neděle 22. prosince 2013

Recenze: Predátoři

Autor: Alex Scarrow
Originální název: Day of the Predator
Přeložil: Jaroslav Žerávek
Série: Jezdci časem
Díl: 2.
Počet stran, vazba: 336 stran, paperback
Nakladatelství: BB/art, 2012
Hodnocení na GoodReads: 4,07/5 (1 408 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5

Něco málo k ději
Liam, Maddy i Sal měli zemřít, když se u nich objevil záhadný muž a nabídl jim možnost odejít s ním. Všichni tři nakonec přijali, a tak se stali součástí zvláštní organizace, jisté Agentury. Ve vzdálené budoucnosti došlo k vývoji stroje k cestování v čase, jejich úkolem tak je hlídat případné časové změny a následná náprava těchto škod. Teď je jejich úkolem zachránit autora teorie, která později umožnila cestování v čase – někdo se rozhodl na něj spáchat atentát. Zpočátku obyčejný průzkum se vymkne kontrole a Liam se společně s podpůrnou jednotkou Becky a dalšími lidmi ocitá v době před miliony lety, kdy po Zemi chodili samotní dinosauři.

Autor a styl psaní
Alex Scarrow je britský autor žijící ve městě Norwich společně se svou ženou Frances a synem Jacobem. Prvních deset let po škole působil v hudebním odvětví, následujících dvanáct let pracoval v herním průmyslu jako grafický umělec či herní designer. Nakonec se začal věnovat psaní, z čehož je nejznámější jeho série Jezdci časem. Ta prozatím čítá osm dílů.

Kniha se nese ve stejném duchu jako díl předchozí. Autor si moc nepotrpí na rozsáhlé popisy a zbytečnosti okolo. Většinou jde rovnou k věci. Akce je popsána skvěle, dialogy jsou také zajímavé a je jich v knize tak akorát. Mně osobně se knížka četla velice dobře a krásně rychle.
Opět tu je střídáno vyprávění z více pohledů. Nejčastěji vypráví Maddy s Liamem, i když občas došlo i na Sal či nově na Becks. Ze strany Becky se mi moc líbily její myšlenkové pochody, bylo zajímavé sledovat její vývoj.

Příběh, průběh děje
Na příběh si rozhodně nemůžu stěžovat – právě naopak. Po příběhové stránce se mi kniha skutečně líbila, přestože jsem se toho nejdříve trochu bála. Dinosauři? Bude to dobré? To jsem si zpočátku říkala. Velmi rychle jsem byla přesvědčena, že ti dinosauři se dají využít moc šikovně a nápaditě. Když už jsem se začínala bát, že se začnu nudit, autor přidal nějaký zajímavý prvek, kterým příběh okořenil a zase trochu posunul. Zajímavá byla i linie s Maddy a Sal, u těch se také pořád něco dělo.

Příběh tedy skvěle ubíhá, není nudný či neoriginální. Je tu dost zvratů, které posouvají děj vpřed. Autor mě dokázal překvapit, za což palec nahoru. I když místy je to možná lehce brutálnější – Scarrow se nevyhýbá smrti svých postav a to je také plus.

Prostředí
Nejsem expert na dinosaury, avšak jsem toho názoru, že autor si je aspoň trochu prostudoval a také dobu, ve které žili. Popisy okolí mi přišly dosti uvěřitelné, vše jsem si mohla pěkně představit. I ti dinosauři byli zdařile popsáni – dokázala jsem si je dobře představit, přestože se v nich opravdu vůbec nevyznám.
Co se týče toho cestování v čase – líbí se mi to. Oproti prvnímu dílu sice nezjistíme moc nových informací, ale něco málo přece jen ano. Já osobně jsem zvědavá, co ještě dalšího se dozvíme, jop.

Postavy
Tentokrát je těch postav už kousek více než v předchozím díle. I když ne každá dostane nějak moc prostoru. Nejdůležitější tu jsou samozřejmě Maddy, Sal a Liam. Oproti prvnímu dílu je na nich vidět jistý vývoj – hlavně co se Maddy a Liama týče. Maddy plně dochází, že je na ní velení a že to asi nebude vůbec snadné. Liam se snaží si zvyknout na moderní svět. Sal se vypořádává se vzpomínkami na den, kdy měla zemřít. Ani jeden to nemají lehký. Takže ano, určitý vývoj tu je.
A za obrovské plus této knihy považuji absenci romantiky. Ta romantiky by mi tu přišla i značně nepatřičná, proto autorovi děkuji, že sem nic takového násilím necpal.

Avšak mými nejoblíbenějšími postavami patrně zůstanou podpůrné jednotky. V tomto díle se k Bobovi přidává Becky, která je skvělá. Je hrozně zajímavé sledovat její rozvoj, vývoj její vlastní osobnosti. Becks mám opravdu ráda a moc se těším na další díly s ní. Bob má tentokrát méně prostoru, avšak věřím, že to se v dalším díle změní.

V knize jsou tentokrát i jiné postavy, které se v průběhu knihy různě projeví. Některé jsou důležitější, jiné méně. Ale nepředpokládám, že bychom je měli potkat ještě někdy jindy, ano.

Pocity, dojmy, hodnocení
Po dočtení jsem byla z knihy nadšená a stále vlastně jsem. Miluju cestování časem a tady je toto téma skvěle využito. Dinosaurů jsem se sice bála, avšak nakonec bylo jejich pojetí skvělé! Bylo to akční, napínavé, originální, místy i zábavné a hlavně čtivé. A to odhalení na konci? No páni! Fakt jsem zvědavá, jaký dopad to bude mít na pokračování. Celkově ta kniha byla prostě skvělá a já se vážně těším na další díl. Z toho důvodu mě i mrzí, že nevyjde v češtině, ale co s tím nadělám, že?
Takže pokud chcete něco akčnějšího s absencí romantiky a nevadí vám cestování v čase, určitě se po této knize mrkněte, potažmo po prvním dílu. Tuhle sérii rozhodně doporučuji!

Konečné hodnocení:
9/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde a zde

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.