pondělí 9. prosince 2013

Recenze: Jak dokázat lásku

Autor: Meg Cabot
Originální název: Every Boy's Got One
Přeložila: Eva Poskočilová
Série: Boy
Díl: 3.
Počet stran, vazba: 324 stran, hardback
Nakladatelství: BB/art, 2013
Hodnocení na GoodReads: 3,76/5 (13 029 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3,5/5 (ale jó, je pěkně barevná :))

Něco málo k ději
Jane Harrisová je umělkyně, která se živí tvorbou komiksů o Wondercat. Cal Langdon je seriózní investigativní novinář, který navíc právě vydal velice úspěšnou knihu. Tyto dvě naprosto rozdílné osoby svede dohromady svatba jejich přátel Holly a Marka – mají jim totiž svědčit. Ovšem nejde o jen tak ledajakou svatbu – Holly s Markem kvůli ní utíkají do Itálie, jelikož oba pochází z velice odlišných rodin. Jane přijde Cal neuvěřitelně protivný, avšak postupem času zjišťuje, že i na něm se dá najít něco kladného.

Autorka a styl psaní
Meg Cabot je nejenom v Čechách dosti známou autorkou dívčích románů – těm nechybí sympatické hrdinky, ještě více sympatičtí hrdinové a hlavně i nějaké to tajemno či nadpřirozeno. Avšak pod jménem Patricia Cabot jí vyšlo pár historických romancí pro dospělé a pod pseudonymem Jenny Carroll vydala sérii 1-800-Where-R-You.

Tento třetí díl z volně navazující série, jež je psaná v emailech, je opět psán skrze emaily nicméně mnohem více tentokrát autorka využívá jakési deníkové zápisky. Z mého pohledu byly ty deníkové zápisky mnohem lepší než využívání jen emailů – děj je rozvitější, logičtější a mnohem lépe na sebe navazuje. Příběh mi přišel ucelenější. Kniha sama byla celkově čtivější. Co se tedy stylu psaní týče, zdál se mi tento díl nejpovedenější.

Příběh, průběh děje
Je to romantická knížka, tudíž by bylo trochu hloupé čekat nějaký komplikovaný příběh. A vzhledem k využitému stylu psaní by snad ani nešlo vytvořit složitý příběh. Celkově je možné knihu shrnout do tří slov – romantické, naivní a klišé. Ano, příběh je hodně klišé, nic nového co se romantické linky týče. Jediné, co tu míru klišé poněkud snižuje je fakt, že autorka se rozhodla vyjít ze své zkušenosti – sama kvůli své svatbě utekla do Itálie, což je popsáno v jakémsi dodatku, kde autorka vysvětlovala, proč se rozhodla s manželem vydat kvůli svatbě do Itálie místo Las Vegas.

Příběh není nijak napínavý, neobsahuje ani moc překvapivých zvratů – vlastně je naopak dosti předvídatelný. Ale tak jde o oddechovou četbu, tudíž to moc neřeším – kdybych chtěla komplikovaný příběh, přečtu si něco jiného.

Prostředí
Naši hrdinové se podívají do slunné Itálie a to je oproti Americe přece jen změna. Z mého úhlu pohledu změna vítaná. Okolí bylo popsáno poměrně uvěřitelně, to samé se týká i samotných Italů. Je znát, že autorka v Itálii skutečně byla, a tudíž může využít získané zkušenosti.

Postavy
Nevýhodou podobně psané knížky je určitě v postavách – dost těžko je může autor představit nějak lépe než povrchně. Čtenář toho o nich zas tolik nezjistí, pokud se to netýká jejich současné situace. Avšak Meg Cabot to nezvládla tak špatně – popsala své postavy dostatečně, aby si o nich každý mohl utvořit nějaký názor, jop.
Jane Harrisová je dosti milá, veselá a taková plná života. Cal sice není Jane ze začátku příliš sympatický, i když já jsem ho měla ráda už skoro od začátku. Holly a Mark nemají v knize tolik prostoru, nicméně je ho dost na to, aby si je čtenáři oblíbili.
Postavy nejsou nijak zvlášť originální – v každém druhém romantickém filmu se s někým podobným setkáte. Ale pokud od nich nečekáte nějaké velké zázraky, nebudete zklamaní.

Pocity, dojmy, hodnocení
Jak dokázat lásku je milá, romantická knížka, ovšem také je naprosto průměrná. Tak trochu se odlišuje jen svým stylem psaní, ale jinak příběh je naivní a klišé, postavy jsou poněkud stereotypní, jen ta slunná Itálie je pro Meg Cabot novinka. Od knihy jsem toho moc nečekala – vlastně jsem jen doufala, že půjde o oddechovou četbu, která mi občas na tváři vykouzlí úsměv. A přesně to jsem i dostala, tudíž si na knihu moc nestěžuji. Jde o nekomplikovanou četbu, jež potěší čtenáře romantických příběhů či fanoušky Meg Cabot.

Konečné hodnocení:
6/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde a zde

5 komentářů:

 1. Tuhle knížku jsem si kdysi bezmyšlenkovitě koupila a asi o měsíc později jsem zjistila, že je to třetí díl série. Ale vzhledem k tomu, že je to volně navazující, asi si to přečtu i tak. Pročítala jsem si to a vypadá to zajímavě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, jo, jde o volně navazující díl a to opravdu dosti volně. :) Myslím, že vážně nebude problém, pokud si přečteš tenhle díl bez toho, aby jsi četla ty předchozí - ta knížka může v klidu působit i úplně samostatně, jop. :) Tak uvidíš. :)

   Vymazat
 2. interesting. :D
  jako na potvoru jsem dostala chuť na nějakou contemporary. Asi dočtu toho Wallbangera. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na ten Wallbanger se taky časem chystám, jen nevím jestli čekat na český překlad nebo to zkusit v angličtině. Tak mi kdyžtak dej vědět až to dočteš, zajímá mě, jaké to je, jop. :D :)

   Vymazat
 3. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Obchod odkudkoli Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.