úterý 22. července 2014

Recenze: Skulduggery Pleasant

Autor: Derek Landy
Série: Skulduggery Pleasant
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 398 stran, paperback
Nakladatelství: HarperCollins, 2007
Hodnocení na GoodReads: 4,21/5 (22 005 hodnotících)
Hodnocení obálky: 5/5 (je skvělá!)

Něco málo k ději
Strýček dvanáctileté Stephanie je spisovatel hororových příběhů a tak trochu podivín. Jenže pak nečekaně zemře a k údivu všech je většina jeho dědictví odkázána Stephanie. Na čtení závěti se dostaví i cizinec zahalený od hlavy až k patě - pan Skulduggery Pleasant, strýčkův přítel. Stephanie se za jistých nepříjemných okolností s panem Skulduggerym Pleasantem seznámí a jaké je její překvapení, když zjistí, že je to oživlá kostra a detektiv v jedné osobě! Stephanie je vtažena do světa plného magie, o kterém se jí nikdy ani nezdálo a zažívá jedno velké dobrodružství, které vůbec neočekávala.

Autor a styl psaní
Derek Landy je irský spisovatel a scenárista narozený v roce 1974. Na svém kontě má pouze sérii Skulduggery Pleasant, která ale čítá osm dílů, dvě přídatné knihy a devátý díl vyjde během srpna 2014. Za některé z knih posbíral i pár ocenění. Série byla přeložena i do různých jazyků – první tři díly vyšly dokonce i v češtině u nakladatelství Argo. Autor i nadále žije v Irsku a společnost mu dělá spousta koček.

Kniha je vyprávěna v er-formě, v minulém čase a autor se ve vyprávění nejvíce zaměřuje na Stephanie a její dobrodružství. Ovšem pár kapitol se věnuje i jiným postavám, aby čtenář lépe pochopil celý příběh a viděl co se děje, i když Stephanie u toho není přítomna. V knize je spousta dialogů, díky čemuž čtení ubíhá velice rychle. Autorovi nechybí ani humor, který mně osobně perfektně sedl.

Příběh, průběh děje
Přestože se jedná o úvodní díl do nové série, autor se už v prvním díle vytasil s povedeným příběhem a zároveň celkem s přehledem zvládal čtenáře seznamovat se svým světem. Už od začátku je kniha zajímavá, téměř v každé kapitole se udá něco napínavého nebo vtipného. I když první polovina je přece jenom v trochu pomalejším tempu, oproti tomu druhá půlka je opravdu jedna velká jízda. Autor se v druhé polovině dostává k hlavní zápletce, ke konci odhaluje jeden zvrat za druhým. Poslední kapitoly byly velmi napínavé. S koncem jsem spokojená, protože je dostatečně uzavřený, ovšem autor si zde nechává jasný prostor pro další díl. Na ten se velmi těším.

U knihy jsem se ani chvilku nenudila a myslím, že ani vy nebudete.

Prostředí
Lidi, ona je tu oživlá kostra! Oživlá kostra, co je detektiv a k tomu ještě umí kouzlit! No nezní to úžasně? Mně to úžasné přišlo a stále přijde. Derek Landy nás seznamuje se svým světem kouzel, který koexistuje s tím naším. Magicky nadaný může být každý, ale jen málokdo své nadání rozvíjí dál. Mágové se dělí na dva typy – Elementals a Adepts – první druh mágů ovládá živly (oheň, voda, země, vzduch), druhý druh mágů má jiné schopnosti související s magií jako třeba čtení myšlenek. Jsou tu i různé nadpřirozené bytosti – například trollové či upíři. Celkově si myslím, že autor nám představil jen malou část ze svého světa a já jsem tedy velmi zvědavá, s čím nás seznámí příště.


Postavy
Stephanie je sice teprve dvanáct let, ale to neznamená, že by to byla vyloženě dětská hrdinka. Stephanie je chytrá, milá a vtipná. Také je plně otevřena všem těm kouzlům a magii, díky čemuž tu nehrozí fáze dlouhého přesvědčování. No, ono když vidíte oživlou kostru, tak asi není až tak těžké v magii uvěřit. Bylo velmi příjemné číst o hrdince v tomto věku, protože díky tomu nešlo o hormony poblázněnou puberťačku. A upřímně doufám, že to se ze Stephanie ani nestane.

Nicméně mnohem zajímavější než Stephanie je samozřejmě Skulduggery Pleasant, oživlý kostlivec, mág a detektiv. Skulduggery mě častokrát vážně rozesmál. Pan Pleasant toho má za sebou již hodně, jak podle vyprávění čtenář zjistí. Dle mého názoru jde o zdařilou postavu, Skulduggery mě opravdu bavil.
Zmínit musím i Ghastlyho, což je krejčí, který dělá obleky jako nikdo jiný. A z Tanith Low se podle mě v dalších dílech stane také důležitá postava. Tanith je skvělá bojovnice, autor s ní vyvažuje to jinak spíše mužské osazenstvo knihy.

Pocity, dojmy, hodnocení
Kniha se mi opravdu líbila a já jsem moc ráda, že jsem se do jejího přečtení konečně pustila. Dostala jsem to, co jsem čekala – zábavné, možná lehce šílené, čtení, dostala jsem i zajímavý nový svět magie, poměrně originální příběh a také sympatické postavy. Bavilo mě to, knihu jsem si opravdu užívala a s velkou chutí se pustím do pokračování.
Doporučuji knihu těm, koho baví příběhy s nadpřirozenem a nějakým tím pátráním. Podle mě se bude knížka líbit mladším čtenářům, ale i těm starším. Jestliže si netroufáte na angličtinu, pořád můžete sáhnout po českém překladu, avšak přeloženy jsou pouze první tři díly.

Konečné hodnocení:
8/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

8 komentářů:

 1. "První tři díly vyšly v češtině u nakladatelství Argo"... Zamyslí se... Kolečka šrotují... Nebude to- Smrtislav Hezoun? Zní to pravděpodobně... Jakže byl ten autor? Landy? Ano, to by sedělo, L je uprostřed abecedy, takže začátek druhého regálu... Áha, tak ono to vyšlo v češtině.. Hmmm :D
  Díky za recenzi!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šmarjá, já zapomněla napsat, jak se ta série jmenuje v češtině! Ehm, pardón. :D To asi bude tím, že mi Smrtislav Hezoun přijde hrozně uhozené. :D
   Není zač. :)

   Vymazat
 2. Takže... celou recenzi jsem si nepřečetla, protože jsem se zasekla u toho, že se to u nás vydalo... Takže... Já teď musím rychle jet do knihovny!! :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec nevadí, že jsi si celou recenzi nepřečetla, hlavně když si přečteš tu knihu, ano. :D :)

   Vymazat
 3. Perfektná recenzia a zase sa mi o čosi zvýšil level tešenia na knihu (sériu).:D Inak, nevedela som, že je to írsky autor, super, zase niečo nové. Celkovo to znie úplne perfektne, niečo vtipné a akčné, so zaujímavým nápadom... Mmm, yes please.:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :D :) Tak doufám, že se k sérii brzo dostaneš! :) Já myslela, že je autor Brit, takže jsem se sekla jen o kousek, jop. :D Snad se ti ta knížka bude líbit. :)

   Vymazat
 4. Tvůj blog byl přidán do nové tabulky obsahující knižní blogy a weby. Pokud máš nějaké otázky či reklamaci, tak se ozvy. Jakékoli změny prosím hlas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za přidání a informování. :) Změny budu hlásit.

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.