pátek 7. února 2014

Recenze: Being Jamie Baker

Autor: Kelly Oram
Série: Jamie Baker
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 353 stran, e-book
Nakladatelství: Smashwords, 2010
Hodnocení na GoodReads: 4,13/5 (1 876 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (moc pěkná!)

Něco málo k ději
Jamie Baker je na své škole známá jako Ledová královna – s nikým se totiž nepřátelí, všem se vyhýbá. A má pro to dobré důvody. Což se jí připomene ve chvíli, když se nechá Ryanem Millerem přemluvit k polibku, aby mu pomohla vyhrát sázku. Polibek totiž vůbec není obyčejný – doslova to mezi nimi zajiskří. Ryan je polibkem natolik omámen, že se rozhodne té Ledové královně přijít na kloub. Jamie bude Ryanovi odolávat jen horko těžko a ještě hůře před ním bude schovávat své tajemství.

Autorka a styl psaní
Kelly Oram je americká autorka narozená v roce 1981, která začala svou kariéru jako self-published autor. Své první dílo napsala v patnácti letech, avšak pak se psaní dlouho nevěnovala. Vrátila se k němu až o několik let později. Když byla matka na plný úvazek, bydlela v bytě bez televize, bez telefonu a bez internetu, proto se začala psaní aktivně věnovat. Pak na popud přátel zkusila sama vydat své knihy. V současné době jí psaní platí účty, což považuje za jistý zázrak.

Od Kelly Oram jsem četla už její knihu V is for Virgin, proto jsem věděla, co zhruba mám čekat. A opravdu jsem dostala knihu napsanou milým, úsměvným stylem, která se dost hezky čte. I když je na knize znát, že jde o autorčinu prvotinu – některé části jsou až zbytečně moc protahované, prospělo by jim jisté zkrácení. Avšak i tak jde o dosti oddechovou četbu. Angličtina je na celkem nízké úrovni, stejně jako u V is for Virgin.

Příběh, průběh děje
Dobře, tady už to poněkud pokulhává. Příběh mohl být znatelně lepší a abych se přiznala, čekala jsem od něj něco trochu jiného. Autorka má dobře zmáknuté romantické části, v tom se vyzná, to umí popsat pěkně. Jenže ta omáčka okolo za moc nestála. Pořád dokolečka se opakovalo to samé schéma – Jamie neví co má dělat, jak se má chovat. Ryan se s ní chce přátelit, ona s ním ne. Poté Jamie změní názor, jenže to se k ní zase chová Ryan chladně. A takhle to běží asi tři čtvrtě knihy. V té poslední čtvrtině se děj konečně zlepší a samotný konec dává tušit, že pokračování by mohlo být zajímavé.

Prostředí
Máme tu jisté nadpřirozeno čili superschopnosti Jamie. Jamie po nehodě získá možnost ovládat elektřinu, k tomu získá supersílu, superrychlost, superostré smysly, také už není nemocná. Všechny tyhle schopnosti tu jsou sice popsány a občas lehce využity, ale myslím si, že autorka s nimi mohla pracovat lépe. Bohužel to neudělala. Snad tomu tak bude v dalších dílech.

Postavy
Postavy v této knize nejsou špatné. Vlastně se mi celkem dost líbily. Autorka je má vytvořené dobře, i když občas jde o postavy lehce stereotypní. Mohlo to ale dopadnou hůře.
Jamie Baker je postava velmi sympatická. Mám ráda podobný typ hrdinek. Sice mě občas rozčilovala svou nerozhodností a smýšlením, ale uměla být pěkně sarkastická a vtipná. Má potenciál a já jsem jen zvědavá, jak ho autorka nadále využije.
Ryan je zlatíčko. Jinak ho popsat nejde. Ano, našly se chvíle, kdy mě naštval, avšak převažovaly ty, kdy jsem se nad ním jen přihlouple uculovala. Jamie v jeho přítomnosti mě bavila mnohem více než Jamie bez něj.

Pocity, dojmy, hodnocení
Kniha není špatná, ale pro mě naprosto průměrná. Je na ní velice znát, že jde o autorčinu prvotinu. Chtělo by to totiž trochu proškrtat. Příběh docela pokulhává, jen ke konci se to zlepší. Postavy se povedly asi nejvíce, hlavně kvůli nim mě kniha místy opravdu bavila číst. Napsané je to mile, angličtina není nijak složitá. Celkově v té knize vidím nevyužitý potenciál a doufám, že v pokračování si s tím autorka poradí lépe. Lepší by to totiž mohlo být.

Konečné hodnocení:
6/10


Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde

4 komentáře:

 1. Teraz som sa prvýkrát stretla s takým mierne pozitívnym názorom. Zatiaľ ju všetci len ospevovali :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to máš pravdu. :D Taky jsem si všimla, že většina čtenářek je z té knížky nadšená. Ale když to srovnám s ostatními knihami nebo jen s V is for Virgin od této autorky, tak opravdu musím říct, že to bylo takové slabší, jop. :)

   Vymazat
 2. Pekne napísané a súhlasím, vážne vidno, že je kniha prvotina a bola fajn, priemerná... Akurát sa mi nechce púšťať do pokračovania.:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :D Jo, je to milé a oddechové čtení, ale jinak průměrné, jop. :) Nechce? :D To já se do něj asi pustím, podle anotace to vypadá zajímavěji. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.