čtvrtek 22. března 2012

Recenze: Přijdu tě zabít

Autor: Kathy Reichs
Originální název: Déjà Dead
Přeložila: Jana Pacnerová
Počet stran, vazba: 290 stran, hardback
Nakladatelství: BB/art, 2011
- Jedná se o jednu knihu, která obsahuje tři knihy, první tři díly z této série. Já sepsala recenzi na díl první.
Hodnocení na GoodReads: 3,78/5 (27 193 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5 (aneb není to špatná obálka)

Něco málo k ději
Temperance Brennanová je americká soudní antropoložka, která právě pracuje v kanadské provincii Quebec, v Montrealu.
Její plány na klidné odpoledne se rozpadnou, když je nalezena oběť, jež byla rozčtvrcená, zohavená a vložená do igelitových pytlích. Tempe během své práce přijde na fakt, že tato vražda je podobná jiné, kterou měla dříve na starost a která zůstala nedořešena. Chvíli poté se nalézají další oběti. Temperance začíná být přesvědčená o tom, že se jedná o činy sériového vraha. Jenže k tomu nemá pádný důkaz a policii se jí nedaří přesvědčit. Proto se pouští do pátrání na vlastní pěst, netušíc v jakém nebezpečí se ocitá...

Autorka a styl psaní
Autorkou této knihy je dnes již známá americká spisovatelka Kathy Reichs. Ta je zároveň i uznávaná soudní antropoložka, naprosto stejně jako její knižní postava. Díky své profesi získala inspiraci ke svým knihám o Tempe Brennanové, což jsou knihy určené spíše dospělým, jelikož se jedná o kriminálky. Ovšem mimo knih z této série začala Kathy Reichs psát knihy pro dospívající, u nás první díl vyšel pod názvem Virus.

Kniha je vyprávěna jen a pouze z pohledu doktorky Brennanové. Žádné jiné postavy k tomu nejsou využité, což v tomto případně ani nevadí. I když by rozhodně bylo zajímavé někdy vědět, co si další postava myslí. Styl vyprávění je poměrně běžný, ovšem autorka své psaní zpestřila tím, že sem tam lehce naznačila, co bychom mohli na dalších stránkách čekat. Nikdy nevyzradila nic konkrétního, jen čtenáře spíše navnadila na čtení dál.

Příběh, průběh děje
Rozjezd knihy mi přijde dosti pomalý, na začátku kniha prostě trochu drhne. Hlavním z důvodů podle mě jest to, že autorka dosti popisuje okolí, Montreal a život Tempe. Chápu, že nás chce se životem postavy a s prostředím seznámit, ale neuškodilo by tomu, kdyby to provedla trošku jinak a šetrněji.
Jakmile se prokoušete tím nudnějším začátkem, získáte nové zajímavé postavy, text začnou obohacovat rozhovory a poté se to čte vážně o dost lépe. Kniha krásně ubíhá a pak se nestačíte divit, že už ji máte přečtenou. Alespoň tak to bylo u mě.
Příběhu rozhodně nechybí nějaká ta akce. Já za velmi zajímavé pokládala to, že autorka poměrně srozumitelně popsala nějaké ty vyšetřovací/výzkumné metody doktorky Brennanové. To se mi vážně líbilo, že jsem věděla, jak k dané věci došla. A získala jsem tak nové vědomosti.

Prostředí
Jak je popisováno výše, kniha je zasazena do Montrealu. Já sice Montreal neznám, nikdy jsem tam nebyla, avšak vzhledem k popisu autorky mi přijde, že se v něm vážně vyzná a zná ho. Což oceňuji. Nelíbí se mi, když někdo popisuje život v nějakém městě/zemi, aniž by dané místo znal. Pak vznikají takové divnosti, které mě akorát rozčilují.

Postavy
Určitě je tu dost osob, jež znají seriál Sběratelé kostí. A právě tento seriál vznikl jakožto inspirace knihami a životem Kathy Reichs. I v seriálu vystupuje Temperance Brennanová, což fanoušci určitě ví.
Avšak pokud se na knihu chystáte jen kvůli seriálu, tak vás možná knižní Tempe trochu zklame. S tou seriálovou Temperance toho má velmi málo společného.
Jelikož seriál znám, tak jsem zpočátku měla tendenci je společně srovnávat. Ovšem po pár stránkách knihy jsem si to zatrhla a prostě četla dál. A nakonec jsem z ní byla nadšená! Knižní doktorka Brennanová je stejně skvělá a sympatická jako ta seriálová, i když je v zásadě úplně jiná. Pokud se při čtení odprostíte od toho srovnávání se seriálem, tak nevidím problém, proč by vám měla vadit.
Co se týče dalších postav, tak tam zatím byly příliš málo, abych si na ně vytvořila nějaký ucelenější názor. Navíc, hlavní mužská postava - dle mého názoru, přibyla do knihy později, možná někde kolem půlky. Což byla škoda, jelikož detektiv Andrew Rayn je sympaťák a já se už teď těším, až v knize dostane více prostoru.

Hodnocení
Já jsem nejdříve četla od této autorky knihu Virus, ze které jsem byla vážně nadšená, opravdu se mi líbila. Proto jsem se rozhodla, že tu Kathy Reichs, kterou moje mamka tolik vychvaluje, zkusím. A rozhodně jsem neprohloupila, jelikož kriminálka je to opravdu dobrá!
Sice je znát, že se jedná o její první knihu a autorka ještě není plně rozepsaná, ale rozhodně jsem četla o dost horší prvotiny. Nicméně pevně věřím, že s dalšími díly budou knihy lepší a lepší.
Původně jsem sice chtěla dát o něco nižší hodnocení, ale autorka to zachránila tím koncem, který byl opravdu skvělý a mě vážně dostal! Vrah pro mě byl vskutku překvapením!

Konečné hodnocení:
8/10

Kam dál:
Zdroj obrázků: www.deviantart.com
Zdroj obálky: www.bbart.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.