neděle 13. ledna 2013

Posuď knihu podle obalu (16)


Jedná se o knižní meme, jehož autorkou je Syki. Vlastně jde o to, aby se v neděli zveřejnila obálka ke knize, kterou zhodnotím.
Název knihy: Temná horečka (Darkfever)
Autor knihy: Karen Marie Moning
Datum vydání: Červenec 2012 (u nakladatelství Jota)
Anotace:
Mac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz...

Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu.

Můj názor:
Naše česká obálka je dost podobná obálce originální (nebo prostě jedné z těch anglických), i když úplně stejná není. Má stejnou kompozici, i když ta modelka uprostřed je jiná. Také ty dlaždice (či co to je) jsou trochu jiné. Stejný je ten dým a také font písma, kterým je napsané jméno autorky. A ten odstín modré je podle mě dost podobný. Mně osobně se více líbí ta naše česká obálka, i když rozdíly tak výrazné nejsou. :) Ale tenhle typ obálky mi k samotné knize a jejímu ději sedí nejvíce. :)

Pro srovnání, další obálky:
První, druhá a třetí obálka jsou od anglických knih, ale neřeknu vám, která je z Ameriky či která z Británie. Možná jsou všechny z Ameriky, jen jedna je pro paperback a druhá pro hardback. Nevím, nu. Ale tak ono je to docela jedno. ^^ Z těchto tří se mi nejméně líbí ta první. Nevím, možná je to tou červenou nebo tou obyčejností, ale prostě se mi moc nelíbí. A k ději taky nijak zvlášť nesedí.
Ta druhá obálka jest ta, podle které je inspirovaná obálka česká. Jak můžete vidět, vážně si jsou dost podobné. :) Na téhle se mi ale více líbí ten font písma, který je použit u názvu. Líbí se mi, že je takový kouřový a prostě zase trochu jiný. :)
Třetí obálka je též zajímavá. Podle mě je na ní Dublin, to by bylo nejlogištější. A svítící lampa má jistou symboliku, která čtenáři dojde po dočtení knihy. :) Ten blesk tam docela pěkně září. :D Celkově ta obálka není nijak špatná. :)
Obálka čtvrtá je z Polska. Také se kompozicí inspirovala od té obálky anglické, i když do středu použila jiný obrázek. Už není tak pěkně laděná do jedné barvy, ale i tak se mi líbí. Ty megality se v knize sice nijak nevyskytují, ale možná mají nějak souviset s keltskou mytologií? Nevím. Nicméně jejich využití mi divné nepřijde. :)
Pátá obálka je ruská. Zajímavé, jak je jako jedna z mála žlutá, takže barevná - ostatní jsou většinou tmavé. Opět mi přijde obálka nezajímavá, rozhodně oproti těm ostatním. Navíc, když ji vidím, řekla bych, že kniha je nějaká romance a přitom o prvním dílu se jako o romanci určitě mluvit nedá.

Která obálka se nejvíce líbí vám? Naše česká nebo některá jiná? :)

Zdroj české anotace a obálky:
www.jota.cz

Zdroj dalších obálek:
www.goodreads.com

1 komentář:

  1. Mě se líbí asi jen ten modrý s tou lampou. Ten je nejlepší.

    OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.