pátek 11. července 2014

Recenze: První stříbrná kniha snů

Autor: Kerstin Gier
Originální název: Silber – Das erste Buch der Träume
Přeložila: Tereza Pecáková
Série: Silber
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 352 stran, hardback
Nakladatelství: CooBoo, 2014
Hodnocení na GoodReads: 4,19/5 (2 085 hodnotících)
Hodnocení obálky: 5/5 (prostě je hrozně pěkná!)

Něco málo k ději
Liv Silberová se společně se svou sestrou nikdy nezdrží na jednom místě dlouho – jejich rodiče jsou rozvedení a často střídají pracovní místa, což pro ně znamená neustálé stěhování. Ovšem teď jejich matka získá pozici profesorky na univerzitě v Oxfordu a to by mohlo znamenat konec stěhování. Jen kdyby si matka nenašla přítele a nakonec se nerozhodla zůstat v Londýně, tak by vše bylo perfektní. Na nové škole se Liv setkává s partičkou populárních kluků, o nichž se pak Liv zdá velice živý sen, který si po probuzení i opravdu dobře pamatuje. Už od začátku je jí jasné, že na tom není něco v pořádku. A jelikož je milovnicí hádanek, rozhodne se přijít této záhadě na kloub!

Autorka a styl psaní
Kertin Gier je německá autorka narozená roku 1966. Píše hlavně romány pro ženy, avšak má na svém kontě i knihy pro mládež – konkrétně jde o její trilogii Drahokamy a o rozepsanou trilogii Silber. Některé knihy vydala i pod pseudonymy Jule Fire a Sophie Bérard. Největší úspěch jí přinesla právě trilogie Drahokamy, která byla přeložena i do anglického jazyka a podle které se natáčí filmová zpracování. Společně se svým manželem a synem žije nedaleko Kolína nad Rýnem.

Jestliže vás bavila číst série Drahokamy, bude vás bavit i tato kniha. Kerstin Gier zde využívá svůj milý styl psaní plný humoru a jistého sarkazmu. Kniha je úžasně čtivá, čte se stejně rychle jako Drahokamy, takže jde o čtení na pár hodin. Autorka nic zbytečně nenatahuje, jde rovnou k věci. Také nejde o nic komplikovaného, spíše čtenáři předkládá krásně oddechové čtení.
Místy se v knize objevují jakési blogové články od jisté Secrecy. Dle mého názoru šlo o zbytečnou vsuvku, která ani nebyla potřeba.

Příběh, průběh děje
Na rovinu řeknu, že jsem se opravdu bála, že to bude stejné jako Drahokamy. Bála jsem se, že autorka se bude držet stejného schématu, podobné dějové linky, jak to někteří autoři dělávají. Naštěstí jsem byla velice rychle přesvědčena, že jsem se bála úplně zbytečně. Autorka sestavila naprosto nový a originální příběh, který se Drahokamům podobá snad jen v tom, že má milou a vtipnou hlavní hrdinku. Autorka si to vše krásně promyslela a naservírovala nám zábavný, čtivý a velmi zajímavý příběh.

Já jsem se od začátku do konce bavila. Našly se i informace, zvraty, které mě překvapily. Děj hezky odsýpá, nepřišlo mi, že by tu výrazně vyčnívaly nějaké nudnější části. Možná to nemělo úplně takový spád jako Drahokamy, ale pořád se tam toho dělo dost. Konec jsem nečekala, to chválím. Líbí se mi i to, že kniha dobře funguje i jako samostatná jednotka, druhý díl uvítám, avšak autorka by ho nutně psát nemusela, kdyby nechtěla.

Prostředí
Vážně se mi líbí ten nápad se sny. Je vidět, že nad tím autorka hodně přemýšlela a využila dosti fantazie. Já si nepamatuji, že bych se někde jinde s něčím takovým setkala, proto chválím za originálnost. Co pak ještě hodně oceňuji je fakt, že čtenář vlastně celou dobu neví, jak to s nadpřirozenem v této knize vůbec je – je tu nějaké či prostě jde o velkou fantazii postav? Nad tím dumám pořád. A hádám, že na to nám odpoví autorka v pokračování.
Nechci se moc rozepisovat o tom, jak snová krajina podle Kerstin Gier vypadá, protože chci, abyste to objevili vy sami, až budete knihu číst. Já vám řeknu jen to, že jde o nápad, který se mi moc líbil.


Postavy
Gwen z Drahokamů mám moc ráda, Liv mám však ještě o něco radši. Je stejně vtipná a sympatická jako Gwen, jen je podle mě o něco chytřejší a také mnohem skeptičtější ke všemu nadpřirozenu. Není to dokonalá krasavice, všichni kluci v okolí jí nepadají k nohám, jak to u jiných hrdinek od jiných autorek bývá. Je hezky pevně nohama na zemi. Myslím, že každá čtenářka se s ní dokáže ztotožnit. Liv mě opravdu bavila. Celkově mám moc ráda hrdinky, které Kerstin Gier píše.

I ostatní postavy se autorce nadmíru povedly. Nikdy by mě nenapadlo, že si tak moc oblíbím sestru hlavní hrdinky. Ale s Miou to nejde jinak! Tu budete milovat snad od první chvíle, co se na scéně objeví. Nesmím zapomenout ani na Lottie, chůvu Liv a Mii. To je také velice zábavná postava.
Mezi postavy, které stojí za zmínění, bych určitě zařadila i Henryho a Graysona, ty dva si čtenářky určitě zamilují. A i když jmenuji dva kluky, opravdu se nemusíte bát milostného trojúhelníku, ten se v knize nevyskytuje. Já jsem si tyhle dva oblíbila snadno.

Pocity, dojmy, hodnocení
Od knihy jsem dostala to, v co jsem doufala – tedy zábavné a milé čtení, které jsem si dosti užila. Styl psaní Kerstin Gier mi sedí, její postavy jsou mi vážně sympatické, příběh se mi také líbil a nápad se sny se autorce podařilo zpracovat opravdu dobře. Kniha je naštěstí úplně jiná než Drahokamy, ovšem nechybí jí stejný vtip a originálnost. Už teď se moc těším na další díl, který doufám vyjde v co nejbližší době.
Pokud se vám líbila série Drahokamy, určitě se vám bude líbit i tahle knížka. Jinak ji doporučuji všem, kdo mají rádi vtipnou hrdinku, chtějí se u čtení pobavit a nevadí jim nadpřirozeno. Přečtete si První stříbrnou knihu snů, rozhodně to stojí za to.

Konečné hodnocení:
8,5/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

10 komentářů:

 1. Skvělá recenze! Drahokamy se mi moc líbily, takže jsem moc zvědavá na První stříbrnou knihu snů :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :) Jestliže se ti líbily Drahokamy, bude se ti líbit i První stříbrná, o to se klidně i vsadím. :D :)

   Vymazat
 2. Obálka je úplně úžasná! Jiné hodnocení než 5 z pěti si opravdu nezaslouží. :) Každopádně jsem knihu ještě nečetla, tak doufám, že to co nejdříve změním.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A naživo je ještě krásnější! Ta stříbrná na ní je perfektní. :) Knížku opravdu moc doporučuji, tak snad se k ní dostaneš co nejdříve. :)

   Vymazat
 3. Moc pěkná recenze, ke čtení jsi mě určitě nalákala...jen musím nejprve dorazit ty Drahokamy, pořád mi chybí poslední díl! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to jsem ráda! :) A Drahokamy určitě dočti, Zelená byla vážně skvělá! :)

   Vymazat
 4. Hej, hezká recenze. Mně by to asi úplně nesedlo, ale vypadá to... mile. :D
  btw - jediné, co mi trochu nesedlo, je, že jsi to porovnávala s Drahokamy. Skoro pořád. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) Hm... Asi by ti to nesedlo, jop. :D
   Já vím, že jsem asi neměla, ale tak trochu si myslím, že stejně spoustu lidí zajímá, jak podobné to Drahokamům je, jop. :D Plus většina určitě četla nejdřív ty Drahokamy, nó. Ale zkusím se tomu příště vyvarovat. :)

   Vymazat
 5. já Drahokamy nečetla,i když se na to někdy v dálné budoucnotsi chystám, takže jsem vždycky ten kousek přeskočila, abych si nepřečetla nějaký spoiler. Víš, jak je to u mě a u spoilerů, nesnáším, když mi někdo prozradí třeba i to, že ta holka nakonec je hlavní postava. Proto taky nečtu anotace - většinou. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nó, nemyslím si, že by to bylo nějak vyloženě spoileroidní, ale chápu tě, jop. :D :) Na anotace jsem poslední dobou už také opatrná, no. :D :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.