neděle 16. března 2014

Recenze: Jed

Autor: Fiona Paul
Originální název: Venom
Přeložila: Šárka Dvořáková
Série: Temné vody
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 360 stran, hardback
Nakladatelství: Egmont, 2013
Hodnocení na GoodReads: 3,77/5 (2 732 hodnotích)
Hodnocení obálky: 4/5 (líbí se mi :))

Něco málo k ději
Cassandra Caravellová je mladá aristokratka pocházející ze slušného rodu, jejíž budoucnost je naplánovaná dopředu, aniž by k tomu mohla něco říct. Má dohodnuté zásnuby s mužem, kterého nemiluje, ale je to její jediná záruka, že neskončí po smrti své tety na ulici. Cassandra by se ráda dostala ze své klece, k čemuž by jí mohl pomoci okouzlující umělec Falco, kdyby nepocházel z té nejnižší vrstvy a kdyby k jejich seznámení nedošlo při nalezení zavražděné dívky s vyříznutým X na hrudi. Ve strachu o svůj život se Cassandra pouští do pátrání po vrahovi na vlastní pěst. Postupem času zjišťuje, že renesanční Benátky jsou velice zkažené místo plné intrik a tajemství.

Autorka a styl psaní
Fiona Paul je pseudonym americké autorky Pauly Stokes, která v současné době žije v St. Louis. Vystudovala psychologii a ošetřovatelství. Během svých studují také hodně cestovala, nějaký čas dokonce žila i v Thajsku a Jižní Korey. Kniha Jed je její prvotina, kterou následoval druhý díl Belladonna a třetí díl Starling vyjde v originále letos. Pod svým vlastním jménem má v plánu letos vydat i knihu The Art of Lainey.

Určitě nemůžu autorčině stylu psaní upřít čtivost. Kniha není napsaná nijak složitě, autorka se snaží přizpůsobit době, ve které se má příběh odehrávat, což se mi líbilo. Zajímavé zpestření bylo i využití italských slovíček či frází. Vše je vyprávěno z pohledu Cassandry, proto nechybí ani její myšlenkové pochody. Cassandra je naštěstí snesitelná hrdinka, tudíž by s tímto nemusel mít čtenář problém.

Příběh, průběh děje
Příběh mě opravdu moc bavil. Přesto bych možná uvítala, kdyby byl větší důraz dán na tu vyšetřovací linku než na tu romantickou. Na druhou stranu ale autorka zvládá zdařile popsat Cassandřinu nerozhodnost a její roztříštěnost v názorech. Samozřejmě vím, že jsem nemohla čekat vyšetřování ve stylu moderních detektivů a nepopírám, že si s tím autorka poradila poměrně dobře, mám však pocit, že to šlo i lépe. Nicméně musím uznat, že vrah pro mě byl překvapením, za to autorku velice chválím.

V knize se neustále něco dělo. Autorka nenapsala kapitolu, ve které by se nestalo něco, co posunulo příběh kousek dál či co by vyvolalo nové otázky. Konec je celkem napínavý a hlavně dosti otevřený – vyvolává spoustu otázek, na které bych opravdu ráda znala odpovědi.

Prostředí
Pokud čekáte nějaké detailnější zasazení do historického kontextu, nedočkáte se. Dalo by se říct, že je to historický román, ale přece jenom je určen pro mládež. Takže z historických prvků je tu tak akorát tolik, aby byla dotvořena ta správná atmosféra příběhu. Samotné renesanční Benátky nejsou příliš popisovány, autorka je jen lehce naťukla. Já osobně mám historii ráda, obzvlášť to renesanční období, tudíž bych jedině uvítala, kdyby se autorka tomu historickému prostředí věnovala trochu víc.

Postavy
Hlavní hrdinkou je tu Cassandra, volnomyšlenkářská dívka, která jen těžko snáší život spoutaný všemožnými pravidly. V zásadě je dobrodružné povahy, také to není žádná hlupačka. Líbilo se mi, jak se postupně formulovala její osobnost, že to není žádná plochá postava. Vzhledem k tomu, že jde o hrdinku z románu pro mládež musím prohlásit, že není napsaná vůbec špatně a jako hlavní hrdinku jsem si ji oblíbila. Těším se, až si o ní budu moci opět přečíst.

Další podstatnou postavou je Falco – mladý umělec, který se nenechává spoutat pravidly své doby. Věří spíše ve vědu než v náboženství – je docela škoda, že této otázce se autorka věnovala pouze okrajově. Renesance je přece jenom období, kdy převládal spíše rozum nad vírou, avšak si myslím, že více toto téma autorka rozvine v pokračování. Ovšem co se týče samotného Falca – děvčata si ho jistě oblíbí. Já sama jsem z něho byla většinu knihy zmatená stejně jako Cassandra. Ale oblíbila jsem si ho též.

V knize je několik dalších zajímavých postav, nicméně zatím jim nebylo dáno dostatek prostoru. Třeba takovému Lucovi se autorka věnuje žalostně krátkou dobu. Avšak věřím, že to bude napraveno v pokračování.

Pocity, dojmy, hodnocení
Kniha pro mě byla milým překvapením – netušila jsem, že mě bude tolik bavit ji číst, spíše jsem si naopak myslela, že se mi nebude líbit. Když jsem si na knihu našla dostatek času, bylo to čtení poměrně rychlé, proto knihu označuji za čtivou. Postavy jsou většinou podařené, nijak jsem se nemusela pozastavovat nad jejich chováním. Líbil se mi i ten příběh, rozhodně autorku chválím za fakt, že se mi nepovedlo odhalit vraha dříve než ho odhalila sama hlavní hrdinka. Jen škoda, že je tu více romantického cukrování než toho vyšetřování. Taktéž mě trochu mrzí, že to historické prostředí má autorka zpracované poněkud povrchně.
Knihu doporučuji hlavně čtenářkám, určitě se jim zalíbí vztah mezi ústřední dvojicí. Rozhodně ale oceníte i hlavní zápletku a patrně i to prostředí, které je od těch v současných knihách pro mládež značně odlišné.

Konečné hodnocení:
8/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

4 komentáře:

 1. Tiež som netušila, že si ma kniha tak veľmi získa :) Považujem ju za jednu z najlepších minulého roka a teraz nutne potrebujem Belladonnu :)
  Tiež sa mi neskutočne páči grafické spracovanie, obdivovala som knihu viac, než čítala :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, jo, knížka mě opravdu mile překvapila. :) Na Belladonnu se taky moc těším, už aby ji měli v knihovně. :)
   To máš pravdu, to grafické zpracování je vážně pěkné. :)

   Vymazat
 2. Kniha vyzerá skvelo a inak pekná recenzia :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kniha je vážně dobrá a moc děkuji za pochvalu. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.