úterý 24. července 2012

Recenze: Velikost XL

Autor: Meg Cabot
Originální název: Size 14 Is Not Fat Either
Přeložila: Lucie Johhnová
Série: Heather Wellsová
Díl: 2.
Počet stran, vazba: 305 stran, hardback
Nakladatelství: BB/art, 2008
Hodnocení na GoodReads: 3,78/5 (9 879 hodnotících)

Něco málo k ději
Heather Wellsová je zpět! Už uplynulo pár týdnů od vražd studentek - vražd, které Heather úspěšně vyřešila, a právě začíná jarní semestr a Heather doufá, že by mohl být chvíli klid. Jenže doufám marně. Ve školní menze je totiž nalezena hlava jedné studentky - populární roztleskávačky a nikdo neví kde je zbytek těla. Cooper i policie Heather nabádají, ať tohle nechá být. A ona by i nechala, kdyby ji její kamarádka Magda neprosila, aby se pustila do pátrání - a navíc, detektiv Canavan nepokládá ty správné otázky. Do toho všeho se objevuje Heatheřin otec, kterého propustili z vězení a který si dal za cíl, že se musí se svojí dcerkou sblížit. To by Heather nevadilo, jen kdyby to neznamenalo, že spolu budou bydlet.

Autorka a styl psaní
Jelikož jsem tu párkrát o Meg Cabot už psala, určitě vám je aspoň trochu známá. A určitě víte, že napsala Princezniny deníky či sérii Mediátor (a spoustu dalších knih). Ale víte, že původně chtěla být profesionální ilustrátorka? Já osobně to nevěděla. Do New Yorku se přestěhovala s úmyslem si tenhle sen splnit. Ale když to nevyšlo, našla si práci jako zástupkyně vedoucího koleje pro studenty bakalářského programu v rámci New York University. A z této zkušenosti bere inspiraci právě pro naší Heather (tedy né, že by na koleji byl někdo zavražděn, když tam Meg pracovala ^^).

Stylem psaní se druhý díl nijak neodlišuje od toho prvního. Nadále nám všechno vypráví jen Heather, díky čemuž je to celé humorné, jiskrné a kolikrát dost trefné. Mně osobně tenhle styl psaní naprosto vyhovuje, jelikož je to takové uvolněné a člověk se u toho krásně pobaví, čte se to snadno a rychle.
A opět máte na začátku každé kapitoly nějakou tu ukázku z tvorby Heather. Tentokrát je všechno jen od ní. Některé ty texty jsou dost povedené, jiné lehce uhozené a úsměvné. Já si tedy většinou všechny ty texty nečtu - kolikrát je děj tak napínavý, že se tím nezdržuji a prostě čtu dál. :)

Příběh, průběh děje
Tentokrát byl rozjezd knihy o dost rychlejší a lepší než u předchozího dílu. Kniha mě bavila od začátku, hned mě to chytlo a tak jsem četla a četla. Proto jsem měla knihu skoro za jeden den přečtenou (kdyby mě sestra nenutila zhasnout, protože chtěla jít spát, tak bych knihu za jeden den přečetla). Líbilo se mi, že se i sem tam pomocí různých poznámek vracíme k nějakým informacím z předchozího dílu - pokud má čtenář mezi jednotlivými díly velkou mezeru, snadno se zorientuje a lehce si ty důležité informace připomene.

Co se týká zápletky - nu, ta tentokrát nebyla až tak překvapivá jako u knihy Velikost L, ale stejně to měla paní Cabotová hezky promyšlené. Mně se to líbilo - pro mě to prostě byl zajímavý nápad, dobře podaný nápad. Samozřejmě, na hlavě vařící se v hrnci není nic hezkého, ale zase jsem se v jiné detektivce ještě s takovou vraždou nesetkala. Taky je fajn, že nakonec čtenář dostane vysvětlení proč že byla ta hlava v hrnci. Což je dobře, že to má člověk nějak odůvodněné, protože takovéhle vraždy se asi moc často nestávají. A Heather na vraha přišla docela náhodou a vlastně díky tomu, že pokládala ty správné otázky. Avšak i tady jsem byla ke konci dost napjatá a čekala jsem, jak to s Heather dopadne.

Prostředí
Stále zůstáváme v New Yorku a na Fisher Hall. Tentokrát tam mají ještě zimu, padá sníh a tak. Poměrně mě pobavilo to, že když v New Yorku napadne nějaký 10 centimetrů sněhu, tak se hned zavírají školy a tak - tedy, já vím, že v zahraničí to nemají jako u nás, že musíme jít do školy i když jsou sněhové závěje, ale stejně jsem se u toho musela usmívat.
Také nám jsou představeny i některé další koleje. A taky jsou zde předvedena bratrstva. Já osobně jsem tomuhle nikdy moc extra nerozuměla a nezajímala se o to - jediné co o těch bratrstvech a sesterstvech, které se označují řeckými písmeny vím je to, co jsem viděla v televizi. Sice mám určitou představu o co jde, ale... Hádám, že u nás nic takového není, takže nemohu nijak srovnávat nebo tak. Nicméně v knize bylo to bratrstvo podané jako ve spoustě filmech - prostě kupa kluků, kteří jsou oblíbení a bohatí, co dělají bordel a problémy, ale navzájem se vždycky podrží. No, bylo zajímavé si přečíst, co si o tomhle myslí Heather. ;)

Postavy
Heather je pořád stejná a já ji mám čím dál radši. Já Heather prostě žeru. Pro mě je to ideální, perfektní a dokonale skvělá postava. A Heather si podle mě musí oblíbit každý.
Cooper je stejně perfektní jako v jedničce. Vždycky strašně ráda čtu části kde jsou ti dva spolu. I když mě samozřejmě lehce naštvalo to, co Heather pověděl na konci knihy. Naprosto jsem s Heather soucítila. A pořád doufám, že se ti dva dají dohromady.

Nicméně pryč od těch dvou. V knize dostaly prostor další postavy. Jako první je to otec Heather. Toho jsem si oblíbila snad okamžitě! A nesouhlasila jsem s tím, že ho Heather podezřívá z nějaké levárny, pevně jsem doufala, že jí nežle. A naštěstí nelhal. Třikrát hurá! :D Ani nevíte jak bych takového tátu chtěla mít. (Neříkám, že nemám skvělého tátu, ale táta Heather je vážně úžasný - vždyť jí dělá tak dobré snídaně! A večeře! :D) Jeho jsem si velmi oblíbila, pro knihu byl příjemným oživením, i když pokud se proti Heather spřáhl s Coopem, tak to byla chudák Heather. :D

Další kdo mě v tomhle dílu příjemně překvapil byl studen Gavin. O tom se mluví už v prvním díle - je to docela známý průšvihář a Heather mu musí pořád domlouvat. Gavin mě taky bavil a sem tam mi přišel i roztomilý. Pokud bude i v dalších dílech, tak mi to rozhodně nebude vadit.
A nesmím zapomenout ani na Toma - nového šéfa Heather. Ten se mi též zamlouval a s Heather působili jako dobře sehraná dvojka. Když o něm byla zmíňka poprvé, vůbec by mě nenapadlo, že je homosexuál, jak se později ukázalo, že je. Tom se mi líbil a Heather jsem takového šéfa přála - takový šéf by se totiž líbil každému.
Jediný kdo mě v této knize přímo rozčiloval byl Jordan - expřítel Heather a bratr Coopera. Ty jeho výstupy už byly dost otravné a místy i mé pocity z knihy kazil. Vážně mi dost lezl na nervy a já opravdu pevně doufám, že v dalších knihách ho bude méně a méně.

Pocity, dojmy, hodnocení
Kniha se mi moc líbila. A ani nevíte jak mě štvalo, že třetí díl mám doma a né sebou na dovolené, a tudíž si ho nemůžu přečíst. Taky jakmile jsem dorazila domů, tak jsem po třetím dílu šáhla a pustila se do něj, i když jsem teď měla trochu míň času, ale snad ho brzo dočtu.
Nicméně zpět k této knize. Mně se vážně líbila. Knihy od Meg Cabot mám většinou ráda a musím říct, že tohle je moje druhá nejoblíbenější série od ní - hned po sérii Mediátor. Skutečně to je povedená kniha. Krásně je v ní sklouben humor s napětím, dobrou zápletkou a neskutečně sympatickými postavami. Já teď jen pevně doufám, že se u nás dočkáme přeložení čtvrtého dílu a že ten plánovaný pátý vyjde co nejdříve. :)
Takže určitě doporučuji přečíst!

Konečné hodnocení:
9/10

Kam dál:
Přečtěte si recenzi k prvnímu dílu.

Zdroj obálky: www.bux.cz
Zdroj obrázků: www.deviantart.com

A ještě písnička v rámci Zpěvavého léta. Není to úplně klasická písnička - rozhodla jsem se použít oficiální knižní trailer na čtvrtý díl, který má podobu videoklipu k písničce Sugar Rush = Skladká horečka. Ten trailer se mi strašně moc líbí a navíc se jedná o písničku, kterou měla nazpívat samotná Heather, tak proč nevybrat právě to? :D


Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.