středa 27. srpna 2014

Knižní maraton aneb čteme jako o život - Úvod


Na začátku prázdnin jsem se zmiňovala, že bych docela ráda uspořádala nějaký ten čtecí maraton, protože maraton, který pořádala Tiw, mě bavil a hlavně mě donutil číst více, než jsem zvyklá. Když jsem se pak na Facebooku otázala, zda by o maraton byl zájem, dočkala jsem se kladné odezvy, proto jsem se rozhodla, že uspořádám Knižní maraton aneb čteme jako o život.

Maraton bude probíhat od 1.9. do 7.9. 2014, začíná se přesně o půlnoci z 31.8. na 1.9. a končí se o půlnoci 7.9. Je to sice pro mnohé už začátek školního roku, nicméně jsem si řekla, že škola teprve začíná, tudíž vás snad nečeká nic náročného a na čtení tedy snad budete mít čas. Plus je to podle mě příjemné zpestření a odreagování, než se budete muset pustit pilně do učení.
Pokud se do maratonu zapojíte, ocenila bych, kdybyste nějakým způsobem odkázali na tento úvodní článek. Předem za to děkuji.

Nechci vám říkat, co přesně máte číst, nějak vás omezovat třeba na určitý žánr nebo tak něco, ale řekla jsem si, že maraton trochu ozvláštním a připravila jsem si pro vás čtecí výzvy. Účast v těchto výzvách je naprosto dobrovolná. Je to spíše pro zábavu a pro ty, co si pro maraton třeba rádi naplánují čtení dopředu. Já sama ty výzvy určitě zkusím splnit.

Čtecí výzvy jsou následující:
1. Přečtěte celkem 7 knih nebo aspoň 200 stran za den - je na vás, co si z této dvojice vyberete.
2. Každý z nás má jistě knihu, kterou si už chce dlouho přečíst, ale z nějakého důvodu ji neustále odkládá. Možná teď je ten pravý čas se do ní pustit! 
3. Přečtete si knihu, která má na obálce modrou barvu nebo má obálku ilustrovanou. Obálka nemusí být celá modrá, stačí, když na ní modrá bude aspoň trochu. Jak vypadá ilustrovaná obálka doufám víte - hlavně žádná fotka.
4. Filmové/seriálové adaptace knih jsou teď in! Přečtete si knihu, podle které byl film/seriál již natočen či je v přípravě.
5. Máte rozečtenou sérii a pořád se ne a ne pohnout dál? Možná je načase v tom konečně pokračovat!
6. Náhodný výběr knihy - máte svůj TBR jar? Ano? Tak si z něj vylosujte nějakou knihu! Chcete to trochu originálnější? V tom případě sáhněte po svém mobilu a pusťte si písničku, která je právě na řadě či zvolte náhodný výběr. K vybrané písničce najděte vhodnou knihu a dejte se do ní!

Je možné, že si od čtení budete chtít třeba na chvíli odpočinout a nebudete chtít nechat blog neaktivní. Proto jsem se rozhodla pro vás vymyslet i výzvy, které můžete splnit v podobě blogového článku, například. Ovšem nebráním vám v tom, abyste to zpracovali nějak jinak - ať už formou videa či jen fotky, to nechám úplně na vás. Opět, zapojení do těchto článkových výzev je naprosto dobrovolné. Na každý den maratonu je výzva jedna a já osobně je budu vyplňovat tak, jak jsou sepsané níže, ovšem pokud chcete sepsat jen jeden článek nebo si ty články udělat v jiném pořadí, tak jen do toho. Můžete se také třeba v jednom článku věnovat více výzvám, zkrátka jak se vám chce.

Článkové výzvy jsou následující:
1. Každý své knihy hodnotí jinak. Mě by zajímalo, co je u vás při hodnocení knihy rozhodující? Jaká máte kritéria?
2. Zvolte si nějaký symbol / předmět / jinou věc, dejme tomu celkem pět, a zkuste ho najít na minimálně dvou knihách. Doporučuji náhodný výběr (ať volí například čtenáři blogu, vaši přátelé...), ať je větší zábava. - Například si řeknu, že budu hledat ptáčka a najdu ve své knihovně alespoň dvě knihy, které na sobě ptáčka mají.
3. Na podzim vychází spousta skvělých knih. Která kniha (případně knihy) je váš favorit a proč?
4. Ukažte knihy s nejkrásnějšími obálkami, které doma máte. Co musí obálka splňovat, aby vás zaujala?
5. Knihy podle ročního období. Která z knih podle vás patří k jaru, létu, podzimu a zimě? A proč? Je to snad obálkou nebo samotným příběhem?
6. Máte nějakou oblíbenou sérii / knihu / autora? Co nás přesvědčit, že si to prostě MUSÍME přečíst? 
7. Už jste někdy zkoušeli rovnat knihy podle barev? Ne? A nechcete to zkusit? Pokud takto knihy rovnáte, podělte se s námi o to! Můžete také vytvořit třeba knižní duhu.

Doufám, že vás článkové výzvy aspoň trochu zaujaly a do některé z nich se rozhodnete zapojit! 

Jak jsem tedy už psala, všechny uvedené výzvy jsou naprosto dobrovolné, nikoho nenutím do toho, aby je dělal. Jde mi jen o zpestření a aby nebyla nuda. Pokud se do výzev zapojíte, tak budu mít samozřejmě ohromnou radost!

Já o víkendu sepíšu článek, kde vám představím knihy, které mám v plánu číst a které jsem si vzhledem k výzvám vybrala.

Jestliže vám není něco jasné, nebojte se zeptat

A na závěr si dovolím sem dát linkovač, do kterého se můžete zapsat, pokud se budete Knižního maratonu účastnit. Samozřejmě do toho nikoho nenutím, je to jen pro můj přehled, abych věděla, jestli má cenu uspořádávat podobný maraton i příště. 

44 komentářů:

 1. Vypadá to zajímavě, možná se přidám, akorát nevím, jestli bych dala dva čtecí maratony za sebou. :) Výzvy jsou moc pěkné. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se výzvy líbí! :) Jasně, je to jen a jen na tobě. Ale budu moc ráda, pokud se nakonec zapojíš! :)

   Vymazat
 2. Bohuzel skola mi soce zacina az v rijnu, ale ten prvni zarijovi tyden budu zarizovat nove bydleni v Praze atd, takze se ofiko nepridam, ale tesim se na clanky ostatnich :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, to je škoda. Ale tak možná příště! :)

   Vymazat
 3. Rozhodně se přidávám! Tvé výzvy mě zaujaly a rozhodně z toho něco během následujícího týdne splním. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mám moc velkou radost! A děkuji! :)

   Vymazat
  2. Nemáš zač. :) Už mám nějaké knihy na příští týden připravené a 31.8. napíšu takový úvodní článek, kde samozřejmě odkážu na tebe, že se ještě můžou zapojit a představím knihy, které hodlám číst a jaké výzvy bych chtěla splnit. :)

   Vymazat
  3. Jsem zvědavá, co jsi si pro jednotlivé výzvy vybrala! :) Já budu asi v sobotu sepisovat článek s knihami, které se chystám číst, jop. :) Nebo případně v neděli. :D :)

   Vymazat
 4. Tak to je skvěle promyšlený maraton! Hodně mě zaujaly ty výzy, vypadá to fakt lákavě. Nevím jak to budu stíhat, asi nebudu mít moc času ale možná se zapojím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem moc ráda, že tě výzvy zaujaly, také jsem nějakou chvíli nad jejich vymýšlením strávila, jop. :D Pokud se zapojíš, tak budu samozřejmě jedině ráda. :)

   Vymazat
 5. Taky přemýšlím, že se přidám :) Čtecí maraton, který jedu teď, je pro mě stejně takový volnější a určitě by bylo fajn za tyhle dva týdny přečíst více knih :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestliže se přidáš, tak budu moc ráda! :D Já zatím nejsem moc spokojená s tím, kolik jsem toho za prázdniny přečetla, tak snad si to teď trochu vynahradím. :D :)

   Vymazat
 6. Momentálně mám zkouškové a pokud zítra neudělám jednu zkoušku, budu se o ni muset znovu pokusit 3.9., což by mi ubralo tři dny z maratonu kvůli učení, ale už hrozně dlouho se chci nějakého readathonu zúčastnit a navíc mě hodně zaujaly ty výzvy, takže se určitě aspoň z části chci podílet :) Parádně promyšlené :) Těším se! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak držím se zkouškou palce, ať to zvládneš! :) Mám radost, že tě výzvy zaujaly a pokud se zapojíš i jen částečně, tak to bude skvělé! :)

   Vymazat
 7. Si piš, bro, že se přidám... :D

  OdpovědětVymazat
 8. Tak z tohoto maratonu jsem nadšená! Sama jsem na ten týden plánovala, že připravím nějaký maraton, ale jsem ráda, že se nakonec můžu připojit k tomuhle, protože je skvěle vymyšlený. Vzhledem k tomu, že jsem se sama na maraton chystala, mám už i připravené knihy na poličce a je sranda, že hned několik z nich pasuje k těm výzvám :) Takže se určitě přidám a pokusím se zúčastnit většiny výzev, protože jsou fakt zajímavé :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je skvělý! A moc děkuji za tvá milá slova, mám z nich hroznou radost! :D Vážně pasuje? No vida, asi jsme byly naladěné na stejnou vlnu. :D Je úžasné, že se přidáš a vážně ti za to děkuji! :)

   Vymazat
 9. No, tak ty čtecí výzvy zní vážně zajímavě, a vlastně mě hned u pár bodů už napadlo, co by se pod ně dalo zařadit. Takže... No, ještě si to rozmyslím, ale je možný, že se i zúčastním... =D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tý brďo! :D Budu doufat, že se zapojíš! :D A fakt jsem ráda, že ti výzvy přijdou zajímavé. :)

   Vymazat
  2. Tak jo, jdu do toho. =D I když teda jen na osobním, ne na psacím blogu, tam s tím přece jen nechci otravovat. =D

   Vymazat
  3. Jé, skvělý! :D Jasně, to chápu. :) Jsem zvědavá na tvé čtení a další případné příspěvky. :D :)

   Vymazat
 10. Já a knižní maratony, to není moc dobrá kombinace. Vždycky si dám nějaký cíl a přečtu z toho úplný minimum, takže to tentokrát musím překonat! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, že se do maratonu zapojíš a budu ti držet palce, aby se ti to tentokrát opravdu povedlo překonat! :D :)

   Vymazat
 11. Ještě nikdy jsem se do žádného maratonu nezapojila, protože nemám ráda, když se do čtení nutím... Ale poslední dobou si říkám, že trocha toho nucení se by mi jen prospěla, protože jinak totálně prokrastinuji a vůbec nečtu :D Možná se do tvého maratonu zapojím, ještě uvidím, ale nápad se mi rozhodně líbí a je super, že je hned první školní týden, kdy je celkem dost času. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to chápu - pro někoho to může být nucení do čtení, já to beru jako výzvu přečíst toho co nejvíce! :D :) Jop, říkala jsem si, že ten první školní týden to snad ve škole ještě není tak hrozné, aby se to stíhalo. :) Nu, pokud se nakonec zapojíš, tak samozřejmě budu jedině ráda. :)

   Vymazat
 12. Maraton u mě opravdu přichází v úvahu jenom ve čtení. Nevím ale jestli 200 stránek nebo jednu knížku denně zvládnu: práce, rodina a spát se taky musí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapojení do té výzvy není povinné, to jen pokud se chce někdo nějak překonat, jop. :) Celkově není nutné na ty výzvy hledět, stačí se jen snažit přečíst v tom termínu co nejvíce knih/stránek. :)

   Vymazat
 13. Bohužel si momentálně musím dát spíš maraton dočítání, mám některé kousky rozečtené už moc dlouho a je jich plno. Moc se mi líbí, jak jsou výzvy pestré, jak čtecí tak článkové, pokud bys to někdy chtěla "pro velký úspěch" opakovat, určitě se zapojím!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se ti výzvy líbí! Jestli maraton zopakuji uvidím, až skončí, ale už teď nad tím vážně uvažuji. :)

   Vymazat
 14. Vypadá to zajímavě, ale opravdu si nejsem jistá, jestli ty články budu časově stíhat. Spíš ne. Stejně jako Míšu, i mě čeká příští týden stěhování do Prahy do nového bytu.
  Číst ale určitě budu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když nebudeš stíhat články, tak to vůbec nevadí! :) Hlavnější je, že budeš číst. :)

   Vymazat
 15. Vypadá to fakt skvěle, ale já bych to nedala x( Přiznávám se! xD Ale těším se na tvoje články x)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale třeba jó! Mohla jsi to aspoň zkusit, třeba bys byla překvapená. :) To jsem ráda! Doufám, že je budu stíhat, jop. :D :)

   Vymazat
 16. Super! Read-a-thony miluji. A ty výzvy jsou zajímavý, asi si nějaký vyberu :-)

  OdpovědětVymazat
 17. No, žádné výzvy jsem se ještě nikdy neúčastnila, protože čtu pomalu a vždycky jsem měla pocit, že když sama nechci, nikdy se nedokopu k tomu, abych četla víc. Ale řekla jsem si, že tentokrát to alespoň zkusím a když to nepůjde, tak to prostě nepůjde. :) Za zkoušku nic nedám. :) A hlavně se mi moc líbí ty výzvy, i když nevím, jestli zvládnu i ty článkové. :P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně - za zkoušku nic nedáš. :) Když to nepůjde, tak to nepůjde, vůbec to nevadí. ;) Tak ani čtecí, ani článkové výzvy nejsou povinné, samozřejmě. :) Je jen a jen na tobě, jestli se do nich zapojíš. :)

   Vymazat
 18. Zapojím se, i když asi sedm knih nepřečtu. Tak jako tak, je to skvělé. Odkážu na tebe na svém facebooku a asi zítra při vykecávajím článku, samotný článek se mi proto dělat nechce. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za zapojení se moc děkuji! A jasně, psát kvůli tomu samostatný článek není povinnost. :)

   Vymazat
 19. Tak jsem právě zjistila, že mám 3.9. zkoušku, takže se nakonec účastnit nemůžu :(
  Tak snad příště ! Už jsem měla i promyšlený, co budu číst :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to mě mrzí. Ale se zkouškou přeji hodně štěstí! A snad ti to tedy vyjde příště. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.