pátek 18. července 2014

Mých TOP 5 fantasy sérií, které chci rozečíst co nejdříve

Původně měl tohle být článek o mých TOP 5 fantasy sériích, které jsem už četla. Jenže pak jsem zjistila, že u spousty sérií jsem četla pouze první díl, tudíž mi přišlo hloupé soudit celou sérii podle jedné knihy. A potom mi došlo, že je tu ještě mnoho sérií, které bych vlastně chtěla teprve rozečíst s tím, že některé z nich by se mohly zařadit do mé TOP 5. Proto nakonec přináším článek zaměřený na pět fantasy sérií, které si chci v současné době rozečíst nejvíce. Třeba tím dám někomu nějakou inspiraci pro četbu. A třeba mi někdo některou ze sérií natolik vychválí, že se do ní hned vrhnu.


Archiv Bouřné záře
Brandon Sanderson

Jednotlivé díly v sérii (chronologicky za sebou, už vydané v ČJ nebo AJ): Cesta králů, Words of Radiance
Proč si to chci přečíst:
Jedno jméno - Brandon Sanderson. Ano, tahle série plánovaná na deset dílů pochází z pera Brandona Sandersona, do jehož tvorby jsem se zamilovala díky sérii Mistborn. Přemýšlela jsem, kterou ze sérií od Sandersona mám do tohoto seznamu vybrat, nakonec jsem zvolila právě tuto, protože tu si chci ze všech jeho fantasy sérií přečíst nejvíce. Už jen ten první díl je krásná bichlička. Těžko říct, kdy to zvládne Brandon Sanderson dopsat, takže to je záležitost na pár let, vzhledem k tomu, že Sanderson píše i spoustu dalších knih okolo. Nehorázně se těším, až budu mít Cestu králů doma. Jen na to ušetřit peníze. Taktéž doufám, že u nás časem vyjde ten druhý díl.
Co si od toho slibuji:
Dokonalou epickou fantasy, s novým a úžasným světem, se skvělými postavami a parádním stylem psaní. Prostě čekám kvalitní sérii, kdy jednotlivé knihy i přes jejich tloušťku zhltnu velice rychle.


Věk pěti
Trudi Canavan

Jednotlivé díly v sérii (chronologicky za sebou, v ČJ): Bílá kněžka, Poslední z divokých, Hlas boží
Proč si to chci přečíst:
Protože se k této sérii dostávám už několik let, vlastně od té doby, co jsem od Trudi Canavan dočetla její Trilogii o černém mágovi, což budou tak čtyři roky zpátky. Také proto, že mi Trudi Canavan ukázala, že umí kvalitně psát a její příběhy jsou dobře promyšlené. Navíc mě tu láká to božstvo, náboženství mě ve fantasy knihách vždycky fascinovalo.
Co si od toho slibuji:
Kvalitně napsanou fantasy sérii z nového světa, který bude výborně vymyšlený, čekám zde několik postav, u kterých mě překvapí, jak se jejich příběhy protnou. Doufám v zajímavé čtení a také doufám v to, že se budu se sérií jen neochotně loučit.


Roztříštěná říše
Mark Lawrence

Jednotlivé díly v sérii (chronologicky za sebou, už vydané v ČJ nebo AJ): Trnový princ, King of Thorns, Emperor of Thorns
Proč si to chci přečíst:
Za prvé - četla jsem anotaci a už jen ta mě dost zaujala. Za druhé - ta obálka je prostě skvělá. A za třetí - má milá Moira to četla a velice se jí to líbilo. A když se něco líbí Moiře, většinou se to líbí i mně. Plus mám velkou chuť si přečíst nějakou tu nemilosrdnou fantasy, kde se autor nebojí používat sprosté výrazy, nebrání se krvi a nemá až tak kladné hlavní postavy. Jen doufám, že v češtině vyjdou i další díly a já nebudu muset zkoušet louskat ty další díly v angličtině.
Co si od toho slibuji:
Jak jsem naznačila už výše, čekám temnější a drsnější fantasy, která mě chytne na první stránce a vyplivne až na té úplně poslední. Čekám kvalitní čtení, kdy mě autor může jen překvapit, protože kromě samotné anotace toho o knize zas tolik nevím. Doufám, že objevím nového fantasy autora, na jehož další knihu se budu těšit jak malé dítě na Vánoce.


Zaklínač
Andrzej Sapkowski

Jednotlivé díly v sérii (chronologicky za sebou, v ČJ): Poslední přání, Meč osudu, Krev elfů, Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky, Paní jezera
Proč si to chci přečíst:
Protože to ve fantasy žánru beru za takovou klasiku a docela se stydím, že jsem k tomu ještě ani nepřičichla. Vždycky jsem věděla, že nějaký Zaklínač existuje, jen jsem nějak neměla důvod se do toho pustit. Avšak nyní si chci doplnit své vzdělání a zjistit, co na tom všechny tak nadchlo. Také si konečně zas jednou přečtu něco od autora, který nepochází z anglicky mluvící země, jop.
Co si od toho slibuji:
Kvalitní fantasy sérii, která mi představí něco nového. Doufám v dobrý styl psaní, v zajímavé postavy a v promyšlený svět. Jsem opravdu zvědavá, co z toho dostanu. Byla bych moc ráda, kdyby mě tahle série bavila. Hlavně, že budu moci konečně tvrdit, že jsem také četla toho slavného Zaklínače! :D :)


Páni parchanti
Scott Lynch

Jednotlivé díly v sérii (chronologicky za sebou, už vydané v ČJ nebo AJ): Lži Lockeho Lamory, Rudá moře pod rudými nebesy, The Republic of Thieves
Proč si to chci přečíst:
Ještě jednou musím zmínit mou milou Moiru, které se první díl opravdu moc líbil. Mě samotnou tahle série zaujala už předtím, než mi o ní napsala Moira, ovšem když jsem viděla, že i jí se líbila, bylo mi jasné, že si to přečíst prostě musím! Celkově ta série nemá vůbec špatná hodnocení, anotace prvního dílu na mě působí moc dobře. Jsem na knihy zvědavá. Musím je sehnat co nejdříve a zároveň doufat, že u nás budou další díly vycházet.
Co si od toho slibuji:
Asi i docela humornou fantasy z prostředí zlodějů, kteří své zločiny provádí s elegancí a důvtipem. Doufám v další drsnější fantasy, u které nemůžete říct, že by tu byl vyloženě kladný hrdina. Čekám propracované postavy. Prostě si myslím, že tohle bude zatraceně dobré a já si to zamiluji.

Pokud správně počítám, je výše uvedeno pět sérií, tudíž tím můj seznam pro dnešek ukončím. Upozorňuji, že jde o fantasy série, na které mám zálusk zrovna teď, ve skutečnosti se chystám na mnohem víc sérií. Jen tyhle bych zrovna teď nejradši hned rozečetla, kdybych je měla po ruce. :) Doufám, že vás můj seznam třeba i nějak inspiroval. Pokud jste některou ze sérií četli, určitě mi dejte vědět, jak se vám líbila. :)

8 komentářů:

 1. Teda o Roztříštěné říši slyším poprvé, ale vypadá to naprosto fantasticky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že tě to zaujalo! :) Já si asi budu teď toho Trnového prince kupovat, protože ho v knihovně pořád nemají, takže jsem fakt zvědavá, jak se mi to bude nakonec líbit. :)

   Vymazat
 2. O Trnovém princi tu čtu prvně, a hodně jsi mě tím nahlodala :D po tom se musím mrknout. Já osobně s musím konečně najít čas dočíst sérii Malazská kniha padlých. Mám za sebou dva díly z deseti a je to dost hodně dobré :-D Sapkowského teď čtu podruhé a vychutnávám každý řádek, klasika :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně? To jsem nečekala, že zrovna Trnový princ vás tolik zaujme. :D O Malazské knize padlých vím, časem se na to také chystám, i když mě trochu odrazuje to množství dílů, no. :D Na Zaklínače se těším, musím se k němu dostat co nejdřív. :)

   Vymazat
 3. Jestli Sanderson nedopíše Archiv bouřné záře, jebne mě. Doslova. Bude to větší pohroma, než kdyby Martin nedopsal Píseň ledu a ohně. :D :D Nesnáším a zároveň zbožňuju Sandersonovu fantazii, to, jak umí pracovat s postavami a jak to umí vše skvěle vyvážit. :))

  Věk pěti mám od Canavan nejraději. :)

  Ha, u Trnového prince jsem četla anotaci a pak knihu a kamarádko... ta anotace, narozdíl od spousty jiných nevyslepičila z děje skoro nic. :))) Ten styl psaní je dokonalý a kniha samotná... :3
  btw - díky za zmínění, vždycky potěší, když zjistím, že někdo na mě doopravdy dá. :D

  Uh, no, pokud se chystáš na Zaklínače, dostaneš rozhodně svérázný svět, dobré postavy a plno příšer, ale jestli čekáš něco ve stylu Sandersona, tak to zas nebude. Sapkowski je prostě... Sapkowski. Uvidíš, až začneš číst. :D

  Ach Locke. Slyšela jsem, že jednička je nejlepší, pak trojka a nejslabší je dvojka, tak jsem zvědavá.
  postavy jsou svérázné, styl psaní jsem si zamilovala (Locke i Trnový princ mají úplně dokonalý překlad), a ten děj! Strašně nesnáším když je v knize někdo pokládán za geniálního a přitom je to debil. Locke ale je mazaný parchant, a já ho za to zbožňuju. :D A svět rozhodně propracovaný je, možná dokonce i více než Trnový princ. :))

  Někdy až lituju, že už mám ty největší fantasy lahůdky za sebou. Ale Lukáš mi nedávno další doporučoval, tak jen čekám, až si na ně udělám čas. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si říkám, že Sanderson je pořád docela mladý, takže má dost času na dopsání. Snad to stihne, jop. :D

   Jo, to jsi tuším už zmiňovala a i kvůli tomu se na Věk pěti fakt těším. :)

   Tak to jsem ráda! :D Na knížku se dost těším, asi si ji příští měsíc pořídím, vzhledem k tomu, že u nás v knihovně ji pořád nemají, jop. :)
   Není zač. :D

   Ne, nic ve stylu Sandersona nečekám. Mám jistou představu, jaké by to mohlo být a celkem si myslím, že má představa bude správná. Ale uvidíme. :D

   Tak já než se pak dostanu k druhému dílu, určitě mi to bude trvat dost dlouho. :D Ovšem ten první díl si chci rozhodně přečíst. Obzvlášť když jsi z toho tak nadšená. :D No, pokud je trojka pak lepší než dvojka, tak ten slabší díl nějak přežiju. ;) :)

   Jo, všimla jsem si, že Lukáš má na fantasy dobrý vkus. :D :)

   Vymazat
 4. júúú Cesta Králu :3 to si chcem aj ja prečítať , ale najskôr Mistborn od Sandersona a potom sa pustím do Archivu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem Mistborna právě už četla (tedy ještě mi chybí přečíst třetí díl, ale k tomu se dostanu snad brzo :)), proto ho na seznamu nemám. A Mistborn určitě doporučuji, doufám, že se ti bude líbit. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.