čtvrtek 9. srpna 2012

Recenze: Jak začíná láska


Autor: Meg Cabot
Originální název: The Boy Next Door
Přeložila: Tamara Vosecká
Série: Boy
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 336 stran, hardback
Nakladatelství: BB/art, 2012
Hodnocení na GoodReads: 3,80/5 (18 187 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3,5/5 (aneb je taková roztomilá)

Něco málo k ději
Melissa Fullerová je redaktorkou společenské rubriky v časopise New York Journal, která má celkem poklidný a obyčejný život. Jenže pak nalezne v bezvědomí svou sousedku, jež byla pravděpodobně přepadena. Sousedka je odvezena do nemocnice kde zůstává i nadále v bezvědomí. Nicméně vlastní několik mazlíčků, o které se musí Melissa starat. Kvůli tomu chodí pozdě do práce a hrozí jí vyhazov. Melisse nezbývá nic jiného než vypátrat sousedčina synovce Maxe - známého fotografa a playboye. S Maxem se zkontaktuje, jenže tomu se rozhodně nechce starat o mazlíčky své tety, když může strávit božskou dovolenou s jakousi modelkou. Tudíž využije svého přítele z vysoké Johna, který mu dluží laskavost. John předstírá, že je Max a seznámí se s Melissou. Postupně se začnou sbližovat a zamilovávat se do sebe, aniž by Melissa věděla pravdu. Jenže co když Melissa na Johnovu lež přijde? A kdo vlastně Melissinu sousedku napadl?


Autorka a styl psaní
Opět vám přináším recenzi na knížku, která je z pera americké spisovatelky Meg Cabot. Meg Cabot je známá hlavně dívčími romány, které mají občas paranormální prvky. Mezi její nejznámější knihy patří Princezniny deníky, ale k těm nejlepším se jistě řadí série Mediátor. Dále napsala romány o Heather Wellsové nebo o Emerson Wattsové. Nicméně paní Cabotová má na svém účtě spoustu dalších knih.

Meg Cabotová při psaní docela ráda experimentuje - ve svých knihách střídá různé druhy vyprávění, používá deníkové zápisky a v téhle knize využila email. Ano, přesně tak. Emaily. Vždycky máte na začátku napsané od koho a komu to je, předmět emailu a samotný text. Rozhodně to je zajímavý nápad a také originální, ale mě tohle úplně nesedlo. Byla bych radši, kdyby se ty emaily zkombilovaly s normálním vyprávěním, to by mě pak bavilo víc.
A tím, že je kniha psaná v emailech, nemá kapitoly. Prostě to je text, text a text. To může někdy působit lehce nepřehledně, ale čtenář se v tom nakonec zorientuje. Pro mě to mělo tu výhodu, že jsem mohla přestat číst po dočtení jednoho emailu, nemusela jsem číst až do konce kapitoly, jak mám normálně ve zvyku. :)

Příběh, průběh děje
Od téhle knihy žádný chytrý příběh nečekejte. Prostě se jedná o takový miloučký, lehce naivní dívčí román. Zápletka taky není složitá - jedná se o takové typické schéma dívčího románu (nebo romantického filmu) kdy se hlavní hrdinové do sebe zamilují, ale pak se to nějak zkomplikuje a kvůli něčí lži se třeba pohádají a rozejdou, avšak nakonec se vše vyřeší a je tu happy-end. Takže pokud hledáte dívčí román s chytrou zápletkou a průběhem děje, tak rozhodně nešahejte po téhle knize, ale spíše kupříkladu po Polibku pro Annu.

Samotný průběh knihy je celkem lehce předvídatelný, nestane se nic co by vás vyloženě šokovalo a překvapilo. Žádné velké zvraty tam nečekejte. A když už dojde na něco rádoby nečekaného - na odhalení útočníka, kvůli kterému je stará sousedka v nemocnici, moc velké překvapení to prostě není a mě osobně to snadno napadlo ještě před tím, než na to přišly postavy v knize.

Prostředí
Tohle je další z knih, která je zasazená do New Yorku. Okolní prostředí v knize nikdy není nějak moc popisováno, jelikož se přece jenom jedná o román v emailech a v emailech člověk nebude popisovat místo, které dobře zná jak dopisovatel, tak i příjemce. Tudíž většinou víte jen názvy míst kde se děj odehrává, ale jinak nic moc navíc.

Postavy
Přes emaily postavy asi moc dobře nepoznáte, ale trochu ano. Hlavní hrdinka Melissa není zlý člověk, vlastně dokáže být docela milá, i když trochu praštěná. Pro mě se nejedná o úplně ideální hrdinku, ale na druhou stranu mě nerozčilovala tolik jako některé jiné hrdinky.

Více než Melissa se mi líbil John. To byl poměrně sympaťák, kterého mi místy bylo i líto - hlavně jsem ho tedy litovala, že má takového známého jako je Max. A pak měl chudák takové dilema jak Melisse říct pravdu, to jsem mu vůbec nezáviděla. Emaily od Johna mě bavily ze všech nejvíc, protože mi přišly takové... nejinteligentnější, jestli se to tak dá říct. ^^ :)

Emaily tu píše spousta dalších lidí - přátele Melissy, její kolegové z práce, její rodiče, Johnova rodina, Max a ta modelka, se kterou Max tráví dovolenou. Někdy jsem se až divila, že jsou ty emaily od tolika lidí. Někdo z nich napsal email jen jeden nebo dva, jiný jich napsal o dost víc - to se dost střídalo. :)

Pocity, dojmy, hodnocení
Od téhle knihy jsem nic závratného nečekala a nějak jsem si nedovedla představit jak by kniha psaná v emailech mohla vypadat, ale trošku mě to zklamalo. Myslela jsem, že mě ty emily budou bavit víc, ale místo toho mi to nesedlo. Proto vím, že takto psané knihy už moc vyhledávat nebudu, i když zbylé díly z této série si asi přečtu, protože jsou to přece jenom knihy od Meg Cabot a tu já ráda. A kdo ví, třeba mě další díl překvapí.
Čekala jsem od knihy zábavu a tu jsem dostala. Kniha zábavná byla a já jsem se často zasmála. U knihy jsem si dost dobře odpočinula, odreagovala se a nemusela jsem nad ní moc přemýšlet. To mi plně vyhovovalo, jelikož jsem v té době takovou knihu akorát potřebovala. Takže pokud nad knihou nechcete nijak moc přemýšlet, chcete se u ní zasmát a máte rádi knihy od Meg Cabot, tak si ji přečtěte. Jelikož jinak je to napsané dobře - typicky cabotovsky. :)

Konečné hodnocení:
7/10


Zdroj obálky: www.bux.cz
Zdroj obrázků: www.deviantart.com


Písnička v rámci Zpěvavého léta:

2 komentáře:

 1. Ahoj, taky jsem tuhle knihu četla. Říkala jsem si v obchodě, že bude zajímavý číst knihu ne klasicky napsanou, ale v úryvkách mailu. No, škoda, že to nedopadlo lépe. Přesně jak u tebe, mě to celkem zklamalo. Pár knih Meg Cabot už mám přečtené, tohle je zatím od ní nejslabší.
  Kathryn2@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jop, taktéž jsem si říkala, že by to mohlo být zajímavé, ale holt jsem od toho čekala kousek víc. :) Meg Cabot je fajn spisovatelka, ale úplně vždy jí to nevyjde. I když já za její nejslabší knihu považuji Nenasytnou, to mi vůbec nesedlo. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.