úterý 7. října 2014

Recenze: Jen jeden den

Autor: Gayle Forman
Originální název: Just One Day
Přeložila: Květa Palowská
Série: Jen jeden den
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 352 stran, paperback
Nakladatelství: YOLI, 2014
Hodnoceno na GoodReads: 4,06/5 (29 902 hodnotících)
Hodnocení obálky: 3,5/5 (není špatná)

Něco málo k ději
Allyson Healeyová právě dokončila střední školu a byla přijata i na vysokou školu, za to od rodičů dostala jako dárek výlet po Evropě. Z celého výletu je poměrně zklamaná, až dokud se nezúčastní pouličního představení Shakespearovy hry Večer tříkrálový, kde potká okouzlujícího herce Willema. Myslí si, že je to poprvé a naposled, co Willema vidí, jenže pak se s ním setkává ve svém vlaku do Londýna a než se naděje, mění své plány a vydává se na jeden den do Paříže. Čas strávený s Willemem by byl dokonalý, nebýt hořkého konce, kdy Willem zmizí neznámo kam a ještě ji i okrade. Allyson se nyní musí postavit realitě, která vůbec není příjemná.

Autorka a styl psaní
Gayle Forman je americká autorka, která v současné době žije v New York City společně se svým manželem a s dcerou. Bývala novinářkou, jako první pracovala v časopise Seventeen. Dříve hodně cestovala, dohromady navštívila 64 zemí – její nejoblíbenější navštívená země je Indie. Celkem napsala už šest knih, sedmá kniha vyjde v angličtině v lednu 2015 pod názvem I Was Here.

Gayle Forman má opravdu sympatický styl psaní, to jsem zjistila už při čtení jejího románu Jestli zůstanu. Kniha není napsána nijak složitě, díky čemuž se rychle čte. Můj problém ale byl fakt, že knihu vypráví Allyson, která mě k smrti nudila a lezla mi na nervy. Takže i když byla kniha jinak dobře napsaná, musela jsem se do jejího čtení nutit, protože Allyson mi jako vypravěčka fakt nesedla.

Příběh, průběh děje
Ohledně příběhu jsem velmi zklamaná. Asi jsem od knihy čekala něco jiného, než jsem nakonec dostala. Sice se začíná moc dobře – prvních padesát stránek bylo vážně povedených, jenže pak to jde z kopce. A to celkem prudce. Část Jen jeden rok stojí vážně za houby – nic se tam neděje, Allyson jen vzdychá, jak je nešťastná, aniž by se pořádně snažila to nějak změnit. Naštěstí autorka ke konci úroveň příběhu trochu pozvedne, ovšem pro mě osobně to zbytek knihy zkrátka nedokázalo zachránit. Přitom to je taková škoda – příběh měl potenciál, který nebyl využit.

Prostředí
Moc se mi líbil popis Paříže, na tom je znát, že autorka v Paříži už někdy byla. Vše jsem si dokázala krásně představit, za to dávám palec nahoru.

Postavy
Ani k jedné postavě v této knize jsem si nedokázala vytvořit pozitivní vztah. Všechny mi přišly takové nezajímavé a poněkud stereotypní. Jejich chování mi místy přišlo takové nelogické, tedy hlavně co se Allyson týče. Hrozně mi vadilo její chování a smýšlení v části Jen jeden rok a prostě... Allyson mi vůbec nesedla.

Je zde samozřejmě spousta dalších postav – kupříkladu kamarád Dee, který by byl zajímavý, nebýt toho, že byl gay. Nechápejte mě špatně, proti gayům nic nemám, ale přišlo mi, že tohle je ten případ knihy, kde je kamarád gay jen kvůli tomu, že je to v současné literatuře pro mládež moderní. To mě začíná rozčilovat. Dee je originální osobnost, ale působilo to na mě tak, že je do příběhu jaksi uměle nastrčený. To mi úplně nevyhovovalo.

Willem mi také nepřišel natolik skvělý, aby se kvůli němu Allyson chovala tím způsobem, jakým se chovala. Neříkám, že je to špatná postava, to budu moci posoudit až podle druhé knihy, která je vyprávěná z jeho pohledu, avšak setkala jsem se s mužskými protagonisty, kteří byli napsáni mnohem lépe.

Pocity, dojmy, hodnocení
Já jsem z té knihy byla jednoduše zklamaná. Gayle Forman mě svou knížkou Jestli zůstanu naprosto okouzlila, proto jsem čekala, že mě okouzlí znovu. To byla chyba. K okouzlení totiž nedošlo ani náhodou. Naopak mě kniha prakticky nebavila číst, postavy mi vůbec nesedly a z příběhu se mi líbil jen začátek a konec, což není moc. Přitom si myslím, že ze samotného tématu se toho dalo vykřesat víc. Co se týče pokračování, zatím se přikláním k možnosti, že si to přece jenom zkusím přečíst, mám totiž pocit, že Willemův příběh by mohl být zajímavější. Tak snad bude.
Od knihy vás nebudu nijak výrazně odrazovat, pokud stojíte o nějakou oddechovou četbu, mohlo by se vám to líbit, stejně jako spoustě jiných. Nicméně vám ani nebudu říkat, že si to máte běžet přečíst, protože si myslím, že v tomhle žánru je spousta jiných knih, které stojí za vaši pozornost spíš.

Konečné hodnocení:
5/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde a zde

7 komentářů:

 1. Jak už jsem ti jednou psala, já jsem se do knihy zamilovala téměř na první straně. Ale zároveň chápu, co se ti na ní nelíbí, a ani nechci tvrdit, že to je nejlepší kniha na světě. To rozhodně není, ale když jsem jí četla, byla jsem v takovém rozpoložení, že jsem si jí prostě moc užila. Popravdě, mně se víc líbila tahle kniha než Jestli zůstanu, která mi už při čtení přišla taková hodně průměrná a nedodělaná, teď s odstupem času bych si ani pořádně nevzpomněla, co se mi na ní líbilo. Ale máš pravdu, Jen jeden den je oddechová četba a když si jí někdo nepřečte, tak vlastně o nic nepřijde :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem tu knížku možná četla i v blbé době, asi jsem neměla úplně náladu na něco podobného. Navíc mě tak trochu zdržovala od knihy Řekni vlkům, že jsem doma, která se mi naopak moc líbila, takže tím mě ten Jen jeden den fakt rozčiloval. :D Patrně jsem ji měla číst někdy jindy, mohla by se mi pak líbit víc. :)
   A zase - Jestli zůstanu jsem četla v době, kdy jsem na něco podobného fakt měla chuť, proto se mi to tolik líbilo. S těmi knižními náladami to je holt složité. :D :)

   Vymazat
 2. Musím souhlasit - na knížce se mi líbil jen začátek a konec, i když i ten začátek nebyl nic extra, ale dal se považovat za slušný. Co se týče prostřední části, to nebylo nic pro mě, protože mám raději, když se něco děje, tj. rychle ubíhá a střídají se tam různé situace. Sledovat, jak Allyson furt fňuká, až ji konečně napadne něco udělat pro to, aby ho našla, bylo pro mě utrpením vyššího stupně. Aspoň že to dopadlo, jak to dopadlo. Dalším plusem, abych furt nekritizovala, byla Paříž, které prostě nešlo odolat. Taky se mi líbily zmínky o Shakespearových hrách apod. Asi jsem moc "povrchní?", když neumím ocenit hloubku psychického vnímaní či jak nazvat Allysonin vnitřní boj. Ani autorčina prvotina mě na rozdíl od tebe moc neoslovila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem do toho šla tak nějak natěšená, s nadšení, které mi na začátku ještě vydrželo. Ale pak docela rychle zmizelo. Naprosto souhlas - sledovat ufňukanou Allyson, to nebylo nic pro mě. Ta Paříž a Shakespearovy hry, to mi také přišlo docela fajn. :) Jen né zas tak výrazné, aby to změnilo můj názor na celou knihu. Jo, taky jsem se sama sebe ptala, jestli bych neměla ocenit jakože ten vnitřní boj, to jak Allyson jakoby vzdoruje předem nalinkovanému životu, ale... Nesedlo mi, jak to bylo podané.

   Vymazat
 3. Och, škoda.:( Ale ten popis Paríža znie super. Inak, Gayle ma tiež očarila s If I Stay a pri tejto sérii som na vážkach - čítať, nečítať? Uvidím, možno raz áno, ale rozhodne mám väčšie priority.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ti nevím. Nechci ti vyloženě říct, že to nemáš číst, ale myslím si, že je tu opravdu spousta jiných knih, které stojí za přečtení spíš, jop. :)

   Vymazat
 4. Mám úplně stejný názor! Z Jestli zůstanu jsem byla nadšená, ale toto... Konec mě přinutil přečíst si druhý díl, ale ten je na tom hodně podobně, vůbec mě nebavil, čekala jsem pořád jen na to setkání. Škoda, tak snad to spraví Kam jsi odešla, na to se hrozně těším :) Anička

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.