úterý 29. ledna 2013

Recenze: Jak neztratit lásku


Autor: Meg Cabot
Originální název: Boy Meets Girl
Přeložila: Eva Poskočilová
Série: Boy
Díl: 2.
Počet stran, vazba: 352 stran, hardback
Nakladatelství: BB/art, 2012
Hodnocení na GoodReads: 3,76/5 (11 047 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3,5/5 (jednoduchá, ale milá :))

Něco málo k ději
Volné pokračování knihy Jak začíná láska nám představí Kate Mackenziovou, pracovnici personálního oddělení New York Journal, které se nachází v docela složité životní situaci. Zrovna se rozešla s přítelem, protože ten se po deseti letech vztahu stále nechce vážněji vázat, takže přišla o byt a musí bydlet u své kamarádky. A aby toho nebylo málo, začíná mít problémy v práci - její šéfová Amy Jenkinsová je příšerná ženská a právě vyhodí Idu Lopezovou, paní přes koláče, kterou mají všichni rádi. Paní Lopezová si to nenechá jen tak líbit a společnost žaluje, což pro Kate znamená další zmatky. Ale všechno špatné je pro něco dobré - Kate pozná Mitche Hertzoga, přitažlivého právníka, který by možná mohl být ten pravý...

Autorka a styl psaní
Meg Cabot se narodila roku 1967 v Bloomingtonu ve státě Indiana. Poté, co získala diplom v oboru výtvarného umění, se přestěhovala do New Yorku. A i když se původně chtěla stát profesionální ilustrátorkou, nakonec se dostala ke psaní, u kterého i zůstala. Na svém kontě má již velké množství románů a to jak pro dospělé tak pro dospívající. Mezi nejznámější patří Princezniny deníky, Mediátor či knihy o Heather Wellsové.

Způsob psaní knihy v emailech mě minule příliš neoslnil, ale pořád se mi kniha líbila dost na to, abych se pustila do tohoto volného překvapení. A nakonec jsem byla knihou mile překvapena. Ona totiž nebyla psaná pouze emaily! Navíc se využívaly různé vzkazy, přepisy rozhovorů či zápisky do deníku Kate, takže to bylo už takové přirozenější a plynulejší vyprávění, než jaké jsme dostali v minulé knize. Takhle to bylo rozhodně lepší. Lépe se to četlo, čtenář tak získal na danou věc více pohledů a názorů. Určitě tu došlo k zlepšení.

Příběh, průběh děje
I po příběhové stránce je tato kniha povedenější. Příběh mi přišel o něco chytřejší a reálnější než v minulém díle. Tady se nikdo za nikoho nevydává, spíše se řeší normální a běžné problémy. Jistě, lehká naivita je i tu, ale není tak výrazná. Navíc, pokud vás zajímají osudy hrdinů z předchozí knihy, dočkáte se pár zmíněk, které toho řeknou celkem dost.

Kniha i celkem pěkně ubíhala a jak by ne, když jsou zaznamenány hlavně ty důležité informace a zbytečné tlachání a popisy se tu ani nenachází. Je to sice poněkud předvídatelné, člověk už od začátku ví, jak všechno dopadne, ale u téhle knihy to ani nevadí. Prostě jde o knihu k odreagování, ne o nějaký zapeklitý detektivní román. :)

Prostředí
Opět tu máme New York, město, ve kterém se odehrává většina knih od Meg Cabot. Takže pro mě šlo už o celkem dost známé prostředí. I když autorka se okolím zas ani tolik nezabývá, v emailech na to není moc prostoru, tudíž zde není prostředí nijak důležité. :)

Postavy
Kate se mi líbila více než Melissa. Přišla mi sympatičtější, i když asi trochu obyčejnější - rozhodně méně praštěná než Mel. Byla taková citlivější, přátelštější a prostě jsem ji měla radši. Kate mi sedl celkem rychle a vážně se mi líbila.

U podobné knihy se dost těžko mluví o propracovanosti postav. Ona ta postava kolikrát ani nemá jak ukázat, jestli má nějakou hloubku. Přes emaily můžete zjistit jen takové ty základní vlastnosti - třeba jestli je postava milá, přátelská nebo pěkně protivná. A že se tu tentokrát pěkně protivná postava objevila. Amy Jenkinsová je vážně pěkná mrcha a někdy jsem nad jejím chováním vážně jen nechápavě vrtěla hlavou. Přesto se Amy určitě řadí k nejzdařilejším postavám knihy.

Dost rychle jsem si oblíbila Jen, Mitche či paní Lopezovou (osobně by mě docela dost zajímalo, jestli jsou ty její recepty použitelný ^^). Líbila se mi i ta příjemná část Mitchovi rodiny - jeho sestry Janice a Stacy (aspoň tuším, že je to Stacy... a tu můžete znát už z předchozí knihy!).

Pocity, dojmy, hodnocení
Určitě lepší než předchozí kniha! To, co mi na minulém dílu vadilo, tu skoro vůbec není nebo to je v menší míře. Knížka mě mile překvapila, jelikož mi sedla o dost lépe, než jsem čekala. Bavila mě, často jsem se zasmála a krásně jsem si u ní odpočinula, obzvlášť když jsem ji četla v týdnu, kdy jsem psala každý den nějakou písemku. Bylo to chytřejší než minulý díl, čtivější a celkově lepší. Pokud vás minulý díl příliš nenadchl a nad čtením tohoto váháte, tak vám musím říct, aby jste si ho přečetli! Obzvlášť pokud potřebujete něco lehčího, tak je tato knížka prostě perfektní. :)

Konečné hodnocení:
8/10


Zdroj obálky: www.bbart.com
Zdroj obrázků: www.deviantart.com

2 komentáře:

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.