pondělí 18. března 2013

Filmová podoba týdne (49)


Jedná se o meme jehož autorem je Niklaus. Cílem tohoto meme je každý týden uveřejnit nějaký film/seriál, který je podle knihy.

Název filmu: Lorax (Dr. Seuss: The Lorax)
Režisér filmu: Chris Renaud, Kyle Balda
Hrají: Zac Efron, Danny DeVito, Taylor Swift, Ed Helms, Betty White, Jim Ward, Rob Riggle, Jenny Slate a další

Název knihy: The Lorax
Autor knihy: Dr. Seuss (Theodor Seuss Geisel)

O čem film je? (ČSFD):
Co je to za svět, ve kterém už není ani kousek živé přírody, ptáte se? Je to městečko, v němž žije dvanáctiletý Ted. Všechno je tu náramně umělé, včetně zvířat, kytek a stromů, u kterých si můžete dálkovým ovladačem nastavit jarní, letní, podzimní, zimní a disco variantu. Komu by se chtělo ven, za vysokou a neprodyšně uzavřenou hradbu města, na jejíž neprůchodnost dohlížejí gorily místního vládce, pana O´Hareho? Zdejší lidé si na to zvykli a většina z nich už dávno zapomněla, jak vypadá opravdová příroda. Nepřijde jim divné, že čerstvý vzduch se prodává v pet lahvích, což je voda na O´Hareho mlýn. Jenže Tedova láska Audrey, coby nevyléčitelná romantická duše, touží po stromu „z masa a kostí“. Akční babička Norma chlapci poradí, aby si zašel pro radu k legendami opředenému Jednorázovi. Ten ovšem údajně žije za zdmi města. A tak se Ted poprvé v životě podívá ven, do skutečného světa. Ten pohled za moc nestojí. Vidí jen smutnou měsíční krajinu plnou pařezů. A na obzoru zvláštní dům. Ten, jak se Ted záhy dozví, patří právě Jednorázovi, podivínskému samotáři. Byl to právě on, kdo proměnil kvetoucí krajinu na pustinu a vyhnal z ní jejího mýtického ochránce Loraxe. A na Tedovi bude, aby ji zachránil tim, že vysadí poslední existující sazenici živého stromu a připomene lidem, že vždycky nebylo všechno umělé. Jenže takové chování přímo ohrožuje živobytí pana O´Hareho. A to nemůže zůstat bez odezvy.

Můj názor:
Nebýt mé malé sestřenky, kterou jsem před pár dny hlídala, ani bych tuhle pohádku pořádně neznala. Ale ona ji má moc ráda, chtěla ji vidět, takže jsem byla nucena se na ni podívat. Docela mile mě překvapila. Sice je spíš pro ty děti (poměrně dost se tam zpívá), ale ten výsledný příběh je docela poučný a myslím, že pro děti je tato pohádka jako dělaná. A jelikož mě to zaujalo, mrkla jsem se na Loraxe blíže. Nakonec jsem zjistila, že to má podklad z knihy. A že Dr. Seuss vlastně vytvořil všechny ty Kdovíky, které můžete znát z Grinche či Hortona. :)
Pohádka to je milá, obzvlášť když nad ní příliš nepřemýšlíte. Ale i tak se v ní skrývá poučení, které je docela aktuální. S knihou sice nemůžu příliš srovnávat, ale to nevadí. Takžé, kdyby jste se někdy nudili, mrkněte se na ni. :)


Trailer:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.