sobota 13. září 2014

Recenze: Poklad Čarodějky ze severu [RV]

Autor: Caroline Carlson
Originální název: Magic Marks the Spot
Přeložil: Michal Mráz
Série: Téměř ctihodná liga pirátů
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 309 stran, hardback
Nakladatelství: Host, 2014
Hodnocení na GoodReads: 4,13/5 (814 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4,5/5 (ta obálka je úžasná!)

Něco málo k ději
Hilary Westfieldová vždycky toužila po tom, že se stane slavnou pirátkou. Jenže Téměř ctihodná liga pirátů ji mezi sebe nepřijme – za prvé proto, že je děvče a za druhé proto, že je dcera královského admirála Westfielda, který odjakživa brojí proti pirátům. Hilary je místo k pirátům poslána do Penzionátu slečny Pimmové pro jemné dámy, kde se má naučit správným mravům. Ovšem Hilary je rozhodnutá se jen tak nevzdat a společně se svým magickým chrličem kuje plány, jak z penzionátu utéct. To se jí nakonec podaří. Následně se nechá najmout pirátem na volné noze, který je znám jako Postrach Jižních teritorií. Velice rozmarná posádka lodě Holub se poté vydává hledat poklad Čarodějky ze severu, přičemž všechny čeká jedno velké dobrodružství.

Autorka a styl psaní
Caroline Carlson je americká autorka pocházející z okolí Bostonu, v současné době však žije v západní Pensylvánii. Už od dětství je velkou čtenářkou, i dnes mezi její nejoblíbenější aktivity patří čtení dobré knihy. Ve svých devíti letech napsala báseň o kryse jménem Sam, se kterou vyhrála básnickou soutěž, a byla tudíž publikována v časopise – tuhle báseň si dodnes pamatuje. Na vysoké škole studovala angličtinu, poté pár let pracovala jako editor učebnic, než se vrátila zpět do školy a získala magisterský titul ve psaní pro děti. Její první publikovanou tvorbou je právě Poklad Čarodějky ze severu – tato knížka si vysloužila i několik ocenění. Pokračování bylo v angličtině publikováno na začátku září 2014.

Někomu se možná bude zdát autorčin styl psaní až příliš jednoduchý, mně však plně vyhovoval. Tato kniha je primárně určena pro děti a styl psaní je tomu uzpůsoben – nejsou tu přehnaně dlouhá souvětí nebo rozvláčné popisy, které by děti nudily. Celý text je doplňován různými vsuvkami jako jsou dopisy, nějaké formuláře, inzeráty či novinové články. Tyhle vsuvky jsou pěkně graficky zpracované a vždy nějakým způsobem souvisí se samotným dějem.

Příběh, průběh děje
Příběh je také velice jednoduchý, místy i lehce naivní, ovšem nikdy mi nepřišlo, že by se v něm vyskytovalo něco nelogického. Pro starší čtenáře patrně nebude těžké předvídat, co se bude dít dál, i když se tu může najít něco, co vás i mírně překvapí. Příběh je celkově zábavný, pěkně dobrodružný a místy i napínavý. Zkrátka správně pirátský.

Celá kniha krásně odsýpá – od začátku až do konce se pořád něco děje. Rozhodně se u toho nestihnete nudit, vlastně je dost možné, že se ani nenadějete a už bude konec.

Prostředí
Musím přiznat, že mě s prostředím autorka mile překvapila – měla to vymyšlené mnohem lépe, než jsem čekala. Pokud to chápu správně, má se to patrně odehrávat v nějaké alternativě našeho světa, protože je tam párkrát zmíněno něco reálného. Nicméně nejzajímavější na jejím světě je magie a její původ – podle všeho jde o nějakou rudu, která se dříve dala těžit, je vzácnější než zlato, a vyráběly se z ní různé předměty – ať už jde o lžičky či o mince. Člověk, který vlastní předmět z té magické rudy, může magii používat a to různými způsoby. Tento fakt mi přišel velmi zajímavý a také originální.
Nesmím zapomenout zmínit i téměř ctihodné piráty, kteří brázdí Širá moře křížem krážem. Což mi připomíná, že musím pochválit mapku, která knihu doplňuje a která vám napomůže s orientací.

Postavy
Postavy jsou úžasně milým způsobem své! A na knihu pro děti i docela povedeně napsané. Myslím, že nebudete mít nejmenší problém si oblíbit malou Hilary a to samé se týká i jejího chrliče. Hilary je odvážná a chytrá, v současné době však rozhořčená, protože ji odmítli vzít mezi piráty a to hlavně kvůli tomu, že je dívka! Hilary je proto pevně odhodlaná všem ukázat, že i ona může být správný pirát.

Kromě Hilary vás bude v knize bavit její guvernantka slečna Greysonová, která by si ráda otevřela vlastní knihkupectví, dále to bude Jasper Fletcher, pirát na volné noze a Postrach Jižních teritorií, a nakonec mladík Charlie. Hádám, že ani u jednoho z nich nebudete mít problém si ho oblíbit.

V knize je několik dalších postav, některé méně, jiné zase více důležité. Myslím si ale, že bude lepší, když jejich roli v příběhu objevíte sami, až se do knihy pustíte.

Pocity, dojmy, hodnocení
Byla to neuvěřitelně milá, skvěle pirátská kniha, jejíž čtení jsem si užila. Krásně jsem si u ní odpočinula a místy jsem se i hezky zasmála. Bavil mě příběh, bavily mě postavy a i prostředí se mi dost zamlouvalo. Mladší čtenáři si ji patrně užijí více, ale nevidím důvod, proč by si ji nemohl přečíst i někdo starší, obzvlášť pokud si rád u čtení odpočine. Musíte však brát na zřetel, že je to opravdu primárně dětská knížka.
Kniha se mi zkrátka a dobře moc líbila a já vám ji ráda doporučím – hlavně pokud máte mladšího sourozence, dejte mu tohle přečíst a je úplně jedno, jestli je to kluk nebo holka, bude je to bavit oba stejně. A jestliže se chcete vy vrátit do svých dětských let, není nic snazšího než si přečíst právě toto.

Konečné hodnocení:
8/10
Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Host.

Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde a zde

2 komentáře:

  1. Kniha znie ako super čítanie pre mladších a ako príjemná oddychovka pre starších - osobne by som si ju rada raz prečítala.:) (Piráti!:3)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Naprosto přesně jsi tu knihu shrnula! :D Přesně taková je a já doufám, že se k ní jednou opravdu dostaneš. :) Jó, Piráti! Arrr! :D

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.