středa 11. září 2013

Recenze: LhářAutor: Jakub Ćwiek
Originální název: Klamca
Přeložil: Robert Pilch
Série: Lhář
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 224 stran, paperback
Nakladatelství: Triton, 2011
Hodnocení na GoodReads: 3,80/5 (752 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5

Něco málo k ději
Severský bůh Loki, známý také jako Lhář, je jediným, komu bylo dovoleno přežít – zbytku jeho druhů se andělští bojovníci zbavili. Lokimu bylo dovoleno žít kvůli zradě jeho manželky, ovšem pouze pod podmínkou, že se přidá na stranu andělů. Loki se tak stává neocenitelným přírůstkem v jejich řadách pro staletý boj se zlem a jinými bohy – na rozdíl od andělů mu totiž nevadí špinit si ruce. 

Autor a styl psaní
Ćwiek je polský autor, který se narodil v Opole roku 1982. Studoval kulturu a scenáristiku na Slezské univerzitě v Katovicích. Jako spisovatel se zaměřuje hlavně na fantastiku, avšak ani novinařina mu není cizí. Kniha Lhář byla v roce 2005 jeho debutem a byla následování dalšími třemi díly. Na svém kontě má ještě několik dalších knih. Má dceru Zuzanu a syna Samuela, jenž prohlašuje, že chce jít v otcových šlépějích.

Kniha Lhář je překvapivě soubor povídek – aspoň já jsem to od této knihy nečekala, tak ať nejste překvapení tolik, jako jsem byla já. Lhář je jinak napsán poměrně dobře na to, že jde vlastně o autorovu prvotinu. V povídkách se střídají vypravěči, pokud se nepletu, ani jedna není vyprávěna z pohledu pouze jedné osoby. Občas to bylo sice lehce zmatené, avšak na druhou stranu dosti čtivé – sama jsem Lháře přečetla prakticky na jedno posezení.


Příběh, průběh děje
Jak jsem už psala, kniha je koncipována jako sbírka povídek. Každá povídka je zaměřena na něco trochu jiného, dějově spolu zas tolik nesouvisí. Pokud si to správně pamatuji, jsou seřazené chronologicky. Většinou v jednotlivých povídkách jde o nějaký boj, vyřešení nějakého sporu. Kvalita povídek je poměrně odlišná, občas je to závislé na jejich délce – ta je totiž také různá. Některé povídky jsou po dějové stránce povedené, pár jich naopak za moc nestojí.

Jsou tu povídky, které jsou plné akce, od začátku do konce se v nich něco děje. Pak tu jsou povídky, ve kterých je akce až na konci, nebo tam není akce žádná. Záleží jen na vás, která povídka vám sedne, co si z jednotlivých povídek odnesete.

Prostředí
Tak to je více než zajímavé. Kombinace křesťanství s ostatními náboženstvími/mytologiemi je hodně netradiční a pro mě stoprocentně originální. Vlastně bych si bývala myslela, že tohle nějak rozumně zkombinovat moc nejde. Ale autorovi se to povedlo. Takže tu máte severského boha Lokiho, který hraje karty s anděli a vůbec to nepůsobí divně.
Autor pak střídá různá místa, kde se jeho povídky odehrávají. Tudíž jste jednou v L.A., podruhé v Praze či v Polsku. A ani to není nijak do očí bijící.

Postavy
V každé povídce vystupují jiné postavy, takže na jejich vykreslení tu není příliš prostoru, většinou ani nejsou moc důležité, proto se jimi asi nebudu ani moc zabývat.

Naopak se ve všech povídkách objevuje Loki. Občas se celá povídka točí okolo něho, jindy se objeví na sotva pár stránkách, ale objeví se vždycky. Autor slušně zvládá skrze všechny povídky popsat Lokiho charakter, představit ho čtenářům. Vkládá do Lokiho něco svého, něco nového, i když tu jeho základní podstatu, že je Loki podvodník a lhář, tak tu naštěstí ponechává – já osobně si nedovedu představit Lokiho, který seká dobrotu. Loki není kladný hrdina, avšak není problém si ho oblíbit – je pěkně sarkastický, mívá trefné poznámky a jeho úhel pohledu na svět se mi líbí.

Dále tu jsou archandělé – nejčastěji se zde vyskytovali Michael a Gabriel. Autor si je utváří k obrazu svému. Mírumilovné tvory nečekejte, naopak – archandělé jsou bojovníci, bojují za svou věc, dokážou být i nemilosrdní. Sice také nemají příliš prostoru, ale je ho dost na to, aby si na ně čtenář učinil nějaký názor a autor předvedl, že jde o promyšlené charaktery.

Pocity, dojmy, hodnocení
Lhář byl zajímavý, hlavně díky tématu, kterým se zabývá. Poskytuje čtenáři nový pohled na křesťanství a známá Nebesa – někomu se tento pohled líbit bude, někomu zase ne. Já patřím do té první skupiny. Prostředí se mi tedy líbilo, ani postavy nebyly špatné a kniha se četla dobře, jen škoda, že samotná kvalita povídek je tak různá. Jsou tu povídky, které bych mohla hodnotit hodně dobře, jenže jsou tu i povídky výrazně méně povedené, sem tam nudné. Kdyby ta kvalita povídek byla vyrovnanější, líbila by se mi celkově kniha více. Tenhle díl byl takový lepší průměr. Ale myslím si, že další díl bude zdařilejší, ten potenciál to určitě má.
Knihu doporučuji čtenářům fantasy literatury, kteří chtějí zkusit něco nového, protože takový Lhář rozhodně je.

Konečné hodnocení:
6,5/10


Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

2 komentáře:

  1. Túto knihu (sériu) chcem tak moc, že to si ani nevieš predstaviť :D Loki :D <3

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jó, Loki se ti tu podle mě bude líbit, to se určitě máš na co těšit. :D Ale rovnou říkám, že to není jen o něm, tak ať tě to pak úplně nezklame. :)

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.