čtvrtek 22. listopadu 2012

Recenze: Espressologie


Autor: Kristina Springer
Originální název: The Espressologist
Přeložila: Dana Stuchlá
Počet stran, vazba: 191 stran, hardback
Nakladatelství: CooBoo, 2012
Hodnocení na GoodReads: 3,54/5 (1 510 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (aneb mně se vážně líbí :))

Něco málo k ději
Sedmnáctiletá Jane pracuje v kavárně jako baristka, čímž si vydělává na studium. Během této práce si začne všímat, že určitý typ lidí pije určitý druh kávy. A tak si začne všechny své poznatky zapisovat. Po chvíli je už od pohledu schopná říct, kdo si jakou kávu objedná. Když pak jednou přijde do kavárny její kamarád, který se právě rozešel s přítelkyní, rozhodne se mu někoho sehnat. K tomu využije své poznatky - najde někoho, kdo se kávou hodí k jeho kávě. A světě div se, oni dva se vážně dají dohromady. Jane si svou teorii ještě párkrát ověří a postupně se z ní začne stávat senzace. Jen pro sebe ne a ne najít tu pravou osobu.

Autorka a styl psaní
Kniha Espressologie je prvotina americké spisovatelky Kristiny Springer. Kristina pochází ze Chicaga a proto se většina jejích knih odehrává právě tam. Kristina nikdy dopředu neplánovala, že by se chtěla stát spisovatelkou, v dětství toužila po tom být rockovou hvězdou, po střední se rozhodla, že by se chtěla stát zdravotní sestrou. Což si nakonec po nástupu na školu rozmyslela. Kristina vystřídala ještě několik zaměření a profesí, než se konečně dostala k tomu psaní. A tak jí v roce 2009 vyšla Espressologie, která byla přeložena do dalších šesti jazyků. Pak následovaly knihy My Fake Boyfriend Is Better Than Yours a Just Your Average Princess.

Tahle knížka je psaná takovým hrozně jednoduchým a milým stylem, díky čemuž se vážně krásně čte a neuvěřitelně odsýpá. Vyprávěno je v ich-formě, v přítomném čase a díky tomu, že Jane je celkem sympatická osoba, se všechno čte příjemně a vážně rychle. Já jsem měla knížku přelouskanou za nějaké tři, čtyři hodinky a to žádný rychlík ve čtení nejsem. :) Vážně příjemná oddechovka. :)

Příběh, průběh děje
Řeknu to narovinu - tahle knížka je dokonale předvídatelná. Já už jsem po pár stránkách věděla naprosto přesně jak to všechno dopadne a až tak jsem se nezmýlila. I když mně tady ta předvídatelnost nevadila. Příběh není postaven na nějakých překvapivých zvratech či na nějaké složité zápletce. Tohle je prostě čtení pro odreagování, které si přečtete, když chcete vypnout a máte chuť na něco miloučkého, i když místy poněkud nereálného. :)

Nicméně ten nápad s espressologií se mi líbil. To bylo vážně zajímavé. I když já osobně kávu nepiju, takže jsem kolikrát nevěděla, co si pod těmi názvy představit, ale opravdu se mi líbili ty popisy, které Jane ke kávám měla. Přišlo mi, že to i hezky sedí, podle toho co o kávách napsala autorka. :) I když to ostatní okolo espressologie bylo skutečně poněkud nereálné, líbilo se mi to. :)

Prostředí
To, kde se příběh odehrává, tu až tolik popisované není. Nejvíce informací čtenář dostane právě o té kavárně, kde Jane pracuje a místy je popsáno i nějaké to okolí. Ono to prostředí ani není příliš důležité, tady jde hlavně o tu espressologii a věci okolo ní. :)

Postavy
Postavy v této knížce jsou hodně jednoduché charaktery. Nemají žádnou výraznou hloubku, nejsou nijak extra propracované. I když to zrovna pro tento typ příběhu prostě není nutné. Tady stačí hodit jméno, nějaký ten hrubý popis a víc nic. Čtenář se toho o postavách zas až tolik nedozví, snad jen kromě jejich oblíbené kávy a jací by podle té kávy měli být.

Nejvýraznější je tady logicky Jane, o které kniha je, která je vypravěčkou a o které má čtenář tedy nejvíce informací. A mně byla Jane sympatická. Taková fajn, milá, obyčejná holka, která mě nijak nerozčilovala. Navíc jsem s ní měla i pár věcí společných. Sice se objevila místa, kdy jsem s ní třeba úplně nesouhlasila, ale jinak byla fajn. :)

Pocity, dojmy, hodnocení
Na čtení této knihy jsem asi měla tu správnou náladu, jelikož její čtení jsem si užila a líbila se mi o něco více, než by se mi patrně líbila jindy. Je to hrozně milá knížka, s prostým a předvídatelným příběhem, s né příliš výraznými charaktery, ale docela hezky napsaná. Rozhodně nic pro náročné čtenáře. Ale pro ty, kteří si potřebují dát voraz, vypnout a nemyslet u knížky, tak pro ty bude ideální a já vám ji doporučím všemi deseti. Nicméně vážně od ní nečekejte nějaké světoborné dílo. A pokud čekáte něco třeba ve stylu Polibku pro Annu, tak pozor, ať nejste zklamaní. V porovnání třeba s Annou je tahle knížka slabý odvárek, ale jinak... Příjemné čtení, taková jednohubka, kterou slupnete takřka hned. :)
To bude patrně vše, co bych ke knize řekla, ať to tu zbytečně neokecávám blbostmi. ^^ :)

Konečné hodnocení:
8/10


Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: www.deviantart.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.