pondělí 15. října 2012

Filmová podoba týdne (36)


Jedná se o meme jehož autorem je Niklaus. Cílem tohoto meme je každý týden uveřejnit nějaký film/seriál, který je podle knihy.

Název filmu: Forrest Gump
Režisér filmu: Robert Zemeckis
Hrají: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field, Haley Joe Osment, Peter Dobson, Siobhan Fallon a další
Název knihy: Forrest Gump
Autor knihy: Winston Groom
O čem film je? (ČSFD):
Zemeckisův film je brilantním shrnutím dosavadních režisérových poznatků o možnostech "comicsového" vyprávění. Formálně i obsahově nejméně konvenční z jeho snímků přesvědčuje komediálními gagy i naléhavě patetickým tónem. Jeho hrdinou je prosťáček Forrest Gump, typický obyčejný muž, který od dětství dělal, co se mu řeklo. Do života si tak odnesl několik ponaučení své pečlivé maminky a osvědčené pravidlo, jež se mu hodí mnohokrát v nejrůznějších situacích: Když se dostaneš do problémů, utíkej. Forrest proutíká školou, jako hráč amerického fotbalu i univerzitou, potom peklem vietnamské války a zoufalstvím nad matčinou smrtí. Vždycky je totiž někdo nebo něco, co po něm skutečně či obrazně "hází kameny". Nakonec však Forrest poznává, že jsou i jiná řešení situací než útěk. Svůj život spojuje s kamarádkou ze školy Jenny, která pro něj zůstane provždycky jedinou láskou, s přítelem z vojny, černochem Bubbou, který dá směr jeho úvahám o lovu krevet a s poručíkem Taylorem, jemuž ve Vietnamu zachrání život. Forrestova životní pouť od 50. do 80. let je koncipovaná jako totálně "bezelstné" vyprávění hrdiny, neschopného obecnějšího hodnocení situace. Forrest jako sportovec i jako válečný hrdina se setkává se slavnými lidmi, které nakonec vždycky někdo zastřelí (J. F. Kennedy, J. Lennon). Také jeho bližní umírají, ale on sám zůstává. Empiricky se dopracovává od impulsivního útěku před životem k úvahám o lidském osudu a o Bohu. Soukromý hrdinův osud zároveň postihuje třicet let poválečných amerických dějin.
Snímek je doslova prošpikován nejrůznějšími kulturními i společenskými odkazy, viděnými ovšem bizarně naivním pohledem hlavního hrdiny, úzce soustředěným na několik hlavních nehodnotících hledisek. Film vedle výjimečného citu pro metaforu a brilantních humorných scén překvapuje patetickým tónem a nezvyklou melancholií. Důležité místo zde mají technicky dokonalé triky ve stylu Allenova Zeliga, dovolující hrdinovi vstoupit do dobových dokumentů a setkat se tak s význačnými osobnostmi.

Můj názor:
Tenhle film vám určitě nemusím představovat - hádám, že každý z vás o tomhle filmu alespoň jednou slyšel. Já osobně mám tento film velmi ráda, i když mi docela dlouho trvalo než jsem se na něj podívala. Asi jsem se bála, že z toho budu smutná nebo tak něco, ale prostě jsem ho dlouho nechtěla vidět. Až mě nakonec kamarádka ukecala, já si film sehnala, a když jsem byla nemocná, podívala jsem se na něj. A musím říct, že kdybych se k tomu nedonutila, přišla bych o něco úžasného. Ten film je úžasný. Jak po příběhové stránce, tak ale i díky úžasným hereckým výkonům. Tohle je prostě ten typ filmu, který by měl každý vidět aspoň jednou za život. A je to ten typ filmu, na který se člověk jednou za čas rád podívá znovu. :)
Co se týče knihy, ještě jsem ji nečetla, ale pokud bude aspoň z poloviny tak dobrá jako film, tak to bude naprosto úžasné. Knížku už mám dokonce doma vypůjčenou z knihovny a v následujících měsících se na ni chystám, tak uvidíme, co na ni po přečtení řeknu. Jsem docela zvědavá, jestli náhodou nebude výjimečně film lepší než kniha. :)

Trailer:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.