úterý 26. srpna 2014

Recenze: Škola dobra a zla


Autor: Soman Chainani
Originální název: The School for Good and Evil
Přeložila: Magdaléna Stárková
Série: Škola dobra a zla
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 416 stran, hardback
Nakladatelství: CooBoo, 2014
Hodnocení na GoodReads: 3,93/5 (9 366 hodnotících)
Hodnocení obálky: 5/5 (I love it!)

Něco málo k ději
Každé čtyři roky se ve městečku jménem Galvadon ztratí dvě děti – jedno krásné a dobré, druhé ošklivé a zlé. Galvadonští se dlouho snažili přijít na to, kam se ztrácí jejich děti, až zjistili, že se objevují v pohádkách, které knihkupci doručuje tajemná Škola dobra a zla. Pak se začalo říkat tomu, kdo děti unáší, Školník. Krásná Sofie vždycky toužila po tom, že ji unesou a ona se stane princeznou. Nakonec k tomu opravdu dojde a společně se Sofií vezme Školník i její kamarádku Agátu, která krásou neoplývá a podle Sofie je jasně zlá. Jenže pak se stane něco nemyslitelného – Školník se splete a Sofii dá do Školy zla a Agátu do Školy dobra! Co jen budou dělat?

Autor a styl psaní
Soman Chainani je americký autor, který debutoval právě knihou Škola dobra a zla a která je či bude přeložena do sedmnácti různých světových jazyků. Soman Chainani absolvoval Harvard s titulem z angličtiny a americké literatury, poté na Columbia University absolvoval v MFA Film Program. Za svou práci, týkající se jak filmu, tak psaní, získal či byl nominován na několik ocenění. Autor v současné době připravuje scénář k filmu podle knihy Škola dobra a zla, který by měl být hraný a za nímž stojí Universal Studios, producenty jsou Joe Roth (Sněhurka a lovec, Alenka v říši divů, Mocný vládce Oz) a Jane Startz (Zakletá Ella).

Kniha je vyprávěna v er-formě takzvaným vševědoucím vypravěčem, takže víte i věci, o kterých postavy třeba netuší. Víte, co si postavy myslí, co cítí. Většinou je vyprávění zaměřeno na Agátu a Sofii, poměrně pravidelně se jejich příběh střídá, ale najde se i pár částí, kdy získáte pohled na nějakou situaci například od prince Tedrose nebo od jedné Sofiiny spolubydlící. Pro mě osobně byla kniha velice čtivá, když jsem měla dostatek času, hltala jsem jednu stránku za druhou.

Příběh, průběh děje
Měla jsem jistou představu, co mohu od knihy očekávat, ale i tak jsem byla nakonec překvapena. Nutno podotknout, že velmi příjemně. Samotný příběh je totiž mnohem promyšlenější a rozmanitější, než se na první pohled zdá. Také má mnohem větší hloubku – autor se snaží ukázat kupříkladu to, že vzhled člověka opravdu není všechno, že záleží i na jeho osobnosti a činech. Dává čtenáři jisté ponaučení, ovšem nezapomíná ho i skvěle pobavit.

Děj krásně odsýpá, po celou knihu se neustále něco děje – ať už jde o napínavé scény nebo o ty humorné. Při čtení posledních kapitol jsem téměř nedýchala a jen jsem překvapením kulila oči, protože konec je celkem nečekaný a nepředvídatelný. Konec byl tedy jedním slovem skvělý. Palec nahoru i za fakt, že je docela uzavřený, i když to nic nemění na tom, jak moc se těším na druhý díl.

Prostředí
Miluji pohádky, pokud to ještě nevíte. Takže tato knížka je pro mě splněný sen – autor do knihy celý ten pohádkový svět zapracoval neuvěřitelně originálním způsobem. Knížka sice není žádným přímým převyprávěním nějaké jiné známé pohádky, i přesto se ale o některých pohádkách dočkáte menší zmínky, která vás jistě pobaví. Samotný nápad na školu pro pohádkové záporáky a klaďase je opravdu skvělý a všechny věci o škole má autor také výborně promyšlené – ať už se jedná o jednotlivé vyučovací předměty nebo zkoušky, které musí studenti splnit.
Nechci vám kazit překvapení, proto zkrátka řeknu jen to, že prostředí knihy je naprosto úžasné, jedno z nejlepších v knihách pro děti, a už jen kvůli němu stojí za to dát knize šanci.

Postavy
Postavy jsou velmi dobře napsané, jsou takové své. Čtenář nejlépe poznává Sofii a Agátu, vzhledem k tomu, že okolo nich se celá kniha točí.
Sofie je krásná, na svůj vzhled myslí neustále a špatně upravené vlasy jsou pro ni hotová katastrofa. Jenže je také docela namyšlená a sobecká. Vlastně bych se nedivila, kdyby vás celou knihu štvala – mně osobně často lezla na nervy. Ovšem na tom je vidět, jak skvěle napsaná je – ona taková prostě má být. Patří to k ní. Takže pokud vám to bude na začátku vadit, doporučuji zatnout zuby a číst dál.
Agáta je ošklivá, svůj vzhled neřeší a nejradši má černou barvu. Také ji všichni považují za divnou – nevadí jí nechutné věci, nemá nic proti smrti a netouží najít svého prince. S Agátou jsem neměla nejmenší problém si ji naprosto zamilovat, protože umí být hezky vtipná a ironická. Agáta je jednička!

V knize vystupuje velká spousta postav, některé jsou tam více, některé méně, některé si oblíbíte a některé zase ne. Však uvidíte sami. Nicméně pro všechny postavy platí, že jsou pěkně napsané.

Pocity, dojmy, hodnocení
Já jsem z knihy nadšená – naprosto splnila má očekávání a vlastně je i předčila. Bylo to originální, mile zábavné a napínavé čtení. Až budu na konci roku sepisovat seznam nejlepších přečtených knih, Škola dobra a zla se tam určitě zařadí, což svědčí o tom, jak moc se mi líbila. Opravdu hodně se těším na druhý díl a doufám, že se ho dočkáme co nejdříve!
Nesmím zapomenout zmínit i úžasné ilustrace od Iacopa Bruna, které zdobí začátek každé kapitoly a které jsou překrásné!
Jestliže jste fanoušci pohádek a jejich různých verzí, rozhodně doporučuji si knihu Škola dobra a zla přečíst, protože pro vás to bude to pravé. I když je kniha určena spíše mladším čtenářům, tak podle mě v tomto případě příliš nezáleží na věku – můžou ji číst malí i velcí. Já osobně vám zkrátka doporučuji po této knize sáhnout, rozhodně nebudete litovat!

Konečné hodnocení:
10/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

12 komentářů:

 1. Moc hezka recenze, celkem jsi me navnadila, i kdyz me puvodne kniha nechava chladnou :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu, moc si jí vážím! :) A jsem ráda, že jsem tě na knihu nalákala, protože za přečtení rozhodně stojí! :)

   Vymazat
 2. Skvělá recenze, na Školu dobra a zla se patřičně těším:) A po tvém zhodnocení bych si ji nejradši přečetla hned:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji! Já osobně jsem se na ni musela vrhnout hned, jak mi přišla, prostě jí nešlo odolat. I když jsem měla rozečtené jiné knížky, Škola dobra a zla dostala jasnou přednost! :D :)

   Vymazat
 3. Nevím.. já pohádky moc nemusím - pokud nepočítám Andersena - ale podle recenze jsem poznala, že to není až taková pohádka. Už dlouho o knize přemýšlím a myslím si, že si mě přesvěčila!
  Moc hezky napsaná recenze! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta knížka se o pohádky opírá a celé to pohádkové prostředí zpracovává vážně originálním způsobem, takže si myslím, že by tě mohla zaujmou, i když fanouškem pohádek nejsi. :) Pokud jsem tě k ní opravdu přesvědčila, tak jsem moc ráda! A doufám, že přečtení nebudeš litovat. :)
   Opravdu moc děkuji! :)

   Vymazat
 4. Ten film by mohol byť dobrý.:)
  Myslela som, že ma už viac nalákať nemôžeš, ale stalo sa - je to hlbšie a má to relatívne uzavretý koniec, yay! Gimme, gimme.:D Super recenzia.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych byla radši pro animovaný film, jop. :D Ale pokud se budou jakž takž držet věku postav, mohla by to být opravdu zábava. Bylo by fajn, kdyby na to mohl autor co nejvíce dohlížet, když filmu rozumí, to by to pak snad nemuselo dopadnou špatně. :D :)
   Jsem ráda, že jsem tě nalákala ještě víc! :D A děkuji. :D :)

   Vymazat
 5. Teď se na knihu moc těším. Už, abych si jí mohla přečíst :)
  Skvělá recenze! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak doufám, že se ti knížka bude líbit, až se k ní dostaneš! :)
   Moc děkuji! :)

   Vymazat
 6. škola dobra a zla mne zaujala hned na první pohled ,když jsem si listovala v albatrosu. s mojí kamarádkou jsme si ji oblíbily hned na první stránce. když jsem ji dočetla bylo mi líto ,že skončila.knížka mě tak zaujala že jsem ji přečetla za měsíc a to je mi jen 10 už se těším na dalšídíl.poslední kapitola mě dojala. animovaný film by byl skvělí jako škola dobra a zla, myslím že by byl slavnější než Frozen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mě moc mrzelo, že už nemám další stránky k přečtení, když jsem s knihou skončila. :) Na druhý díl se moc těším i já! Jsem vážně zvědavá, co dalšího se bude dít. Souhlasím s tím, že animovaný film by byl perfektní, i když údajně se prý uvažuje spíše o hraném filmu. Ale třeba to i tak bude fajn. :)
   Moc ti děkuji za tvůj milý komentář! :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.