sobota 23. února 2013

Recenze: Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla [RV]


Autor: C. D. Payne
Originální název: Helen of Pepper Pike
Přeložila: Naďa Funioková
Počet stran, vazba: 304 stran, paperback
Nakladatelství: Jota, 2013
Hodnocení na GoodReads: 5/5 (zatím při 6-ti hodnotících)
Hodnocení obálky: 3,5/5 (pěkná, jednoduchá, k příběhu sedí)

Něco málo k ději
Helena je celkem průměrná americká žena v domácnosti. Táhne jí už na šedesát, její muž se zajímá více o golf než o ni a její děti se začínají jevit jako pěkní nevděčníci. Život se jí obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy zdědí starý dům po své zemřelé tetě Maddy. Když ho připravuje k prodeji, objeví ve domě celou sbírku knih od pozapomenuté autorky Glorie Anne Lenoreové. Přestože jde spíše o čtení pro pubertální dívky, Helena jim prakticky hned propadne. A když pak v domě najde staré smlouvy a výplaty na jméno Glorie Anne Lenoreová, pouští se do hledání informací o této autorce. S tím jí pomáhá Leigh, sympatický profesor angličtiny. Pátrání nakonec ovlivní Helenin život více, než si kdy myslela.

Autor a styl psaní
C. D. Payne je americký autor narozený roku 1949 v Ohiu. Na Harvardu vystudoval historii evropských zemí, i když později se živil jako redaktor, grafik, reklamní textař či jako fotograf. Později se začal věnovat psaní. Proslavil se právě sérií Mládí v hajzlu (u nás vydává nakladatelství Jota). Na svém kontě má i samostatné romány. Například kniha Neviditelný či právě chystané Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla (taktéž vydává nakladatelství Jota).

Kniha je vyprávěna skrze deníkové zápisky, čemuž nasvědčuje hlavně to, že každá kapitola (či zápis) začíná datem. Někdy jsou zápisy krátké (třeba jeden odstavec), jindy o něco delší. Pokud se nepletu a dívám se dobře, je skoro každý den od 1. ledna až do 30. září popsán aspoň krátkým zápiskem. Více než jeden den nebývá vynechán. Díky tomuto způsobu vyprávění a krátkým stručným větám, ve kterých se autor zbytečně nerozepisuje, se kniha čte moc dobře a rychle. Líbilo se mi, že vyprávění bylo dost humorné, často jsem se musela usmívat.
Díky překladu knihy jsem si i trochu obohatila slovní zásobu. Třeba slova jako krchov, promptně, knajpa či blivno jsem jednoduše neznala. Ale ta slova mi do textu pěkně seděla. Zajímalo by mě, jak znějí v originále, nicméně mi přišlo, že překladatelka si s překladem hezky pohrála.

V důsledku nulové sebekázně projevované během svátků jsem nabrala tři kila. Spucovala jsem obrovskou haldu cukroví a několik ovocných koláčů. Vaječný koňak jsem do sebe lila takřka po litrech. A taky se kamsi záhadně poděla ta kilová bonboniéra (čokoládová s různými náplněmi).

Příběh, průběh děje
Z počátku se jeví, že kniha bude o životě docela obyčejné ženské, i když půjde o humorné vyprávění. Postupem času se ukazuje, že v tom bude něco více. Celkově by kniha šla rozdělit na dvě linie - první vypráví o životě Heleny, který prochází změnami a ve druhé jde o lehce detektivní zápletku aneb pátrání po autorce. To pátrání se mi moc líbilo a já jsem dosti s nadšením četla dál. Vážně mě zajímalo, co byla ta autorka zač a dlouho jsem tápala stejně jako Helena. Autor měl tuhle zápletku velmi pěkně promyšlenou a až do samotného odhalení jsem nevěděla, kým autorka byla. Konečné odhalení mě upřímně překvapilo. Za to dávám autorovi rozhodně palec nahoru!
Zajímavý byl i život Heleny. Líbilo se mi, že řešila naprosto normální a reálné problémy. Nic nebylo přitažené za vlasy. Upřímně jsem se u knihy bavila, vážně.

Knížka i pěkně ubíhá. Autor popisuje jen ty důležité a podstatné události. Nejčastěji jsou v knize humorné scény, u kterých se čtenář opravdu pobaví. Knížka má takové stálé tempo, kterého se autor drží. A konec je moc povedený, jelikož pěkně všechno vysvětluje.

Prostředí
Prostředí pro knihu nehraje až tak velkou roli, v knize jde spíše o příběh a lidské vztahy. Nicméně mě na knize moc zaujal fakt, kolik v ní autor zmiňuje (východo)evropských národů. Třeba zdejší restauraci vlastní Češi. To bylo milé překvapení. Švagrová Heleny byla původem Ruska a jmenovala se Bohdana. Či se v knize mluvilo o pár postavách, které byly maďarského původu. Díky tomu mi byl autor hned sympatičtější.

Postavy
Helena je tak úžasně ironická a sarkastická postava s trefnými poznámkami. Kolikrát mi i přišlo, že je mladší, než kolik jí skutečně má být. Vážně mě bavilo si o Heleně číst. Docela dost mě udivilo, jak moc mi tahle postava sedla, i když je v úplně jiné věkové kategorii než já. Sice je podle mě trochu znát, že ji stvořil muž, ale to vůbec ničemu neškodí. Helenu čtenář pozná ze všech postav nejlépe a podle mě je dost těžké si ji neoblíbit.

Postav v knize vystupuje ještě několik a autor má podle mě všechny hezky promyšlené, každá je docela silná osobnost. Já jsem si hodně oblíbila Castu, dceru Heleny, která byla zhruba v mém věku. V kombinaci s Helenou mě vážně bavila. To samé bych mohla říct o matce Heleny, každá scéna s ní neměla chybu, vždycky jsem se musela smát.
Nenašla jsem žádnou postavu, která by mi byla vyloženě protivná. Všechny mě bavily, líbily se mi a já za ně dávám autorovi určitě palec nahoru.

Jsem toho názoru, že pokud se moje děcka nedokážou postarat o svý ratolesti samy, můžou ty malý parchanty nechat k adopci nějakýmu zazobanými páru v Číně. Nebo třeba v Indii, to už je fuk.

Pocity, dojmy, hodnocení
Nakonec jsem byla z knihy mile překvapena. Její čtení jsem si upřímně užila. Byla skvěle humorná, plná ironických a sarkastických poznámek. Postavy v knize byly moc dobré, líbil se mi i styl psaní a po příběhové stránce knihu také moc chválím. Hlavně se mi líbila ta lehce detektivní linie, za tu dávám autorovi oba palce nahoru.
Knihu doporučuji přečíst každému, kdo má rád knihy ze života a knihy humorné. Je skoro zaručené, že vás bude tahle knížka bavit. A doporučuji i těm, kdo chtějí zkusit něco jiného a u knihy se pobavit. Příběh Heleny určitě za vaší pozornost stojí a já pevně doufám, že vás bude bavit tolik jako mě.
Mě samotné se tato knížka líbila natolik, že se určitě podívám po dalších autorových knihách, jelikož jsem zatím neměla tu čest je poznat. A pevně doufám, že budou stejně dobré jako právě Dědictví.

Konečné hodnocení:
10/10


Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Jota.

- Knihu si můžete (před)objednat na stránkách nakladatelství.
- Ukázky byly použity z knihy Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla od C. D. Payneho.
Zdroj obálky a informací o autorovi: www.jota.cz
Zdroj obrázků: www.deviantart.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.