pátek 15. února 2013

Recenze: Oškliví [RV]


Autor: Scott Westerfeld
Originální název: Uglies
Přeložil: Zdeněk Uherčík
Série: Oškliví
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 323 stran, paperback
Nakladatelství: Triton, 2010
Hodnocení na GoodReads: 3,88/5 (171 906 hodnotítích)
Hodnocení obálky: 3/5 (taková... obyčejná, ale stejná jako originální! :))

Něco málo k ději
Tally je ošklivá. Ale to se už brzy změní - v den svých šestnáctých narozenin podstoupí operaci, díky které se stane krásnou. Pak si bude moci užívat život plný večírků a zase bude moci být se svým přítelem Perisem. Jenže pak se Tally setká se Shay, další ošklivou, se kterou se spřátelí. Společně provádí lumpárny a připravují se na operaci. Všechno je fajn, dokud se nepřiblíží jejich operace a Shay neprozradí Tally, že chce utéct. Do Kouře. Místa, kde žijí oškliví, kteří neprošli operací a nestali se krásnými. Tally se to zdá nemyslitelné a proto Shay utíká sama. I když zanechá Tally šifrovaný vzkaz. V té chvíli se život Tally převrátí vzhůru nohama a začne se plnit její nejhorší noční můra - úřady Tally postaví před velké rozhodnutí - buď zradí svou kamarádku a jako špion se dostane do Kouře nebo nikdy nebude krásná.

Autor a styl psaní
Scott Westerfeld je americký autor, který se narodil v Texasu roku 1963. V současné době žije střídavě v Sydney a v New Yorku. Na svém kontě má již osmnáct románů, z toho pět pro dospělé a zbylých třináct pro dospívající. I když napsal i další knihy jako nájemný spisovatel pod různými pseudonymy. Mezi jeho nejznámější tvorbu patří právě série Oškliví (u nás vydalo nakladatelství Triton) a i trilogie Leviatan (u nás vydalo nakladatelství Knižní klub).

Stylem psaní jde o docela normální vyprávění v er-formě. I když nějakých sálodlouhých popisů se nedočkáte, což je fajn. Spíše jde o stručné, krátké věty, které řeknou to důležité, aniž by autor zbytečně okecával věci okolo. Mně osobně se to moc líbilo a vážně dobře se mi to četlo. Kupodivu se mi zamlouvalo i vyprávění z pohledu Tally. Toho jsem se totiž zpočátku bála, jelikož jsem si nebyla jistá, jak mi sednou její názory. Nakonec to dopadlo moc dobře. Kladem knihy jsou i krátké kapitoly, díky kterým kniha ubíhá vážně rychle.

Příběh, průběh děje
Tahle kniha byla napsaná ještě před tím, než u dystopického žánru došlo k tak velkému rozmachu, tudíž jí rozhodně nemůžu upřít originálnost. A i v porovnání s ostatními dystopiemi se mi kniha po příběhové stránce moc líbila. Dle mého názoru jde hlavně o to, jak Tally objevuje svět a zjišťuje, že ne všechno je tak, jak si doposud myslela. Postupně mění své názory, přerovnává své hodnoty. Vlastně svým způsobem dospívá. Ty uběhlé události ji pěkně formují. A všechny ty věci okolo má autor pěkně vymyslené. A mně se to prostě moc líbilo.

Samotná kniha je i autorem rozdělená na tři části. Část první je dost povedená. Hezky svižná, akční a zajímavá. První kapitoly jsou určitě zdařilým úvodem a čtenáře nutí číst dál.
V druhé části autor trochu zpomalil tempo. Šlo spíše o popisnou a povídací část, ale i ta byla pro příběh dost důležitá. Díky popisu cesty do Kouře se mi kniha hned zdála uvěřitelnější. A nebýt těch povídacích kapitol, Tally by vlastně nemohla "prozřít".
Pak následuje část třetí. Za tu dávám autorovi oba palce nahoru! Ta byla jednoduše skvělá. Z celé knihy nejlepší. Vážně dost akční a Scott Westerfeld naštěstí umí akci popisovat moc dobře. Ta se mi velmi líbila a díky konci se už moc těším na druhý díl.

Prostředí
Prostředí a svět, který si Scott Westerfeld stvořil, by se dalo jedním slovem popsat jako promyšlený. A neskutečně reálný. Bez nejmenších problémů si dokáži představit, že by taková společnost mohla jednou existovat. Vždyť už v této době lidem záleží hlavně na vzhledu, podle něj soudí druhé. Tak proč by nemohly jednou být operace, které z obyčejných lidí (či jinak z ošklivých) učiní krásné? Navíc, Scott Westerfeld podává pádné důvody, proč operace začaly. Když je každý stejný, není tu důvod pro diskriminaci z rasových důvodů. A podobných argumentů podává autor v knize více.

Jak moc v budoucnosti se všechno odehrává, to v knize není definováno. Ale vše se odehrává na území Ameriky, ale kde přesně, to opět není řečeno. To mi vůbec nevadí, lepší, když to autor nerozvádí, než aby přišel s nějakým nesmyslem ve stylu, že teď existuje už jen Amerika. Nicméně o dřívější době a dřívějších lidech mluví jako o Rezatcích. O téhle éře nám autor dává jen útržky informací, takže jsem zvědavá, jestli se toho příště nedozvíme více.

Ale co všem závidím, jsou létající prkna. Jedno takové prkno bych taky brala. Navíc má autor promyšlené, jak je možné, že můžou ta prkna létat. Někteří by se tím patrně ani nezabývali, ale pan Westerfeld ano. A docela by mě zajímalo, jestli by taková prkna mohla někdy vážně fungovat.

Postavy
Nejdůležitější postavou v knize je Tally. Tu čtenář pozná nejlépe, ostatní postavy poněkud méně. Bála jsem se, aby mě Tally neštvala kvůli svým naivním názorům nebo kvůli něčemu podobnému, ale celkem rychle jsem zjistila, že naivní vůbec není. A její touha stát se krásnou je docela normální. Prostě tak byla vychovaná. Stát se krásnou pro ni znamenalo být se svou rodinou a s přáteli. Naštěstí se toho názoru nedržela zuby nehty a tak nějak byla otevřena i názorům dalším, byla ochotná poslouchat. To se mi líbilo. Tally byla v zásadě dobračka, nikomu nechtěla ublížit. Vážně jsem si ji oblíbila a jsem zvědavá, jak to s ní půjde dál.

Z dalších postav stojí za zmíňku Shay. K té mám takový neutrální vztah. Líbila se mi její odvaha, ale na druhou stranu mě štvala její žárlivost. I když velice mě překvapilo, jak to s ní na konci dopadlo, jak moc se změnila a tak nějak jsem ji i litovala.
Pak je tu David. Ten se autorovi moc nepovedl. David měl být mužský hrdina knihy, druhá polovička Tally. Mě tedy vůbec nezaujal. David byl takový nemastný neslaný a prostě zvláštní. Hlavně zpočátku. A jeho vztah s Tally mi taky moc nesedl. Ke konci to s ním možná bylo už trochu lepší, ale stejně nic moc. Nu... Uvidíme v dalším díle.

Pocity, dojmy, hodnocení
Nevěděla jsem, co od knihy čekat, ale doufala jsem, že se mi bude líbit, vzhledem k tomu, že trilogie Leviatan se mi líbila docela dost. Nakonec mě kniha příjemně překvapila. Byla mnohem lepší, než jsem doufala. Kniha se mi velice dobře četla, příběh měla zajímavý, postavy snesitelné a vážně skvěle promyšlený svět. Během čtení a hlavně po dočtení jsem byla z kniha jednoduše nadšená! Milovníkům dystopického žánru tuhle knížku určitě doporučuji. A doporučuji i ostatním, třeba fanouškům trilogie Leviatan. Tahle knížka za přečtení určitě stojí. Doufám, že z ní budete stejně nadšení jako já.

Konečné hodnocení:
10/10


Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Triton.

- Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: www.deviantart.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.