pátek 13. června 2014

Recenze: When Lightning Strikes


Autor: Meg Cabot
Série: 1-800-Where-R-You
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 272 stran, e-book
Nakladatelství: Simon Pulse, 2001
Hodnocení na GoodReads: 4,05/5 (10 874 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3/5 (není tak špatná :))

Něco málo k ději
Jessica Mastriani je v rámci možností celkem obyčejná šestnáctiletá holka, která nemá problém se postavit těm, kteří nějak obtěžují její blízké, dokonce nemá problém se s nimi i poprat. Proto tráví většinu svého volného času po škole. Jeden trouba prohlásí o kamarádce Jess, že je tlustá, ta se pak rozhodne, že domů ze školy půjdou pěšky. Kdyby Jessica věděla, co se jí stane, určitě by s tím nesouhlasila. Přijde totiž bouřka a Jessicu zasáhne blesk. Na první pohled to vypadá, že je Jessica naprosto v pořádku. Jenže pak se jí v noci zdá sen. A když se ráno probere, ví naprosto přesně, kde jsou pohřešované děti, které viděla před spaním na krabici od mléka. Jessica nevěří tomu, že by ty údaje měly být pravdivé, přesto zavolá na 1-800-Where-R-You a předá jim adresy. To spustí lavinu dalších událostí, které Jessice kompletně změní život.

Autorka a styl psaní
Meg Cabotová tuto knihu původně vydala pod svým pseudonymem Jenny Carroll, později však byla kniha vydána i pod jejím pravým jménem. Pod pseudonymem vyšly i další tři knihy z této série. Meg Cabotová je známá a populární autorka knih pro mládež, hlavně pro dospívající dívky. Ovšem na svém kontě má i nějaké knihy pro dospělé. Nejvíce ji proslavily Princezniny Deníky či série Mediátor. U nás její knihy vydává nakladatelství Knižní klub a BB/art. Série 1-800-Where-R-You zatím bohužel nebyla přeložena do češtiny.

Stylem psaní mi tato knížka hodně připomínala starou dobrou sérii Mediátor. Tohle byla ta Meg Cabotová, kterou mám opravdu ráda. Jessica je hrozně fajn vypravěčka, její vyprávění je napsané formou jakéhosi prohlášení. Na konci je dokonce i její podpis, že její prohlášení je pravdivé. V knize nejsou rozsáhlé popisy a angličtina není nijak složitá, proto knihu doporučuji začátečníkům ve čtení v angličtině. Kniha sama o sobě je čtivá, já jsem ji na své poměry přečetla opravdu rychle. Pokud vám stylem psaní sedl Mediátor, sedne vám i tohle.

Příběh, průběh děje
Než jsem se do knihy pustila, vlastně jsem o samotném příběhu nevěděla nic. Byla jsem trochu překvapená, jakým směrem se rozhodla autorka ubírat, ale nakonec musím říct, proč ne? Rozhodně je to originální a mě příběh opravdu bavil. Chvilku jsem se bála, že tohle téma přece nemůže vydat na celou knihu. Bála jsem se zbytečně. Příběh má hlavu a patu, sice se může zdát místy lehce nereálný, avšak nad tím jsem ochotna přimhouřit oči. Příběh byl dobrý, vážně. Pokud vás baví knihy od Meg Cabot, bude vás bavit i tato.

Začátek je sice trochu pomalejší, ale určitě není méně zábavný než zbytek knihy. Jessica je vtipná vypravěčka. Autorka se snaží, aby děj nikde nestagnoval a posouvá příběh plynule dál. Nachází se tu i opravdu dosti akční scény. Myslím, že se u knihy nudit nebudete.

Prostředí
Opravdu musím pochválit i ten nadpřirozený prvek v knize – schopnosti Jess jsou skutečně originální nápad. Znám příběhy, kdy je člověk uhozen bleskem a pak získá nějaké schopnosti – ovšem většinou to souvisí přímo s blesky či elektřinou. Schopnosti Jess nikoliv. Sice nikdo neví, jak je možné, že ty schopnosti Jess má, ale to mi ani tak moc nevadí. Je to zajímavý a originální nápad a já za to dávám palec nahoru.

Postavy
Jessica je typicky cabotovská hrdinka – sympatická, vtipná a chytrá. Také si nenechá nic líbit a je samostatná. Má i vlastní originalitu – touží po motorce (má ráda rychlou jízdu), pere se i s kluky a hraje na flétnu. Myslím si, že opravdu není dvakrát těžké si Jessicu oblíbit. To je dívčí postava jak má být, aby se mi zamlouvala.
Dále je tu Ruth, kamarádka Jess, kvůli které šly domů pěšky. Ruth je trochu baculatější, to se mi na postavách Meg Cabot líbí – nejsou dokonalé. Ruth je milá holka, je to prostě taková ta typická kamarádka hlavní hrdinky.
V knize nechybí ani mužský protagonista – v tomto případně jde o Roba Wilkinse, který je o dva roky starší než Jess a jezdí na motorce. Také bývá s Jess po škole. Společně s Jess mě opravdu bavili, a i když nedostal zas tolik prostoru, věřím, že v dalších dílech si ho užijeme dostatečně.
A nesmím zapomenout na rodinu Jess. Ta je prostě bezva. Tak trochu šílená, ale tím správným způsobem.

Pocity, dojmy, hodnocení
When Lightnin Strikes se mi opravdu moc líbilo a já se už teď vážně těším, až si najdu čas na druhý díl. Kniha má moc fajn příběh, postavy, nápad na schopnosti Jess je vážně dobrý a i stylem psaní mi kniha sedla. Tohle skutečně byla ta Cabotová, kterou mám vážně ráda. Myslím, že je velká škoda, že tato série nevyšla i u nás, protože je jako dělaná pro fanoušky Mediátora. Jestliže vás bavil Mediátor, bude vás bavit i 1-800-Where-R-You, o tom nepochybuji.
Knihu jinak doporučuji všem fanouškům Meg Cabot, fanouškům dívčího čtení s prvky nadpřirozena či zájemcům o lehké čtení v angličtině. Sáhnutím po této knize nic nezkazíte.


Konečné hodnocení:
8,5/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde a zde

8 komentářů:

 1. Od Meg už mám přečteno skoro čtyřicet knih, ale tahle série se zatím podobá Mediátorovi úplně nejvíc ze všech. Všechno jsem to přelouskala poměrně rychle... Máš se ještě na co těšit, zlepšuje se to :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No páni, tolik? :D Já mám přečteno asi 20 knih, ale je pravda, že na další se ještě chystám. :) Také mi to zatím nejvíc připomíná toho Mediátora, ale nemůžu říct, že by mi to nějak vadilo. :) Dobře, dobře, těším se na to. :) Aspoň druhý díl bych chtěla přečíst letos v létě, tak snad mi to vyjde. :)

   Vymazat
 2. Na knihu si mě nalákala. Škoda, že u nás nevyšla :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně je to velká škoda. Pokud se nepletu, od Meg u nás vlastně nevyšly jenom dvě série - právě tato a Avalon High. A zrovna u této série je to fakt škoda, podle mě by opravdu měla šanci zaujmout čtenáře - minimálně věrní fanoušci Meg Cabot by po ní sáhli určitě. Ale tak třeba ještě někdy vyjde. :)

   Vymazat
 3. Mediátor sa mi hrozne páčil, takže by som sa po sérii mohla poobzerať.:) Meg píše super, hoci som od nej toho neprečítala až tak veľa... A napríklad Abandon (či ako to bolo) ma dosť sklamalo.
  Pekná recenzia.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když se ti Mediátor líbil, určitě se mrkni i na tuhle sérii. :) Jo, Meg je skvělá autorka. :) Zrovna to jsem ještě nečetla, i když už to mám bůh ví jak dlouho doma, a přečíst bych to tudíž mohla. :D
   Děkuji. :)

   Vymazat
 4. a myslíš, že by to bavilo MĚ? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když já nevím, jak se ti líbil Mediátor, tedy jestli jsi ho vůbec četla. :D Nicméně pokud chceš nějaké oddechové čtení, tak tě to možná bavit i bude. ;) :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.