sobota 16. srpna 2014

Recenze: Čistý [RV]


Autor: Julianna Baggott
Originální název: Pure
Přeložila: Naďa Funioková
Série: Čistý
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 476 stran, hardback
Nakladatelství: Jota, 2014
Hodnocení na GoodReads: 3,76/5 (14 754 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (moc hezká!)

Něco málo k ději
Už je to více jak devět let, co došlo k Explozím, které všechno změnily. Teď je krajina zpustlá, města jsou zničená a lidé se dělí na ty, kteří měli dostatek štěstí, aby se dostali do Dómu, a na ty, kteří to štěstí neměli. Spousta lidí mimo Dóm zemřela a ti, co přežili, byli nějakým způsobem zdeformováni – každý s něčím splynul.
Pressii bude šestnáct let a to znamená jediné – brzy si pro ni přijde OSR a buď bude muset zabíjet nebo bude ona zabita. Ani jedna z vyhlídek se jí nelíbí. Pak začnou mezi lidmi kolovat zvěsti, že někdo z nich viděl Čistého, který prý opustil Dóm. Ukáže se, že je to pravda – chlapec Partridge se dozvěděl, že jeho matka by mohla být naživu, proto z Dómu utekl, aby ji mohl najít. Snad osud svede Pressiu a Partridgeho dohromady, jenže se nakonec ukáže, že jejich životy jsou spolu propleteny mnohem více, než si mysleli.

Autorka a styl psaní
Julianna Baggott je známá a uznávaná americká autorka, která má na svém kontě již kolem dvaceti děl. Své knihy vydává i pod pseudonymem Bridget Asher a N. E. Bode. V roce 2006 založila společně s manželem neziskovou organizaci Kids in Need – Books in Deed. Je matkou čtyř dětí. Na knihu Čistý byla prodána i filmová práva.

Na knize je opravdu znát, že ji napsal zkušený člověk, který se už pořádně vypsal. Vyprávěno je v er-formě a celkově se střídají vypravěči čtyři, i když nejvíc vypráví Pressia s Partridgem, zbylí dva vypravěči jsou tu jen pro doplnění informací, aby měl čtenář kompletnější pohled na příběh. Autorka píše spíše krátké kapitoly, což mi občas bylo trochu na obtíž, někdy mě až rozčilovalo, jak krátké ty kapitoly jsou. Nicméně je pravda, že se díky tomu vyhnula opisování zbytečných věcí a většinou se rovnou zaměřila na to, co bylo pro příběh podstatné. Kniha se mi tedy jinak četla dobře.

Příběh, průběh děje
Upřímně mě překvapilo, nakolik má autorka všechno krásně promyšlené, do úplných detailů. I menší zmínka něčeho může být později velice podstatná. Příběh je pečlivě skládán kousek po kousku, informace se na sebe vrství, až to dá dohromady celý obraz. Všechno má svůj smysl. Kniha se mi po příběhové stránce opravdu líbila, přestože není plná akce a boje jako jiné dystopie, ale jde o dobře vystavěný příběh, který může autorka rozpracovávat dále v pokračování.

Sice to není nejakčnější kniha a nemá takový spád jako jiné dystopie, stále tu však nechybí překvapivé zvraty, které sunou děj dál. Konec je poměrně napínavý. Líbí se mi, že je kniha v zásadě uzavřená, a já tudíž neměla infarktový stav z toho, že nemám hned teď po ruce pokračování, i když to neznamená, že bych si ho moc ráda nepřečetla.

Prostředí
Autorka má hodně děsivou fantazii. Asi bych nestála o to, vidět jí do hlavy. Nikdy by mě totiž nenapadlo, s čím vším by mohl člověk splynout. Hlava panenky místo ruky je slabý odvar, autorka popisovala ještě podivnější splynutí. K tomu všichni ti tvorové, kteří se po Explozích vyvinuli... Brrr.
I prostředí má autorka zkrátka promyšlené, působí docela reálně. Rozhodně to není tak přitažené za vlasy jako v případě některých jiných dystopiích.

Postavy
Nejdůležitější postavy jsou určitě Pressia a Partridge, dále by se mezi důležité postavy mohl zařadit Bradwell, Lyda a El Capitan. S žádnou z těchto postav jsem neměla nijak zásadní problém, autorka je napsala dobře, s poměrně reálným chováním. Jenže já jsem si k žádné z postav nevytvořila žádný vztah, jakoby si od nich držím určitý odstup. Byla jsem zvědavá, jak to s nimi dopadne, ale neměla jsem pocit, že bych jim nějak vyloženě fandila či byla nervózní ohledně toho, že skončí špatně. To mě docela mrzí. Ale třeba se to v pokračování změní.

Ovšem co musím pochválit je absence nějaké výrazné romantiky. Není tu žádný pár, kolem kterého by se všechno točilo. To byla nehorázně příjemná změna.

Pocity, dojmy, hodnocení
Doufala jsem, že se mi bude Čistý líbit, ale i tak mě kniha velmi překvapila. Byla mnohem promyšlenější, než jsem čekala. Vlastně byla ve všech směrech mnohem lepší, než jsem si myslela, že bude. Čtení mě bavilo, uvítala bych snad jen delší kapitoly, příběh byl povedený a to prostředí mi až nahánělo husí kůži. Postavy mě sice tolik neoslovily, ale ani mě nerozčilovaly nějakými nelogickými a hloupými rozhodnutími. Absenci výrazné romantiky beru jako bonus.
Celkově knihu považuji za velmi zdařilou, z dystopického žánru ji rozhodně řadím k tomu lepšímu (možná jde i o to nejlepší, co jsem v poslední době četla).
Obálka knihu přirovnává k Hunger Games. Já osobně bych ji spíše přirovnala k sérii Oškliví od Scotta Westerfelda, mají toho společného více, než s Hunger Games. Takže pokud se vám série Oškliví líbila, stoprocentně se podívejte na tuto knihu. Avšak i pokud máte jinak rádi knihy dystopického žánru, pusťte se do Čistého, protože za pozornost tato kniha určitě stojí.

Konečné hodnocení:
8,5/10
Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Jota.
Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Knihu jsem přečetla a zrecenzovala v rámci projektu Čistý.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

6 komentářů:

 1. Sérii Oškliví jsem sice nečetla, ale možná bych se do ní také mohla pustit, když ses tady o ní zmínila. Každopádně je to skvělá recenze a já si tuto knihu hodlám co nejdříve přečíst! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já za sebe Ošklivé doporučuji, i když názory na tuto sérii jsou různé - někomu se fakt líbí, někomu naopak vůbec ne. Tak uvidíš. :)
   Děkuji za pochvalu a doufám, že se ke knize dostaneš a bude se ti líbit. :)

   Vymazat
 2. Aaaaaa, hrozně si jí chci přečíst a po tvé recenzi ještě víc! :D Já osobně si myslím, že se autoři knih pro mládež bojí být moc suroví a brutální, a o téhle knize všude čtu, že je děsivá a že má autorka fakt fantazii. A zmutovaní tvorové? To mě prostě bere, aaa! Už abych jí měla! :3 :D A Ošklivé jsem četla a taky mě hodně nadchli a líbili se mi, stejně jako HG. Takže to vypadá, že je tohle přesně kniha pro mě :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda! :D Jo, to máš podle mě pravdu. Autorka této knížky se ale nedrží tak zkrátka a nebojí se být tak trochu zvrácená. :) Pokud se ti líbí Oškliví i HG, tak bych se dost divila, kdyby se ti toto nelíbilo. :D :)

   Vymazat
 3. Zatím jsem četla jen pochvalné recenze. Asi na tom něco bude, takže knihu si pořídím. :) Jen netuším kdy, je tu ještě hromada jiných knih, u kterých si slibuji už rok, že si je koupím. :) Promyšlené příběhy mám hrozně ráda, taky mě to vždy překvapí. Musí za tím být hdoně práce.
  Přesto, Ošklivé jsem četla a příběh se mi líbil, ale přišel mi docela průměrný, tak nevím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono to Ošklivé připomínalo jen mně, někdo jiný by ti třeba řekl, že to je něco jiného, že. :) A pokud se ti tolik nelíbila série Oškliví, neznamená to, že se ti nebude líbit ani tohle. :) Navíc si knížku můžeš vždycky nejdřív půjčit v knihovně a až pak se rozhodnout o pořízení. :) Za sebe ale doporučuji si knihu přečíst. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.