neděle 9. září 2012

Posuď knihu podle obalu (12)


Jedná se o knižní meme, jehož autorkou je Syki. Vlastně jde o to, aby se v neděli zveřejnila obálka ke knize, kterou zhodnotím.

Jelikož bylo ukončeno Potřeštěné letní kniho-dumání, které přes prázdniny zabralo neděle, rozhodla jsem se opět pokračovat v meme Posuď knihu podle obalu, které mě předtím velmi bavilo. :)

Název knihy: Les rukou a zubů (The Forest of Hands and Teeth)
Autor knihy: Carrie Ryan
Datum vydání: Březen 2011 (u nakladatelství Mladá Fronta)
Anotace:
Mary žije v uzavřené vesnici. Její svět se řídí prostými zákonitostmi: musí poslouchat pravidla církevního Sesterstva, nesmí se přibližovat k plotu, za kterým - v Lese zubů a rukou - žijí "nečistí", kteří svým kousnutím promění člověka v chodící mrtvolu. Když Sesterstvo rozhodne, že se provdá za muže, kterého jí určili, Mary musí poslechnout, přestože se zamilovala do zraněného Travise. Pak ale nečistí proniknou do vesnice, a Mary v nastalém zmatku prchá společně s Travisem, svým snoubencem Harrym, kamarádkou Cass i bratrem Jedem a jeho ženou dál do zapovězeného lesa. Touží dostat se k vysněnému oceánu, dál za les a nečisté, do světa, který tam venku přece musí někde být.

Můj názor:
Ta naše česká obálka není tak špatná. Rozhodně vypadá lépe než některé anglické verze. Sice není nijak příliš originální - přece jenom nějaká holka je na každé druhé obálce, ale také není nejhorší. Mě osobně na obálce nejvíce zaujme název - nejen tím jak je zvláštní, ale i tim využitým fontem písma. To se mi líbí. A text nad názvem je též pěkný. A je fajn, že v pozadí je nějaký ten les. Nicméně podle obálky bych rozhodně nehádala, že v knize půjde o zombie (aspoň podle anotace soudím, že o zombie půjde, samotnou knihu jsem ještě nečetla, i když už ji mám doma).
Takže pokud to shrnu, tahle obálka není špatná, ale asi by mě v knihkupectví na první pohled nezaujala natolik, abych po knize šáhla a zjišťovala o čem je. :)

Pro srovnání, další obálky:


Vidíte? Většina dalších obálek působí temněji a strašidejněji než ta naše a podle mě více odpovídají anotaci. Všechny tyhle obálky jsem vybrala namátkově a podle toho jestli mě něčím zaujaly.
První obálkou je obálka paperbacku a hádám, že se jedná o americkou verzi knihy, i když si nejsem úplně jistá. Tahle obálka mi přijde neuvěřitelně zvláštní a dost jiná oproti dalším obálkám. Na jednu stranu se mi líbí, ale na druhou zase ne - na mě je až moc tmavá. A taková nic neříkající. Možná bych po knize v knihkupectví šáhla, ale v tomto případě se mi více líbí česká obálka.
Následující obálka se též objevuje u anglicky psané verzi knihy. Ale jestli je britská či nějaká jiná, tak to bohužel nevím. Ale tahle obálka mi přijde docela děsivá. Asi za tím bude ten pohled dívčiny. Řekla bych, že z těch všech obálek se mi líbí asi nejvíce a ke knize mi hodně dobře sedí.
Třetí obálka patří ke slovenskému překladu. Obálka je převzata z další anglické verze knížky (tentokrát si myslím, že se jedná o americký hardback, ale opět si nejsem jistá). Tahle obálka není špatná, rozhodně se mi líbí více než ta naše. A ten les v pozadí je skvělej a tak nějak správně zlověstnej! Kdyby jsme měli stejnou obálku jako slováci, asi by mě kniha zaujala na první pohled víc. :)
Následuje obálka našich německých sousedů. U té se mi asi nejvíc líbí využitý font písma, který ke knize velmi dobře sedí a je skutečně povedený! Les v pozadí a osoby v dáli také nejsou nejhorší, i když ta dívčina vpředu, ze které toho stejně není moc vidět, na mě působí zvláštně. Já bych ji tam asi necpala.
A jako poslední jsem se vám rozhodla ukázat polskou obálku. Ta sice může působit trochu přeplácaně, ale mně se líbí dost! Pro mě je to asi druhá nejhezčí obálka. Ani ta dívka tam není špatná - na první pohled vypadá vylekaně (či vyšinutě) a řekla bych, že na rukou má krev. A to pozadí je též dost hezké. Font písma je také dobře zvolen. Kdybych knihu s touhle obálkou viděla někde v knihkupectví, určitě bych se na ni podívala pozorněji a asi si ji nakonec i koupila. :)

- Tohle budou všechny další obálky, které vám ukážu. Další mě nezaujaly natolik, abych měla nějakou potřebu o nich mluvit. :)

A která z obálek se nejvíce líbí vám? Naše česká nebo některá jiná? :)

Zdroj anotace a obálek:
www.goodreads.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.