perfektně navnadit na další díl a já jsem proto rozhodnutá, že si i další knihu pořídím a přečtu.

Konečné hodnocení tedy jest:
7/10

A nakonec ještě písnička v rámci Zpěvavého léta:

Kam dál: 
Zdroj obálky: www.bux.cz
Zdroj obrázků: www.deviantart.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.