neděle 14. července 2013

Recenze: Massagre


Autor: Darren Shan
Originální název: Slawter
Přeložil: Richard Podaný
Série: Demonata
Díl: 3.
Počet stran, vazba: 224 stran, hardback
Nakladatelství: CooBoo, 2011
Hodnocení na GoodReads: 4,18/5 (5 769 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5

Něco málo k ději
Už je to pár měsíců, co se Dervish Grady probral, ale jeho zotavování vůbec není snadné, stejně jako pro Grubbse není snadné začlenit se mezi své vrstevníky. Když už si společně zvyknou na denní rutinu, objevuje se známá producentka hororových filmů a žádá Dervishe o spolupráci na jejím novém filmu. Dervish posléze přijímá. Takže se Dervish s Gradym a Billem-I vydávají do městečka Massagre, kde nic není takové, jak na první pohled vypadá.

Autor a styl psaní
Darren Shan je známý autor hororových příběhů určené převážně dospívajícím, ale i pro dospělé něco napsal. Je to Ir, i když se narodil v Londýně v roce 1972. Darran Shan je autor dosti úspěšný – jeho knihy byly přeloženy do 31 světových jazyků a již bylo prodáno více než dvacet milionů kopií. Na sérii o Darrenu Shanovi byla prodána i filmová práva a v roce 2009 byl natočen film s názvem Upírův pomocník, který dohromady spojuje první tři knihy.

Když jsem tento díl četla tak rychle po tom druhém, mohla jsem porovnat, jestli Darren Shan nějak odlišuje ty rozdílné vypravěče (druhý díl vyprávěl Pecka, tento třetí vyprávěl Grubbs). A mně osobně přijde, že ano. Grubbs je jiná postava, takže má i odlišný styl – je poněkud ráznější a nad vším přemýšlí trochu méně než Pecka. A to odlišení se mi moc líbí! Jinak je kniha napsaná stejně dobře jako předchozí díly – takže se dosti rychle a dobře čte.

Příběh, průběh děje
S každou knihou mi přijde příběh lepší a lepší. Ten nápad s natáčením filmu byl ohromně dobrý a autor z toho zvládl dostat maximum. Po příběhové stránce se mi třetí kniha líbila zatím nejvíc. Chválím autora i za to, že si hezky připravuje půdu pro další díly, přihazuje drobné narážky na to, o co by v pokračování mohlo jít.

Už prakticky od začátku je kniha dost zajímavá – hlavně poté, co byl první díl ukončen tak napínavě a vy jste museli čekat celou knihu, než jste zjistili, jak příběh hlavních hrdinů pokračuje. Autor nic nenatahuje, takže se vše celkem rychle rozjíždí a celé je to velmi akční – neustále se něco děje, takže se snad nestane, že by se člověk nudil. A po tom konci se opět moc těším na další část o Grubbsovi.

Prostředí
Znovu se nám tu ukazují nové možnosti ohledně magie, která v autorově světě vládne. Podle mě tu magii pojal docela dobře a zase trochu jinak. Darren také představuje nové démony, kteří můžou vypadat vážně velice různě a vlastně i poněkud divně. Stále je tu hodně věcí, které čtenář může teprve objevit.

Postavy
Zajímalo by mě, jestli ta zvláštní jména přijdou autorovi normální. Nebo jsem jediná, kdo je považuje za divné? Nom, asi bych si na ta jména měla přestat stěžovat a prostě se s nimi smířit.

Po přečtení Massagre mám jasné, že mám Grubbse radši než Pecku. Grubbs je mi sympatičtější, ale to možná bude i tím, že je mi věkově kousek blíže. Na Grubbsovi autor pěkně ukázal, že se jeho postavy vyvíjí – vzhledem k tomu, kolik toho Grubbs zažil, by bylo i nepřirozené, kdyby byl pořád stejný jako na začátku prvního dílu.
Nejvíce prostoru v knize sice má Grubbs, ale hodně se dostane i na Dervishe s Billem-I, přičemž hlavně Billa-I poznáme trochu lépe a podle mě bude mít ještě důležitou roli.
Z nových postav je nejvýznamnější patrně Juni Swanová. Ta je taková tajemná – zjistíme toho o ní celkem málo, ale podle mě se možná zařadí mezi důležitější postavy a v příběhu sehraje nějakou větší roli. (Vlastně ohledně toho mám jisté podezření, ale těžko říct...)

Zbylé postavy nejsou až tak důležité, autor jim není ani schopen věnovat více prostoru. Ono je to i tak trochu k ničemu psát o dalších postavách něco víc – je tu poměrně velké riziko, že nakonec umřou.

Pocity, dojmy, hodnocení
Přestože se mi tento díl líbil celkem dost, rovnou říkám, že knize plný počet bodů nedám – pořád si myslím, že nás čeká něco epičtějšího (jinak řečeno něco, z čeho se šokem posadím na zadek). Massagre je opravdu dobré čtení plné akce, se skvělým stylem psaní a povedenými postavami. Opravdu jsem této sérii propadla a vážně moc se těším na další díl. Myslím, že pro kluky je tohle prakticky povinné čtení, ale nebojím se knihu doporučit všem.

Konečné hodnocení:
8,5/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: www.deviantart.com (zde, zde a zde)
Přečtěte si recenze i na první či druhý díl.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.