úterý 24. června 2014

Recenze: Projekt manželka

Autor: Graeme Simsion
Originální název: The Rosie Project
Přeložila: Jana Jašová
Série: Don Tillman
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 302 stran, hardback
Nakladatelství: Fortuna Libri, 2013
Hodnocení na GoodReads: 4,02/5 (62 013 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (je moc milá a pěkně sedí k ději :))

Něco málo k ději
Don Tillman je téměř čtyřicetiletý profesor genetiky, který marně hledá životní partnerku. Don je totiž jiný – smýšlí mnohem více racionálně než ostatní lidé. Při snaze vyřešit svůj problém, jak najít ideální ženu pro sebe, ho napadne vytvořit dotazník, pomocí kterého bude moci předem vyřadit naprosto nevhodné kandidátky. Tak vznikne Projekt manželka. Jenže pak mu do života vstoupí Rosie, žena, která chce najít svého biologického otce, s čímž se jí Don rozhodne pomoci. A přestože je Rosie naprosto nevhodná kandidátka – kouří, je to barmanka a k tomu vegetariánka! - začne si Don postupně uvědomovat, že ho přitahuje mnohem více, než by si přál.

Autor a styl psaní
Graeme Simsion se narodil na Novém Zélandě, v současné době však žije v Austrálii společně se svojí ženou a dvěma dětmi. Dříve pracoval jako IT konzultant a dokonce sepsal i dvě odborné knížky na toto téma. Jenže pak se v padesáti letech rozhodl pustit do psaní fikce. Začal studovat scenáristické a kreativní psaní a nakonec se z původní povídky dopracoval až k celému románu. Práva na knihu byla prodánu už do více než třiceti pěti zemí. V současné době autor chystá ke knize druhý díl.

Don je velice speciální postava a vzhledem k tomu, že je celá kniha vyprávěna z jeho pohledu, je i stylem psaní kniha poměrně odlišná od knih jiných. Čtenář zná Donovo smýšlení, jeho názory či poznámky, které jsou v daných situacích dosti komické. Styl vyprávění všem sednout nemusí, protože je ve stejně racionálním duchu jako Donovo smýšlení. Nicméně podle mě je díky tomu kniha opravdu zábavná a velice čtivá. Autorův styl psaní mi sedl, knihu jsem četla s nadšením.

Příběh, průběh děje
Knížka je romantická komedie, to nejlépe vystihuje podstatu celého příběhu. Ale není to nic prvoplánovaného, u čeho byste dopředu věděli, jak to dopadne. Jasně, asi vás napadne, že to dopadne dobře, ale nemůžete říct jak přesně. Autor mě mnoha situacemi dokázal překvapit, obzvlášť to konečné rozuzlení jsem opravdu nečekala. Příběh není nijak složitý či komplikovaný, ale je neuvěřitelně milý a vůbec není hloupý. Opravdu jsem se u knihy moc bavila, několikrát jsem se zasmála i nahlas. Tohle byla romantická kniha podle mého gusta – nehraje si to na žádné přehnané drama, není to plné klišé a ani zbytečně natahované. Na knize je znát, že ji napsal muž a rozhodně to nemyslím v tom negativním smyslu.

Prostředí
Jestliže se nepletu, většina příběhu se odehrává v Austrálii. Popis prostředí není pro knihu příliš důležitý, proto jím autor nijak zvlášť neplýtvá. V tomto případě mi to nevadilo.

Postavy
Postavy jsou patrně nejlepší prvek celé knihy. Nejskvělejší je hlavní hrdina Don. Autor Dona napsal neuvěřitelně dobře a já před ním díky tomu smekám. Dokonale dokázal zachytit jeho podstatu, charakter, chování a způsoby. Don je postava, která smýšlí úplně jinak než většina ostatních hrdinů knih (či většina lidí obecně) – spoléhá se hlavně na rozum. (Jako nejlepší přirovnání mě napadá doktorka Temperance Brennanová ze seriálu Sběratelé kostí, ta ze začátku také hodně používala tu chladnou logiku a Don je na tom hodně podobně.) Z Dona jsem nadšená, naprosto jsem si ho zamilovala a vážně jsem se o jeho příběh zajímala. Rozhodně se zařadil mezi mé nejoblíbenější postavy.

Rosie se autorovi také moc povedla. V kontrastu s Donem působí skvěle. Je to dospělá žena, která má svou hlavu, ale není vůbec otravná či ufňukaná. Ne, Rosie je příjemná, inteligentní hrdinka, kterou si podle mě čtenář snadno oblíbí.
V knize vystupuje několik dalších postav. Všechny je má autor napsané velice dobře a to tedy rozhodně chválím.

Pocity, dojmy, hodnocení
Ke knize jsem se dostala naprostou náhodou – projížděla jsem bestsellery na BookDepository, když mi padl pohled na The Rosie Project. Mrkla jsem na ni na GoodReads a co nevidím – ta kniha vyšla v češtině (a mimochodem musím říct, že český název je pro knihu mnohem lepší než ten originální)! V knihovně ji měli, tak jsem si ji půjčila, nic zvláštního jsem od ní nečekala. Nakonec jde o jedno z největších překvapení tohoto roku, protože ta kniha byla úžasně zábavná, hrozně milá a v mnoha směrech originální. Je to romantická kniha, která je inteligentní. Já vám knihu doporučuji všemi deseti, protože za vaši pozornost stoprocentně stojí, ať už jste milovníci romantických knih či ne.

Konečné hodnocení:
8,5/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde a zde

10 komentářů:

 1. Tuhle knihu mám v plánu si přečíst už delší dobu, četla jsem na ni samé pozitivní recenze a hodně mě zaujala... Tak snad se k ní brzy dostanu! Podle tvé recenze to vypadá, že by to snad měla být kniha i podle mého gusta, romantická a veselá. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U mě to byla prostě spontánní četba a rozhodně toho nelituji. :D Doporučuji se k ní brzo dostat, opravdu to je veselá a hezky romantická kniha. Podle mě by se ti mohla líbit. :)

   Vymazat
 2. Teda tak tohle je fakt super lákačka:)) Celkově se mi myšlenka takového projektu zamlouvá, asi to vyzkouším v praxi:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem moc ráda, jestli jsem tě na knihu nalákala. :) Během čtení jsem na to taky myslela, podobný dotazník by mohl být velice praktický. :D

   Vymazat
 3. Kniha vypadá opravdu zajímavě. Snad si najdu čas a přečtu si o prázdninách i tuhle knížku. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je vážně moc milá, opravdu ji doporučuji. :) Tak snad si ten čas najdeš, podle mě nebudeš litovat. :)

   Vymazat
 4. Tak tohle mě moc zaujalo, u tebe vždycky najdu něco zajímavého ke čtení. :) Ještě že už za dva dny začínají prázdniny a já se konečně pořádně dostanu ke čtení, můj to-read list vážně potřebuje zkrátit :D
  S tím dotazníkem je to vážně zajímavý nápad, dokonce jsem o něm taky (z legrace) přemýšlela, ale myslím si, že by to asi nefungovalo. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda! :) Jo, na prázdniny jsem se také neuvěřitelně těšila, konečně dostatek času na čtení, jop. :D :) Taky si myslím, že v reálu by to moc nefungovalo, ale kdo ví. :)

   Vymazat
 5. Neviem, či sa k nej dostanem, ale vyzerá to úplne super a zaujala ma, už keď si ju spomínala prvýkrát.:) Pekná recenzia.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta kniha je super! :D Takže pokud se ti jednou dostane do rukou, neváhej a sáhni po ní. :) Podle mě nebudeš litovat. :)
   Děkuji! :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.