čtvrtek 8. listopadu 2012

Recenze: Na půl cesty do hrobu


Autor: Jeaniene Frost
Originální název: Halfway to the Grave
Přeložila: Zuzana Ľalíková
Série: Noční lovci
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 272 stran, hardback
Nakladatelství: Fantom Print, 2012
Hodnocení na GoodReads: 4,25/5 (38 860)
Hodnocení obálky: 4/5 (nu, není špatná)

Něco málo k ději
Catherine Crawfieldová je poloviční upírka. Po večerech navštěvuje bary s jediným cílem - najít upíry a zabít je. Cat tak činí hlavně kvůli své matce - tu totiž jeden upír znásilnil a pár měsíců na to se narodila ona. Takže Cat všechny upíry považuje za stvůry a chce svou matku pomstít. Jenže pak si jednou vyhlédne špatnou oběť - Bonese. Bonese ji nechá naživu a dokonce jí nabídne spolupráci. Pro Cat je sice spolupráce s upírem nemyslitelná, ale nakonec přijme. A tak začíná nejen její výcvik, ale i zjišťování, že ne všichni upíři jsou takové stvůry jak si myslela.

Autorka a styl psaní

Knihy Američanky Jeaniene Frost se zpravidla objevují v řebříčcích bestsellerů New York Times či USA Today. Práva pro vydání jejích knih byly prodány do 19 různých zemí. Nejznámější je právě její série Noční lovci, ze které bylo vydáno šest dílů a další se chystají - u nás jsou pak zatím díly dva, ale Fantom Print plánuje i pokračování. Nicméně tato autorka má na svém kontě i další knihy ze světa Nočních lovců, které u nás vydal Baronet pod názvy První rudá kapka a Věčný polibek temnoty. K tomu ještě tento rok vyšla kniha Once Burned z nové série Night Prince, která má taky něco společného se světem Nočních lovců, tuším.
Jeaniene Frost v současné době žije se svým manželem v Severní Karolíně. Kromě psaní ráda čte, dívá se na filmy se svým manželem, cestuje (hlavně autem) a ráda se též vydává na průzkum starých hřbitovů.

Samotná kniha je pak vyprávěna ich-formou z pohledu Catherine. Nikdo jiný příběh nevypráví, což mi u téhle knihy docela sedlo. Nevím jestli by se mi líbilo vyprávění třeba z pohledu Bonese. Sice by to mohlo být asi zajímavá, ale Cat mi docela úplně stačila. :) Jinak je kniha napsaná čtivě, svižně, bez nudných pasáží. Čte se velmi, velmi dobře. :)
Ještě by asi stálo za zmíňku, že v knize je poměrně dost sprostých slov. Já osobně si myslím, že tohle je jedna z nejsprostších knih, které jsem četla. :D Pak je v knize i docela dost sexuálních narážek. Nicméně vyloženě erotická scéna tu je snad jen jedna, tuším (což je možná pro někoho i dost, ale mně se to tak hrozné nezdá, když mám za sebou devět dílů ze série Bratrstvo černé dýky, ehm). Ale i přesto bych knihu určitě doporučila číst osobám starším minimálně patnácti let.

Příběh, průběh děje
Příběhem mě kniha docela překvapila, hlavně jak se to nakonec vyvrbilo, že nešlo jen o ten trénink Cat, ale prostor dostala i nějaká pořádná zápletka. Líbil se mi ten nápad s jakýmsi obchodem s bílým mase (protože ono to něco takového vážně bylo, řekla bych), jejich pátrání a následné vyřešení. To mě na knize bavilo asi nejvíce. Ten trénink mě moc nebral. A konec mi přišel dějově poněkud zvláštní. Já vám nevím, ale mně to s tím tajným oddělením FBI nějak nesedlo. I když je mi jasné, že v dalších dílech půjde hlavně o to. Vážně, vážně nevím. Nu, uvidíme.

Z průběhu děje se mi nejlepší, nejsvižnější a nejzajímavější zdál střed knihy. Někde uprostřed mě kniha bavila nejvíce. Ale i ten zbytek byl zajímavý a určitě ne nudný. Podle mě má kniha jisté stálé tempo, kterého se drží. Nicméně uprostřed se mi kniha vážně zdála nejlepší. :)

Prostředí
Tak tu opět máme upíry. Ale naštěstí se nejedná o žádné mírumilovné bytůstky, které se na slunci třpytí. Né, tohle jsou zas jednou ti pořádní, suroví upíři, kteří pijí lidskou krev a klidně i vraždí. Což bylo fajn! I když si nějak nevzpomínám, že by upíří v téhle knize byli nějak zvláštní - snad jen jim zaří zeleně oči, když jsou nějak rozrušení a zabít se dají stříbrem. On ten svět upírů zatím asi nebyl představen nějak moc podrobně, myslím. Nebo mi v mysli nezůstalo nic, co by se mi zdálo důležité. Takže uvidíme v dalších dílech. :)
Jinak pokud se nepletu, tak se vše odehrává v americkém státě Ohio. Teda, aspoň myslím.

Postavy
Postavy téhle knihy. No. Upřímně - já si snad ani k jedné postavě ještě nevytvořila nějaký vztah. Tím chci říct, že mě žádná postava neoslnila natolik, že bych o ní měla s nadšením mluvit. :)

Třeba ke Cat je můj vztah úplně neutrální. Já tak trochu nevím co si o ní mám myslet. I když se jí musí nechat, že mě nijak extra nevytáčela. Ale taky mi úplně nesedla, i když to byla určitě zajímavá osoba. Jop, byly scény, kde se mi vážně líbila a já jí třeba fandila, ale pak se našly i scény, ve kterých mě celkem dost vytáčela. Nu, vážně nevím. Tak uvidíme třeba v pokračování.

A teď Bones. Vím, že spousta čtenářek je z něj unesená, ale já se k nim asi nezařadím - aspoň prozatím. Já totiž z Bonese nijak odvařená nejsem. Mně se zase tak extra zajímavý nezdál. Asi jsem divná, nó. :D Ale třeba takového Currana mám stokrát radši. :D Navíc mi Bones lezl na nervy tím jeho "kotě", jak Cat oslovoval. Mně to přišlo divné, říkat jí pořád takhle. Tedy, určitě chápu proč se Bones někomu tolik líbí, ale mě si zatím vážně nijak nezískal.

Ze zbytku postav autorka určitě nabídla zajímavé charaktery. I když taková matka Cat mě hrozně štvala. Já měla silnou touhu tuhle ženskou uškrtit, vážně. :D Ta byla na zabití. Takže já budu jedině doufat, že v dalších dílech jí tolik nebude.
Pak mě docela zaujal Spade, přítel Bonese, který se v knize na chvíli mihnul. Spade se mi docela líbil. A určitě bych si o něm ráda přečetla více, takže si zkusím sehnat knihu První rudá kapka, kde Spade vystupuje jako hlavní hrdina.

Pocity, dojmy, hodnocení
Mně se tahle kniha v zásadě líbila. Napsaná je vážně dobře a čtivě, odehrává se v zajímavém světě, ve finále měla i pěknou zápletku. I když ten konec mi tolik nesedl. A ještě mi moc nesedly ty postavy. Takže vlastně až na postavy (a pár jiných drobností), to byla opravdu fajn urban-fantasy. Nicméně opravdu je spíše pro trochu starší čtenáře - takže pokud máte pod patnáct let, tak vám knihu vážně nedoporučuji číst.
Já osobně se po dalším dílu ráda podívám, jsem zvědavá jakým směrem se bude příběh vyvíjet, co všechno si pro nás autorka připravila. A třeba mi v dalším díle lépe sednou hlavní postavy. Tak uvidíme. :)

Konečné hodnocení:
8/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: www.deviantart.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.