neděle 21. července 2013

Recenze: Alchymie věčnosti


Autor: Avery Williams
Originální název: The Alchemy of Forever
Přeložila: Jana Montorio Doležalová
Série: Inkarnace
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 184 stran, hardback
Nakladatelství: CooBoo, 2013
Hodnocení na GoodReads: 3,79/5 (2 413 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5 (docela hezká... fialová :))

Něco málo k ději
Už uplynula velice dlouhá doba od toho, kdy se Serafina mohla naposled svobodně nadechnout. Ale teď, po více než šesti stoletích, má v plánu všechno změnit. Už nechce být pouhou loutkou svého přítele Cyruse. Chce mu ublížit, jak nejvíc může. Je rozhodnutá zemřít. Jenže pak se všechny plány zhroutí, když se jí do cesty nečekaně připlete dívka Kailey a Serafina se najednou ocitá na křižovatce, aniž by věděla, kterou cestou se nakonec dá.

Autorka a styl psaní
Avery Williams je pseudonym americké autorky Jessey Perry. Narodila se v Los Angeles a během dospívání žila v pěti různých státech, než se nakonec s manželem a jejich dvěma kočkami usadila v Oaklandu. Kromě psaní ráda jezdívá na kole po celém městě či pracuje na svém sto let starém domě.

Avery má takový hrozně milý styl psaní, který se mně osobně velice líbil. Knížka je napsaná tak lehce, nenásilně, přirozeně a s citem. Ten styl psaní mě na knížce okouzlil asi nejvíce. Díky němu se mi knížka četla snadno a poměrně rychle. Velkou váhu na tom má i fakt, že vše vypráví Serafina, která mě většinou nijak nerozčilovala a bylo snadné se do jejího příběhu vžít.

Příběh, průběh děje
Na druhou stranu na mě byla ta knížka příliš krátká. Byla tu jen malá šance na nějaký pořádný příběh, který by se mohl odehrát v průběhu sotva dvou set stránek. Jistě, příběh tu je a je docela milý, ale podle mě to mohlo být kousek lepší. Vážně bych si nestěžovala, kdyby ta knížka měla více stránek. Takhle z toho byla docela jednoduchá jednohubka. Možná by ten příběh nefungoval tak dobře, kdyby to bylo delší, možná by to bylo akorát tak zbytečně natahované, ale kdo ví. No, škoda – vážně to mělo kousek větší potenciál.

Celá knížka plyne tak zvolna, nikam se nespěchá. Avšak autorka moc dobře ví, kdy má do příběhu zasadit nějaký ten zvrat, aby to zase úplně nestagnovalo a čtenář se nezačal nudit. Nejlepší se mi zdál konec – ten mě totiž vážně šokoval a pořád přemýšlím, co přesně si o něm mám myslet. Za něj autorku velice chválím a díky němu se vskutku těším na pokračování.

Prostředí
Jak už napovídá název knihy, v knize je řeč o alchymii. Hlavně jde o její použití k tomu zůstat, aby člověk mohl zůstat prakticky nesmrtelný. Dost se mi líbilo, jak je v knize pojato to využití alchymie – nestárnou proto, že jejich duše střídá různá těla, která dříve patřila jiným. Je to sice trochu drsné, ale určitě zajímavě pojaté. Tenhle nápad se mi líbil. A to docela dost.

Postavy
Serafina se mi moc zamlouvala – je to poměrně sympatická hrdinka, já osobně jsem na ní nenašla žádný fakt, který by mě na ní rozčiloval. Autorka si s ní hezky pohrála. Ony celkově jsou postavy v této knize poměrně slušně napsané na to, že je kniha tak krátká. Serafina byla kupodivu velice citlivá duše, avšak zároveň i odvážná. Zvládla jsem s ní soucítit. Fandila jsem jí. A určitě jí budu držet palce i nadále.

Za zmínění rozhodně stojí Cyrus. To je tak trochu psychopat. Ale hodně dobře vytvořený psychopat – Williams mě tím vážně překvapila. Cyrus vypadá jako komplikovaná postava, takže je škoda, že se toho o něm čtenář až tolik nedozví. Opravdu jsem na něj zvědavá v pokračování.

Postav je v knize celkem dost, ale mají moc málo prostoru na to, aby se více projevili. Jsou tu přítelkyně Kailey, je tu rodina Kailey a pak ještě Noah. Noah se mi dosti zamlouvá, ale opět je tu problém toho, že ty postavy čtenář vážně pozná jen tak povrchově.

Pocity, dojmy, hodnocení
Velice mě překvapilo, jak moc milá tahle knížka byla. Četla se krásně lehce, nápadem byla zajímavá, po příběhové stránce taky docela slušná a i postavy nejsou špatné. Jen na mé poměry prostě byla příliš krátká a řekla bych, že jí to docela uškodilo. Opravdu si ji dokážu představit kousek delší, zamlouvala by se mi tak víc. Nicméně koncem mě autorka opravdu dostala – po dlouhé době je tohle vskutku otevřený konec, kdy se neskutečně těším na pokračování. Vážně moc chci vědět, jak příběh Serafiny dopadne. Tak snad se k druhému dílu dostanu co nejdříve.

Konečné hodnocení:
7/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

4 komentáře:

 1. Ja som ten koniec predvídala, ale zostala som v šoku, že mi to autorka urobila, akurát dnes som tiež písala recenziu 8D
  Súhlasím, že knižka mohla byť o niečo dlhšia, niečo mohlo byť viac rozvinuté, ale čítalo sa to skvele a teším sa na 2ku 8)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nom, mě nejvíc překvapila ta poslední věta, která je ke čtenáři tedy docela nefér. :D :)
   Na dvojku se též těším, tak snad vyjde co nejdříve. :)

   Vymazat
 2. Jsem na tuto knihu docela zvědavá :))

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.