sobota 26. ledna 2013

Recenze: Nebezpečná láska


Autor: Kateřina Petrusová
Série: Bavettovi
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 376 stran, hardback
Nakladatelství: Fragment, 2012
Hodnocení na GoodReads: 4,44/5 (77 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5 (obyčejná, ale na české poměry pěkná!)

Něco málo k ději
Paige je mladá newyorčanka pracující jako ošetřovatelka. Poté, co jí umře poslední pacient, si marně hledá práci, až ji její bývalý zaměstnavatel doporučí svému známému. A tak se Paige dostává do rodiny Bavettových, bohatých podnikatelů pocházejících z Itálie. Paige se má starat o jejich syna Michaela, který se po autonehodě mentálně vrátil do doby svého dětství - takže se chová jako malý kluk. Bohužel nikdo neví, kdy by se mohlo vrátit zpět. Paige si Michaela velice rychle oblíbí. Starání o něj ji baví, i když postupem času začíná o rodině Bavettových získávat jisté podezření. A pokud má náhodou pravdu, mohlo by ji to klidně stát i život.

Autorka a styl psaní
Autorkou této knihy je Češka Kateřina Petrusová, která se narodila roku 1982 v Pardubicích. S menšími přestávkami píše již patnáct let, i když až před zhruba třemi lety začala přispívat na povídkový web. Tam také začala uveřejňovat příběh o Paige s Mikem, který nakonec zaujal nakladatelství Fragment. Kniha posléze vyšla loni v únoru. A již 6. 2. 2013 by mělo vyjít volné pokračování s názvem Nepřítel mého nepřítele.

S knihami od českých autorů moc zkušeností nemám. Vážně mě to k českým autorům nijak zvlášť netáhlo, i když si poslední dobou říkám, že bych to měla napravit. Na tuhle knížku jsem slyšela pět celkem dost chvály, proto jsem na ni byla zvědavá. A musím říct, že se mi líbilo, jak je kniha napsaná. Bylo to vážně pěkné a dost lehce se mi kniha četla. Určitě si dost ráda přečtu od paní Petrusové něco dalšího.

Příběh, průběh děje
Dobře, trochu klišé to bylo. Místy to bylo klišé trochu více, ale pořád to bylo pěkné. Příběh je docela sympatický, i když trochu obyčejný. Ale mně se to líbilo. Bylo to takové milé. Hlavně pak ten vztah mezi Paige a Michaelem byl dost roztomilý. A na tom jejich vztahu to celé tak nějak stálo. I po příběhové stránce šlo o zajímavou, i když lehce klišoidní knihu.

Kniha pěkně plynula. I když občas se našla místa, která byla taková slabší, ale celkem rychle je nahradily ty části, které byly zábavné a milé. Hlavně ta druhá půlka mi přišla o něco povedenější než část první.

Prostředí
Trošku jsem se té Ameriky a toho New Yorku bála. Však víte, né vždy je dobré, když autor píše o neznámém prostředí. Ale tady to docela šlo. Čekala jsem, že to bude horší, ale nakonec se tam nenašly nějaké věci, které by přímo tloukly do očí. Dalo se to snést, ani jsem neměla velký problém si představit, že se to někde v tom New Yorku skutečně odehrává.
K té mafii. No, určitě zajímavý nápad! Já osobně jsem se s moc knihami, kde by byla mafie, nesetkala. Možná jí mohlo být v knížce kousek více, aby to bylo krapet zajímavější. Ale tak třeba se dočkáme v té druhé knize.

Postavy
Postavy mě mile překvapily. Ty se autorce určitě povedly. Paige byla sympatická, milá a rozhodně snesitelná hrdinka. Vůbec mi nijak nevadila, nerozčilovala mě jako jiné hrdinky. Hlavně to nebyla bláznivá puberťačka, ale už dospělá ženská. Paige byla taková citlivá osůbka a já ji prostě měla ráda.

Michael se mi líbil. A hlavně jako "malé dítě". To s ním byla vážně zábava. I když sympatický byl i později, ale to už mi i občas lezl na nervy. Přišel mi takový moc majetnický, přestože měl možná právo na obavy. Ale i tak. Jako dítě byl lepší.
Robert, Michaelův bratr, mě zaujal už na začátku. Možná i kousek více než Michael, měl zajímavější charakter. Proto se dost těším na tu druhou knihu, která by měla být o něm.
I další postavy byly docela pestré a charakterově rozmanité. Jejich matka (paní Bavettová) mě třeba neuvěřitelně štvala. Ale jejich kuchařka, to byla naopak vážně sympatická ženská.

Pocity, dojmy, hodnocení
Knížku jsem původně chtěla do knihovny vrátit nepřečtenou, ale nakonec jsem ze zvědavosti mrkla na první kapitolu. Celkem rychle jsem přečetla nějakých třicet stránek, ze kterých se brzo stalo stránek sto. Další znak, že se mi kniha líbila. Přečetla jsem ji během dvou dnů a kdyby mě nebavila, tak ji tak rychle určitě nepřečtu. Kniha se čte dobře a i když jde o lehké klišé, je i přesto milá. Takže rozhodně chápu ty nadšené reakce. Ale rozumím i těm, které kniha tak nenadchla. Jde prostě o sympatické, oddechové čtení, které si užijí hlavně romantické dušičky.
Takže pokud máte rádi romantiku a preferujete české autory, určitě vám knihu doporučím. A doporučím i těm, kteří běžně české autory nečtou - kniha je napsaná dobře, takže za přečtení stojí.

Konečné hodnocení:
8/10


Zdroj obálky: www.fragment.cz
Zdroj obrázků: www.deviantart.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.