neděle 14. dubna 2013

Recenze: Krásní [RV]


Autor: Scott Westerfeld
Originální název: Pretties
Přeložil: Zdeněk Uherčík
Série: Oškliví
Díl: 2.
Počet stran, vazba: 288 stran, paperback
Nakladatelství: Triton, 2010
Hodnocení na GoodReads: 3,87/5 (100 761 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3,5/5 (líbí se mi více než u prvního dílu :))

Něco málo k ději
Tally je konečně krásná, přesně jak si vždycky přála. Užívá si jako další krásní – věčně chodí na večírky, zajímá ji hlavně jestli jí ladí oblečení a jestli by neměla jít na další plastiku. Vše, co zažila jako ošklivá, jsou jen trapné historky, které vypráví ostatním, aby se před nimi vytáhla. Jenže pak přijde zlom – na jednom z večírků se objeví jiný oškliví, na kterého si Tally vzpomene. Tohle setkání vyvolá vzpomínky, kterých se nemůžu zbavit. A tak nějak ji svede dohromady se Zanem, krásným, jehož myšlenky jsou mnohem jasnější než myšlenky ostatních. Když pak objeví dopis, který napsalo Tallynino staré já, musí se rozhodnout, jestli chce zůstat nemyslící krásnou a mít bezproblémový život nebo jestli se z ní stane osoba s vlastními myšlenkami a vzpomínkami, ale se životem plným problémů.

Autor a styl psaní
Scott Westerfeld je populární americký autor zabývající se hlavně knihami pro mládež (pro dospívající napsal třináct románů), ale napsal i pár knihu pro dospělé (přesně pět románů). Narodil se v roce 1963 v Texasu a v současné době žije střídavě v Sydney a v New Yorku. Známá je jeho steampunkovská trilogie Leviatan, kterou doplnil krásnými ilustracemi Keith Thompson. K sérii Oškliví vyšly i dvě grafické novely, které vypráví příběh z pohledu Shay.

Kniha je napsaná stejně jako první díl – jde o vyprávění v er-formě z pohledu Tally. Moc se mi líbí, jak pan Westerfeld píše – jeho věty jsou krátké a výstižné, nejsou tu žádné zbytečné popisy okolo, autor nic zbytečně neprotahuje. Ale přesto dokáže vtáhnout do děje. Akce je popsaná velice dobře. A mně se kniha četla jednoduše skvěle a rychle.

Příběh, průběh děje
Z počátku jde v knize hlavně o Tally a její vnitřní boj, což autor podal překvapivě dobře. Někomu může začátek přijít nudný, ale mně se to líbilo. Řekla bych, že tentokrát je kniha méně akční než první díl, ale rozhodně ne nudná. Prakticky v každé kapitole se dělo něco zajímavého – ať už šlo o informace, které začaly postavám postupně docházet nebo o nějaký jiný rozruch, třeba v podobě útěku. Kniha je velice slušným pokračováním prvního dílu a skvěle láká na díl třetí – hlavně co se konce týče.

Opět je kniha rozdělena na tři části. Část první se tentokrát týká hlavně toho Tallynina vnitřního boje, její nerozhodnosti, věnuje se i vzpomínkovým částem, aby se i čtenář zorientoval v ději.
V části druhé začíná děj nabírat obrátky. Ta se mi v knize tentokrát líbila patrně nejvíce, protože se mi zdála hezky vyvážená – tak akorát akce, tak akorát dialogů.
V třetí části mě první kapitoly tolik nebavily, ale ohledně získaných informací byly zajímavé. Oproti tomu ty kapitoly poslední byly jednoduše skvělé a já se díky nim velmi těším na třetí díl.

Prostředí
Dystopický svět, který si Scott Westerfeld vytvořil, se mi opravdu líbí. Scott má úžasnou fantazii. Více rozvíjí fakta, která jsme znali už z předchozí knihy. Dozvídáme se více věcí o operacích a celkově o společnosti, která v knize vystupuje. Trochu poodhalena je i vzdálená minulost o Rezatcích. Autor má svůj svět opravdu dobře promyšlený a z těch dystopických podle mě patří k těm nejlepším, vážně!

A stejně jim závidím ta prkna, díky kterým létají. Sice tu už nejsou tak často jako v prvním díle, ale pořád je postavy používají. Celkově velice závidím tu technologii, která v knize je.

Postavy
Po tomto díle mám Tally zase o něco radši. Sice jsem se bála, jaká bude po operaci, ale naštěstí mě nijak zvlášť nerozčilovala. Na Tally je znát, že oproti prvnímu dílu opravdu dospěla – začala si uvědomovat, co je opravdu důležité a co ne. Tally je docela silná hrdinka, odhodlaná něco změnit. Jsem nehorázně zvědavá, jak na mě bude působit v třetím díle.

Kromě Tally se vyvíjí i další postavy. Nejvíce mě vývojem překvapila Shay. Její vývoj mě docela dost šokoval, od ní jsem to vůbec nečekala. A jsem vážně zvědavá, jak to s ní bude v dalším díle.
Pak nám autor představil novou postavu – Zanea. V první kapitole jsem k němu přistupovala docela skepticky, ale postupem času jsem si ho poměrně dost oblíbila. Zane mi sedl více než David, i když vznik toho jeho vztahu s Tally byl na mě poněkud rychlý.
Z dalších postav jich v knize moc nevystupuje nebo aspoň nemají tak velkou váhu, nejsou moc důležití a většinou se mihnou jen na chvíli. Nicméně i v tom případě jsou postavy pěkně napsané a propracované.

Pocity, dojmy, hodnocení
Už kniha Oškliví se mi velmi líbila a druhý díl mi přišel na dost podobné úrovni jako první. Krásní je knížka, která se mi moc líbila, její čtení jsem si užila a už teď se moc těším na pokračování. Líbí se mi, jak autor píše, líbí se mi svět, který si stvořil, líbí se mi příběh a také se mi líbí postavy. Já osobně tuhle sérii řadím k těm lepším ze žánru dystopie a za sebe vám ji rozhodně doporučuji. Mě tahle série vážně dostala.
Pokud se vám líbil díl první, bude se vám líbit i tento. Pokud jste fanoušci dystopií, určitě si nenechte ujít tyhle knížky, byla by to velká škoda. Taktéž pokud se vám od pana Westerfelda líbila i nějaká jiná knížka, nebojte se sáhnout i po této sérii. :)

Konečné hodnocení:
10/10


Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Triton.

- Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
- Přečtete si i recenzi na první díl.
- Zdroj obálky: www.tridistri.cz
- Zdroj obrázků: www.deviantart.com (zde, zde, zde a zde)

4 komentáře:

 1. Mne sa 1. diel až tak moc nepozdával, tak dúfam, že 2ka mi bude viac sedieť. Nápad je veľmi dobrý 8)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se moc líbil už první díl, proto se mi líbil i ten druhý, no. :) Ale tak snad tě pokračování zaujme více. :)

   Vymazat
 2. Já zatím četla jen první a druhý díl, ale už se nemůžu dočkat, až se na další dostanu. Mne tahle série úplně uhranula :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme na tom stejně! :D Vážně, vážně moc se mi tahle série líbí a jsem opravdu ráda, že jsem se do ní pustila. :) Já mám třetí díl v plánu přečíst ke konci týdne, tak snad se ke knížce skutečně dostanu. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.