středa 29. ledna 2014

Recenze: S hlavou v oblacích (pejru)

Autor: Kateřina Petrusová
Počet stran, vazba: 120 stran, hardback
Nakladatelství: Fragment, 2013
Hodnocení na GoodReads: 4,27/5 (56 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (moc se mi líbí!)

Něco málo k ději
Markéta Mrázová je typická holka z města. Když má pak jet na oslavu narozenin své přítelkyně někam do jižních Čech, je jí jasné, že cesta nebude tak snadná. Obzvlášť vzhledem k navigaci, která ji vede nemožnou cestou. A pak se na silnici objeví kůň, Markéta zpanikaří a ocitne se v příkopu. Auto je porouchané, na mobilu signál nechytá a široko daleko nikdo není, ovšem kůň je stále na místě. Markéta koně využije a nechá se jím odnést/unést do nedaleké vesnice k jeho majiteli. Pro Markétu tak začíná naprosto netradiční víkend, který jí změní celý život.

Autorka a styl psaní
Kateřina Petrusová se narodila roku 1982 v Pardubicích. Proslavila se svými romantikami z prostředí mafiánů, z čehož první díl – Nebezpečná láska vyšel v roce 2012, druhý díl Nepřítel mého nepřítele v roce 2013 a letos v březnu vyjde kniha třetí - Zakázaná přitažlivost. Autorka původně psala povídky a přispívala na web Bez hranic, kde si jí všimlo nakladatelství Fragment, pod jehož záštitou své knihy vydává.

Moc současných českých autorů načteno nemám, určitě by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky. Prostě jsem si k nim zatím nenašla cestu. Ovšem Katku Petrusovou jsem si oblíbila už po její první knize. Líbí se mi, jak Katka píše. Tak lehce, mile, čtivě a s vtipem. Její hrdinky díky tomu nepůsobí hloupě. Prostě už jen díky stylu psaní mě její knihy baví a tak by to mělo být.

Příběh, průběh děje
Nečekala jsem komplikovaný příběh, stačí se podívat na to, jak moc hubeňoučká ta knížka je. Prostě taková jednohubka. A opravdu jsem složitý příběh nedostala. Byl docela prostý a takový obyčejný. Avšak bohužel byl také poněkud naivní, klišoidní a předvídatelný. Lepší je u něj moc nepřemýšlet, pak si ho čtenář užije lépe. Ta krátká délka byla nakonec také výhodou, být příběh delší, tak mě bude jeho naivnost a předvídatelnost otravovat, v dané délce se to dalo snést.

Prostředí
Celá kniha se odehrává u nás doma, v Čechách. To je určitě plus. Přece jenom je to pro nás prostředí známé, čtenář si vše lépe představí. Ale jinak tu to prostředí není zvlášť důležité, spíše jde o postavy a jejich příběh.

Postavy
Hlavní hrdinka Markéta mi byla sympatická. Tedy, většinu knihy. Ke konci mě dosti rozčilovala a nebýt jejího hloupého chování, mohlo být vše vyřešeno mnohem dříve. To mi nesedlo. Celkově to ale byla taková milá osoba s hezky sarkastickými a trefnými poznámkami. Žádná otravná hrdinka.
Pak je tu Marvin, vidlák z jižních Čech a hlavní mužský protagonista kniha. Marvin se mi líbil. Vážně moc. To byl takový ten typický, sympatický chlápek, kterého si čtenářky oblíbí. Jeho scény s Markétou na začátku byly vážně vtipné. Povedená postava.

V knize je ještě pár dalších postav, například přátelé Markéty, jenže ti nemají tolik prostoru. Přece jenom je to opravdu krátká knížka, tudíž na to nebylo moc místa. Ale já si nestěžuji, mně se to takhle líbilo.

Pocity, dojmy, hodnocení
Tohle byla vážně krátká knížka, kterou jsem přečetla na jedno posezení. Není to žádné náročné čtení. Příběh je sice naivní a předvídatelný, zároveň však i milý a vtipný. Příznivcům romantiky či fanouškům Katky Petrusové se podle mě bude tato knížka líbit. Jen od toho opravdu nečekejte nic jiného, než na co to na první pohled vypadá.

Konečné hodnocení:
6/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde a zde

8 komentářů:

 1. Hezká recenze, mám na knihu velmi podobný názor, taková milá oddechovka, nic víc, ale ani nic míň. :D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji! :) Jo, jo, milá oddechovka, za kterou bych víc nehledala. Ale občas jsou takové knihy potřeba, a když je to dobře napsané, tak proč ne! :)

   Vymazat
 2. Pěkná recenze. Série Bavettoví se mi moc líbila, tak jsem na tuhle knížku zvědavá :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :) Bavettovi mám taky moc ráda, proto jsem se do této knihy s chutí pustila. A i když to nebylo špatné, Bavettovi se mi zdají lepší. :)

   Vymazat
 3. Ja mám s hrdinkami veľký problém :D Nikdy si neviem žiadnu obľúbiť, lebo považujem ich správanie za hlúpe od začiatku knihy :D Ale inak S hlavou v oblacích je kniha, ktorú by som si prečítať chcela... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, hlavně u YA knih je tohle hrozně těžké, najít si nějakou normální hrdinku. :D Ale občas se taková najde. :) I když já osobně proto radši čtu to fantasy, tam bývají postavy propracovanější, řekla bych. :) No, pokud hledáš něco oddechového a romantického, tak si S hlavou v oblacích určitě přečti. :)

   Vymazat
 4. To znie fajn, hoci by som si od autorka chcela prečítať hlavne Bavvetových.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fajn to je. :) Ale sama spíše doporučuji ty Bavettovi, zdají se mi lepší, jop. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.