úterý 5. června 2012

Seznamte se s knihou (2)

Tak jsem si opět našla čas na svou nepravidelnou rubriku Seznamte se s knihou. Tentokrát jsem se rozhodla, že vás seznámím s knihou V kůži supermodelky!

Kdo má knihu na svědomí: Meg Cabot
Kdo ji u nás vydal: Knižní klub, 2009
Jak se jmenuje v originále: Airhead
Jaké má hodnocení na GoodReads: 3,83 (počet hodnotících - 12 510)
Mé hodnocení na GoodReads: 4 hvězdičky
A o čem vlastně je?
Šestnáctiletá Em Wattsová je newyorská středoškolačka, která má v hlavě především počítače a spolužáka Christophera, se kterým si rozumí nejlíp z celé školy. Když spolu s ním Em doprovází mladší sestru na slavnostní otevření nového obchodního domu, tragickou nehodou začíná zlý sen, jehož kulisy si lze jen stěží představit. Poté, co se ocitá na nemocničním lůžku na kapačkách a v drátcích, totiž zjišťuje, že už není sama sebou - a to doslova. Je to v cizím, pěstěném těle stále ještě ona, či někdo úplně jiný? Proč má najednou jiný hlas, jinou tvář, jiné chutě i známé? Kdo za tou přeměnou stojí a co tím sleduje? Zajímá už lidi jen to, kým je tahle pacientka navenek, anebo jim nepřestane záležet na tom, kdo se skrývá uvnitř? Dá se vůbec naskočit do rozjetého vlaku existence, kterou až dosud žil někdo jiný? A hlavně - co Christopher, pokud se mu to vůbec dá sdělit?

Klady knihy (aneb proč si to přečíst?):
Tak za prvé, je to přeci Meg Cabot! :D A Meg Cabot je jedna z nejlepších spisovatelek románů pro dospívající. Ona totiž umí dokonale popsat děj, zdramatizovat to, přidat nějaký ten románek, ale i skvěle pobavit. Proto mám její knihy ráda. Nejsou nějak složité na čtení, člověk se u nich krásně odreaguje.
A stejně tak tomu je i u této knihy. Čtenář u ní nemusí nijak zvlášť přemýšlet a do jejího čtení se nemusí nutit. Knize nechybí humor, ale ani zajímavost.
Navíc je hlavní hrdinka dosti sympatická a já si ji poměrně rychle oblíbila. Hrdinky z pera Meg Cabot mám ráda, ale nejradši mám Susannah. Avšak Em by byla na místě hned po ní. Chudák holka se ocitne v dost blbé situaci a přesto si dokáže poradit. I když je fakt, že mě místy rozčilovala, ale pořád to má být jen obyčejná puberťačka, že.
Kniha nemá nějakou vyloženě napínavou záplatku, pokud se dobře pamatuji. Ale jak už jsem zmiňovala, člověk u ní nemusí myslet a proto ho může skvěle bavit.
Meg Cabot na této knize prostě dokázala, že psát umí.

Zápory knihy (aneb proč či kdy to nečíst?):
Za prvé, tohle je vyloženě dívčí kniha, takže chlapce by asi moc nebavila. Tedy troufám si říct, že skoro vůbec. Samozřejmě nikomu nezakazuji její četbu, ale děvčata bude bavit víc.
Abych byla upřímná, trochu mi nesedlo to, že z Em se stane Nikki. Jelikož tu nechci vyzrazovat děj, nebudu nijak zabíhat do detailů, ale ta "přeměna" byla zvláštní. Nakonec jsem se s tím smířila, ale někomu to může přijít lehce pitomé a docela nereálné. Ale těžko říct jak moc si to Meg Cabot vymyslela a jak moc to má podložené alespoň několika málo fakty.
A jak už jsem zmiňovala, někdy mi chování Em nesedlo, ale už jsem zažila i horší hrdinky, vážně. ;)

Má kniha nějaké pokračování?
Ano, má! Tohle je vlastně trilogie, pokud se nepletu. V originále vyšly již všechny tři díly. U nás zatím vyšel díl druhý, třetí se chystá ještě tento rok, pokud se nepletu.

2. díl - Jmenuju se Nikki - Anotace ZDE

Zdroj anotace a obálky:
www.bux.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.