čtvrtek 30. srpna 2012

Recenze: Štěstí ve stínech


Autor: Lynn Flewelling
Originální název: Luck in the Shadows
Přeložila: Hana Vlčinská
Série: Noční běžci
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 573 stran, paperback
Nakladatelství: Fantom Print, 1999 (ale bylo vydáno i v roce 2011)
Hodnocení na GoodReads: 4,14/5 (4 357 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3,5/5 (aneb není špatná)

Něco málo k ději
Mladý Alek z Kerry je uvězněn za zločin, který nespáchal a očekává jistou smrt. Jenže pak se do cely dostane podivný chlápek, který Alekovi nakonec pomůže utéct. Alekovi tak začíná dobrodružství, které ještě nikdy nezažil.
Muž, jež ho osvobodil je Seregil z Rhíminee, který má talent na to být každou chvíli někdo úplně jiný - jednou bard, pak špeh, tulák nebo šlechtic. Tento muž s tajemnou minulostí se rozhodne vzít Aleka do učení, což ještě nikdy neučinil.
Společně budou mít spoustu práce - vypadá to, že země Plenimar chce vyvolat válku proti svým sousedům - Skale a Myceně. K tomu všemu Alec se Seregilem začnou odhalovat spiknutí proti skalské královně, což je klidně může stát i život.

Autorka a styl psaní
Lynn Flewelling je americká spisovatelka věnující se žánru fantasy. Narodila se roku 1958 v Maine. Na univerzitě v Maine studovala angličtinu a jako vedlejší obor historii. Později studovala i literaturu či veterinární medicínu. Pracovala jako pitevní technik, malíř pokojů, administrativní pracovník nebo i jako novinářka na volné noze.
Patrně nejznámnější je její série Noční běžci, která vypráví příběhy Aleka a Seregila. U nás vyšly tři díly - Štěstí ve stínech, Příchod tmy a Zrádcův měsíc. Nicméně v Americe jsou další tři díly, které patrně vyjdou i u nás, jelikož Fantom Print má čtvrtý díl v Edičním plánu na tento rok.
Kromě toho vyšla ještě trilogie o Tamir - skalské královně jejíž příběh se odehrává ještě před dějem knih ze série Noční běžci.

Zas jednou tu máme takové pěkné, klasické vyprávění, které je typické pro knihy z tohoto žánru. Je zde použita er-forma a minulý čas. I když příběh je vyprávěn z pohledu více osob - především z pohledu Seregila a Aleka. Občas nějakou kapitolu odvypráví jiná z vedlejších postav - to aby čtenář pochopil celý příběh. Tenhle styl vyprávění mi plně vyhovuje, já mám prostě radši když knihu vypráví více osob a né jen jedna. :)
Jediné co mi na knize vadilo (a to asi bude překladem) jsou přechodníky. Těch tam bylo hrozně moc - hlavně na začátku! A pár vět bylo trošku podivně formulovaných. Ale ty přechodníky byly místy dost zvláštní - já osobně bych je tam necpala, jelikož ta věta určitě šla přepsat jinak. Sem tam se v textu objevil překlep, ale ty přechodníky mi vadily asi nejvíc.

Příběh, průběh děje
Dalo by se říci, že tady je tak nějak více příběhů dohromady - nejdříve osvobození Aleka, pak zjišťování informací, následující cesta do Skaly a ve Skale se už pak pomalu dostáváme k tomu spiknutí. Řekla bych, že tohle je hlavně takový úvodní díl, z něhož nějaké drobnosti budou rozvedené až v dalších knihách. Něco je tu naznačeno, ale né zpracováno. I když v téhle knize jde hlavně o to spiknutí - jeho odhalení, získání důkazů a následné zlikvidování (aspoň z části). Pro mě to bylo všechno celkově krásně promyšlené, tápala jsem celou dobu s hrdiny a trošku marně jsem se snažila přijít na to, kdo za tím vším vlastně stojí. Nakonec mi to ani nedošlo - zjistila jsem to, až když to odhalili Alek se Seregilem - takže to buď měla autorka tak dobře vymyšlené a proto jsem na to nepřišla, nebo jsem četla nepozorně a nemyslelo mi to. :D

Kniha je zajímavá od začátku až do konce. Skoro pořád se něco děje - ať už se jedná o drobnosti, u kterých se třeba pobavíte nebo dojde k nějakému tomu boji. Já jsem se u čtení ani nenudila a jakmile jsem se do knihy jednou začetla, tak jsem četla a četla. Některé kapitoly sice byly trochu slabší než ty další, ale to se snadno přehlédlo v tom množství těch kapitol dobrých. V knize nechyběla ani menší nebo větší překvapení, které jsem někdy odhadla dopředu, jindy zase ne.

Prostředí
Autorka si zde vymyslela svůj vlastní svět, své vlastní zvyky, náboženství, atd. Což oceňuji, jelikož já vždycky přivítám nějaké nové, neokoukané prostředí. Některé zvyky či náboženství jsou tu vysvětlená více, jiná méně - záleží na tom jak moc důležité to je pro děj. Autorka se dlouhým vysvětlováním většinou nezabývá - prostě to podá tak, aby bylo řečeno všechno důležité a čtenář to pochopil.
V knize máte dokonce mapku, jenže v tom vydání z roku 1999 si toho moc nepřečtete a neprohlédnete, jelikož mapka je hrozně malá (protože kniha má malý formát) a hlavně text je nečitelný. Ale pokud by jste měli chuť luštit s lupou, možná by jste objevili polohu míst, kde se kniha odehrává.
Jediné co bych na autorčiném vymysleném světě zkritizovala jsou názvy. Některé názvy měst, zemí nebo i jména osob jsou příšerně složité, těžko vyslovitelné a blbě zapamatovatelné. Nevím jestli anglicky mluvícím osobám by se to vyslovovalo nebo četlo lépe, ale mně se to četlo dost blbě.

Postavy
Každá správná fantasy kniha má postavy, které jsou promyšlené, něčím jedinečné, mají svou minulost, která je ovlivnila a vytvořila jejich osobnost. Nejsou to postavy ploché, jen tak načtrtnuté. Autorka si zde s každou postavou pohrála a pevně ji stanovila roli v příběhu. Žádná z postav není vyloženě dobrá nebo zlá. Některé postavy si oblíbíte hned, jiné až časem.

Nejvíc představen je samozřejmě Alek se Seregilem. To oni jsou hlavní hrdinové knihy. Alek je šestnáctiletý chlapec, který to nikdy neměl v životě úplně lehké. Je bystrý, chytrý, statečný a dalo by se říci, že i čestný. Alek je ze všech nejmladší, teprve spoustu věcí objevuje a učí se. Aleka jsem si oblíbila už na začátku a prozatím asi patří k mým nejoblíbenějším postavám.
Seregil (to má být ten tady na obrázku) je naopak takový ten tajemný chlapík, který nerad mluví o své minulosti a všechno si nechává pro sebe. Docela dlouho jsem nevěděla kolik mu je let - jednu chvíli mi přišlo, že je mu kolem čtyřiceti, jindy že mu není ani dvacet. To se naštěstí nakonec vysvětlilo a já zjistila, že vypadá zhruba na pětadvacet let (já nevím jak vy, ale ráda vím kolik postavám je, abych si je mohla aspoň zhruba představit, proto mě trápilo, že nevím kolik Seregilovi je). Seregil je velmi silná a složitá osobnost. Někdo patrně bude mít nejradši jeho (a i já ho mám ráda), což naprosto chápu.

V knize je velká spousta dalších postav a mně místy dělalo problém se v nich orientovat (hlavně ze začátku), ale nakonec jsem si zvykla. Z těch dalších je důležitější Micum (stále nemám nejmenší tušení jak to jméno vyslovovat správně...), což je takový parťák Seregila, znají se spolu už celkem dlouho a hodně toho spolu zažili. Micum se mi zamlouval - hlavně svým chováním, on totiž není tolik tajemný jako Seregil a je více zábavný. Už se na něj těším v dalším díle. :)
Ještě by asi bylo dobré zmínit čaroděje Nysandera. Také dost zajímavá osoba, kterou si člověk prostě zapamatuje. Já ho měla ráda, čemuž se člověk asi nebude divit, když je to přítel hlavních hrdinů (a pro Seregila něco jako otec). Sice jsem s ním místy nesouhlasila, ale jinak byl fajn.

Pocity, dojmy, hodnocení
Rozhodně nelituji toho, že jsem se do knihy pustila (i když díky tomu malému formátu je docela tlustá a to může čtenáře odradit). Díky přečtení jsem objevila další velmi sympatickou fantasy sérii, která mě bude bavit - aspoň tenhle díl mě bavil. Já si totiž občas dost ráda počtu něco trochu složitějšího (a chytřejšího) než jsou všechny ty YA knihy, které poslední dobou čtu (i když je mám ráda též, že).
Od knížky jsem žádné očekávání neměla. Nevěděla jsem o co přesně půjde, věděla jsem o ní jen to, co je napsané v anotaci. Takže bylo milé překvapení, když jsem dostala tak pěkný, originální a propracovaný příběh. :) Knížka mě vážně bavila, četla se dobře a já si s velkou radostí přečtu další díly. Sice měla nějaké ty mouchy, ale zase se jedná o první díl ze série a první díly jsou vždycky takové ty úvodní a na seznámení.
Takže pokud máte rádi fantasy, tohle neznáte a hledáte něco nového, určitě se do knih pusťte. Za přečtení stojí, aspoň podle mě. Dle mého názoru to je ideální čtení jak pro holky, tak pro kluky. :) Pevně doufám, že si Seregila s Alekem oblíbíte tolik jako já. ;)

Konečné hodnocení:
8/10


Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: www.deviantart.com

Písnička v rámci Zpěvavého léta:


Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.