sobota 24. listopadu 2012

Mini recenze: Goliáš


Autor: Scott Westerfeld
Ilustrace: Keith Thompson
Přeložil: Lumír Mikulka
Nakladatelství: Knižní klub, 2012

Už jsou to nějaké tři měsíce, co jsem knihu četla a recenzi odkládala, až mi tedy konečně došlo, že svou typicky dlouhou recenzi o všech bodech nejsem schopná napsat, ale přece jenom něco bych o té knize tedy napsat měla, když už jsem se párala i s recenzí na předchozí díl. Navíc jsem nějak chtěla vyjádřit svůj názor na tuto knihu. Takže jsem se rozhodla spáchat Mini-recenzi.

O co v knize jde: Kniha Goliáš je závěrečným dílem trilogie o korunním princi Alekovi, který prchá před svým strýcem, a o dívce Deryn Sharpové, která se převlékla za chlapce, aby se mohla stát kadetem na vzducholodi. V tomto dílu jde konkrétně o vynález pana Tesly, takzvaného Goliáše, který by měl zabránit válce. A také Deryn si už nebude moci nechávat své tajemství jen pro sebe. Příběh je pak zasazen do období před první světovou válkou a vytváří alternativní historii.

Originalita knihy: Jelikož jsem ještě nikdy žádný Steampunk nečetla (až na tuhle sérii), tak mi to všechno samozřejmě originální příjde. Líbí se mi všechna ta stvoření. Líbí se mi i to alternativní zpracování historie. Rozhodně to je zajímavé. Obzvlášť pro mě, milovníka dějepisu. :)

Styl psaní knihy: Styl psaní knihy není nijak zvlášť výjimečný. Ale kniha je napsaná vskutku čtivě, svižně a zábavně. Také se zde střídá pohled Deryn a Aleka, což se mi líbí. Vypravění z pohledu Deryn mě pak bavilo o něco více než z pohledu Aleka.

Postavy v knize: Za zmíňku stojí patrně hlavně Alek, který se oproti prvnímu dílu hodně změnil. A rozhodně směrem k lepšímu. Deryn je pořád stejně fajn. A zajímavá osobnost byl i Tesla, já osobně jsem si většinu knihy vůbec nebyla jistá co si o něm myslet. :)

Klady knihy: Určitě ona originalita, kterou kniha má. Následně bych za klady knihy označila svižné psaní, díky čemuž se moc dobře čte. Také mezi klady řadím velmi zdařilé zpracování alternativní historie. A na závěr nesmím zapomenout na úžasné ilustrace.

Zápory knihy: Některé postavy, protože né všechny mi úplně sedly. Pak se také v knize našla trošku nudnější místa, i když je pravda, že tak moc jich nebylo. A posledním záporem samozřejmě je to, že tahle série skončila - a navíc tak nějak otevřeně! :D Ve stylu - "Čtenáři, domysli si to sám!" (Což né, že by bylo špatně, ale stejně...). :)

Reakce na knihu po dočtení: Skvělé zakončení! :)

Mé hodnocení na GoodReads: 5 hvězdiček

Zdroj obálky: www.bux.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.