neděle 5. ledna 2014

Recenze: Čarodějka stínů

Autor: Kalayna Price
Originální název: Grave Witch
Přeložila: Zuzana Ľalíková
Série: Alex Craftová
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 300 stran, hardback
Nakladatelství: Baronet, 2012
Hodnocení na GoodReads: 4,00/5 (12 175 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (není špatná :))

Něco málo k ději
Alex Craftová je soukromá vyšetřovatelka a stínová čarodějka v jedné osobě. Díky svým schopnostem dokáže ze záhrobí povolávat stíny zemřelých lidí, kteří jsou schopni odpovídat na pokládané otázky. Alex občas vypomáhá i policii, ovšem případ, do kterého se tentokrát zaplete, je mnohem nebezpečnější než ty předchozí. Nic jí neusnadňuje ani nepříjemný detektiv z oddělení vražd Falin Andrews, se kterým je posléze nucena spolupracovat. Pokud Alex za včas případ nevyřeší, možná by ji to mohlo stát i život.

Autorka a styl psaní
Kalayna Price je americká autorka narozena v roce 1982 ve městě Columbia v Jižní Karolíně, kde i vystudovala na tamní univerzitě v oboru studiové tvorby a malby. Na svém kontě má již dvě série – sérii Haven o Kitě Nekai a sérii o Alex Craftové. Její knížky se dočkaly překladu a vydání v několika světových jazycích. Svou inspiraci získává ze svého okolí, ze studia starodávných mytologií a četby klasického folkloru.

Celá kniha je vyprávěna z pohledu hlavní hrdinky Alex a Alex je dosti příjemná vypravěčka, takže mně osobně se kniha četla skvěle. Žádné zbytečně zdlouhavé popisy tu nejsou, naopak je tu vysoké množství dialogů, díky kterým celá kniha krásně odsýpá. Alex mívá místy humorné a trefné poznámky, takže jsem měla často na tváři úsměv. Kniha byla vskutku čtivá, čemuž bylo i díky povedenému překladu, takže se kniha opravdu četla jedna báseň.

Příběh, průběh děje
Nečetla jsem anotaci, takže jsem nevěděla, o co má v knize jít, i když vzhledem k tomu, že jde o urbanku, čekala jsem nějaké to vyšetřování. To jsem i dostala. Naštěstí to bylo vyšetřování zajímavé, které mělo hlavu a patu. Poměrně dlouho jsem vůbec netušila, jak se to dál vyvine – za to palec nahoru. Autorce se podařilo mě překvapit, také pobavit a nechybí i nějaká ta romantická linka, která příběh hezky zpestřila. Prostě jsem od toho nic nečekala a dostala jsem hodně slušně postavený příběh. Teď se jedině těším na druhý díl.

Nejvíc akce jsem se dočkala na konci, kdy vlastně došlo i ke konečnému rozuzlení. Ovšem ani v průběhu celé knihy nechybí nějaký ten zvrat či událost, která by děj posunula dál. Opravdu jsem se nenudila, takže z mé strany spokojenost.

Prostředí
Autorka svůj svět postavila hlavně na fae a bytostech jim podobných. Já osobně mám fae ráda, baví mě, když se v nějaké knize objeví. Dost se mi líbilo, že autorka zachovává pravidla o fae, která znám i z jiných knih – převážně z Mercy Thompsonové. Není to tedy sice příliš originální, ale s tím já problém nemám, vzhledem k tomu, že si s tím autorka poradila dobře. Nechybí tu ani magie a ta už originální je. Avšak nejvíce se toho dozvíme o stínové magii, kterou vládne Alex, o magii obecně toho tolik není. Snad příště. Jinak bylo na knize znát, že v tomto směru si to autorka dobře promyslela a že má zajímavou fantazii. Ten nápad s povoláváními stínů je totiž vážně dobrý.

Postavy
Když mi v nějaké urbance nesednou postavy, je to špatné. Je tu pak vysoká šance, že se mi nebude líbit ani zbytek knihy. Tato naštěstí není ten případ. Postavy se mi naopak líbily a k příběhu mi hezky seděly. Možná jsou lehce stereotypní, avšak to dokážu i odpustit, vzhledem k tomu, že s nimi autorka uměla pracovat.

Alex Craftová se mi moc líbila. Na první pohled je totiž dosti obyčejná – není nijak zvlášť drzá, sarkastická, přehnaně sebevědomá, není ani ten typ hrdinky, která druhým nakopává zadky. Spíš je taková mírnější, snaží se na sebe moc neupozorňovat. Prostě normální čarodějka. Pro mě to byla docela změna, která se mi líbila. Ovšem nemyslete si, že je Alex nějaká padavka, to vůbec ne.
Dvě další takové výraznější postavy jsou mužského pohlaví. První tu je detektiv Falin Andrews, ten je samozřejmě velice přitažlivý, ze začátku dosti protivný a rozhodně tajemný. Scény s ním a s Alex dohromady mě vážně bavily, takže se jen těším, co s ním bude v druhém dílu.
A pak je tu sběratel duší Death, Smrt. Vážně oceňuji, že v češtině bylo v tomto případě ponecháno oslovení Death, tak nějak mi to více sedí. Death sice v knize nemá tolik prostoru, ale bylo ho dost, abych si ho stihla oblíbit.
Jinak tu čichám, čichám milostný trojúhelník. V prvním díle sice není, avšak nedivila bych se, kdyby k němu v následujících dílech došlo. Nicméně pokud to autorka pojme dobře, možná mi to ani vadit nebude.

Pocity, dojmy, hodnocení
Čarodějka stínů je má první kniha v novém roce a za sebe si myslím, že jsem nový rok začala dobře. Kniha pro mě byla milý překvapením, líbila se mi mnohem více, než jsem čekala. Příběh byl fajn, svět této knihy také není špatný, postavy se mi líbily a napsané to je dobře a čtivě. U knihy jsem se bavila a četla jsem ji s chutí. Prostě urbanka, jak má z mého pohledu být. Rozhodně se těším na druhý díl.
Knihu doporučuji hlavně milovníkům urban fantasy. A možná i fanouškům série o Mercy Thompsonové, v pár věcech mi to přišlo podobné, třeba se vám zalíbí i příběh o Alex Craftové.

Konečné hodnocení:
8/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zdezde, zde a zde

8 komentářů:

 1. Mě Alex Craft moc neoslovila. Ani to, co umí.:D Z takových těch silných holek mám nejradši Anitu Blake nebo Kate Daniels :) ,mají ostřejší mluvu, ale .. nejsou čarodějky :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se právě dost líbilo, že Alex není vyloženě taková ta silná holka jako jsou ty, které jsi jmenovala. :) I když Kate Daniels jinak naprosto zbožňuju. :D Anitu Blake se mi nějak nechce zkoušet - odrazuje mě ta délka a fakt, že úroveň kvality s přibývajícími díly prý klesá. :)

   Vymazat
 2. Tahle knížka vypadá dost dobře, možná si ji někdy přečtu. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud nemáš problém s urban fantasy, tak si tuhle knihu určitě někdy přečti. :)

   Vymazat
 3. Hned potom, co jsem dočetla jedničku, jsem musela přečíst dvojku. A co jsem slyšela, trojka končí tak pitomě, že se bojím to rozečíst dříve, než vyjde čtyřka. Nebo už je v aj? To by pak bylo v pohodě. :D
  Alex se mi strašně líbila! I když jsem byla možná trochu ovlivněná, protože jsem dlouho žádnou urbanku, která je v tomhle duchu a která by se mi líbila, nečetla. :D
  Více než k Mercy bych to ale přirovnala k Anitě v prvních třech dílech. Nebo ke Kate Daniels. Nevím, Mercy mi přijde moc... uh, no, nemá nic společného s těmi studenými, pokud víš, jak to myslím. :D Na druhou stranu fae... no, je to prostě složité. Je to Alex. :D
  Skoro postrádám tu dobu, kdy bylo urbanek jen pár a já si pamatovala, o čem všechny byly. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bohužel nemám dvojku po ruce, jinak bych se do ní asi taky pustila. :D Takhle musím počkat až ji vrátí do knihovny, jop. :) Nó, myslím, že čtvrtý díl v aj vyjde někdy v létě, takže to si ještě počkáš. :D
   Já jsem vlastně taky dlouho žádnou urbanku nečetla, naposled nějak v létě. :D Takže mě Alex vážně bavila. :)
   Mně to stejně pořád sedí spíš k Mercy, i když Anitu jsem nečetla, to je pravda. Ty fae tu jsou prakticky stejný, hrdinky mi přijdou typově docela podobné. Ke Kate bych to mohla přirovnat v ohledu toho vyšetřování, jop. Ale vždyť ono je to jedno. :D :)
   Tak já zas tolik urban sérií rozečteno nemám (nebo si to aspoň myslím), takže si matně vybavím asi každou z nich. :D

   Vymazat
  2. jej. Čekám do léta. Přidáš se? :D
   Už si přesně nepamatuju, jaká Alex byla, což je ten problém. Jinak bych ti to i vyargumentovala, proč to tak mám. :D
   Myslela jsem to tak, kolik jich dneska vychází. Znám jich vlastně taky jen takovou desítku. :D

   Vymazat
  3. Když stihnu ty předchozí díly do té době přečíst, tak možná ano. :D
   Škoda, že si to nepamatuješ. :D Až si to někdy osvěžíš, ráda si pak vyslechnu tvé argumenty. :D
   Jo ták. To já u spousty z nich taky vůbec nevím o čem jsou. Ale nijak zvlášť mě to netrápí. :D

   P.S. - Omluvuju se, že odepisuji až po takové době. ^^ :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.