pondělí 20. února 2012

Filmová podoba týdne (2)


Jedná se o meme jehož autorem je Niklaus. Cílem tohoto meme je každý týden uveřejnit nějaký film/seriál, který je podle knihy.

Název filmu: Zlatý kompas (The Golden Compass)
Režisér filmu: Chris Weitz
Hrají: Nicole Kidman, Daniel Craig, Dakota Blue Richards, Eva Green, Sam Elliott, Christopher Lee a další...
Název knihy: Zlatý kompas (Jeho temné esence I.)
Autor knihy: Philip Pullman
O čem film je (ČSFD):
Vedle našeho světa existují i jiné světy, které se tomu našemu mnohdy podobají. Zlatý kompas k nim může ukázat cestu…
Některé odlišnosti jsou ovšem nadmíru pozoruhodné. Ve světě Zlatého kompasu má každý člověk svého daemona, který je součástí jeho duše, má podobu zvířete a existuje mimo lidské tělo. Mezi člověkem a jeho daemonem panuje nesmírně silné pouto: vnímají navzájem své myšlenky, nálady i pocity. V takovém světě žije jedenáctiletá Lyra Belacqua, sirotek vyrůstající na Jordánské koleji v britském Oxfordu. Jako malou holčičku ji sem poslal přísný strýček, badatel lord Asriel. Lyra to sice ještě netuší, ale její život se už brzy od základu změní. Podle dávného proroctví má právě ona rozhodnout o osudu nejen vlastního světa, ale i všech ostatních…

Můj názor:
Pokud bych měla hodnotit samotný film, tak ho označím za vskutku pěkný. Jedná se o takové pohodové fantasy s nadmíru dobrým hereckým obsazením. Tak se může jevit film těm, kteří nečetli knihu.
Jenže já ji četla. A film knize nesahá ani po kotníky! Knížka je úžasná a film je jen její chabé zpracování. A rozhodně se na ten díl nemůže navazovat dál, jelikož ten zásadní knižní konec je z filmu úplně vynechán.
Ve spojením s knižním zpracováním bych na filmu kladně hodnotila pouze pasáže s ledními medvědy. Ty jsou dobře zpracované. Ale to je vše.
Já osobně jsem nejdříve viděla film a až pak četla knihu. Z filmu jsem byla natolik nadšená, že jsem si knihu sehnala a přečetla. Z knihy jsem nadšená byla též, ale film pro mě pak postupem času začal být zklamáním. A zklamáním pro mě už i zůstane.
A komu bych film doporučila? Nu, spíše osobám, které mají v lásce fantasy. A hlavně, nečtěte knihu! Obvzlášť vy, kteří film máte rádi! (Ale ti, kteří z vás film neviděli či ho moc nemusí, tak těm knihu zase naopak doporučuji.)

Trailer:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.