pátek 14. listopadu 2014

Recenze: Oceán na konci uličky


Autor: Neil Gaiman
Originální název: The Ocean at the End of the Lane
Přeložil: Petr Caha
Počet stran, vazba: 184 stran, hardback
Nakladatelství: Polaris, 2013
Hodnocení na GoodReads: 3,99/5 (171 409 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (hodí se k příběhu)

Něco málo k ději
Na světě se občas dějí velice podivné věci. Tentokrát vše začal muž, který spáchal v ukradeném autě sebevraždu a probudil tím prastaré síly, které by bylo lepší nechat na pokoji. Malý chlapec, který je do příběhu zapleten docela proti své vůli, je svědkem pokusu tyhle tajemné síly zkrotit, ale protože neuposlechne prosté pravidlo – za žádnou cenu se nepouštět ruky Lettie Hempstockové z Hempstockovic farmy na konci uličky, která měla za úkol tyto síly zkrotit – rázem se toto zlo dostává do jeho rodiny s cílem ji i jeho zničit. Jedinou chlapcovou nadějí na záchranu jsou tři ženy z Hempstockovic rodiny, které vůbec nejsou takové, jak se na první pohled zdá.

Autor a styl psaní
Kdo by neznal Neila Gaimana? Tento populární britský autor se narodil v roce 1960 ve městě Portchester, v současné době však žije v Americe. Původním povoláním je žurnalista, kromě psaní se věnuje i scenáristice – například napsal scénář k seriálu Nikdykde (později vznikla i stejnojmenná kniha) či k epizodě The Doctor's Wife ze seriálu Doctor Who. Mezi jeho díla patří kupříkladu komiksová série Sandman (mělo by se připravovat filmové zpracování) či knihy Hvězdný prach, Američtí bohové Koralina.

Nejsem odborník na Gaimanovu tvorbu, vlastně jsem kromě této knihy zatím četla jen Hvězdný prach, takže nemám zas tolik s čím porovnávat. Nicméně narovinu mohu říct, že tohle bylo něco docela jiného, než právě Hvězdný prach. Už od začátku je v knize nastolena taková ponurá atmosféra, která dává tušit, že se nebude dít nic dobrého. Gaiman umí skvěle čtenáře držet v napětí, dokáže ho s fascinací donutit číst dál. Rozhodně v této knize výborně předvádí svůj spisovatelský um.

Příběh, průběh děje
Příběh je velice podivný, autor s ničím nikam nespěchá a spíše se zaměřuje na hlavního hrdinu, než aby se snažil příběh dělat zbytečně akční. Ale i přesto dokáže autor udržovat čtenáře v napětí ohledně toho, co se asi bude dít. Některé scény jsou i mírně děsivé. Po příběhové stránce to patrně není kniha pro každého – někdo by se u toho mohl nudit, avšak pokud vám nevadí lehce temnější atmosféra a dokážete ocenit i zdařile promyšlený příběh, který sice neoplývá velkou akcí, mohla by vás právě tato kniha zaujmout.

Prostředí
Určitě si budete lámat hlavu nad tím, co vlastně jsou ty Hempstockovic ženy zač, aspoň já jsem nad tím musela neustále přemýšlet. A i po dočtení o tom nemám přesně jasno, protože jsou opředeny spoustou tajemství. Nicméně tak je to dobře, díky tomu funguje příběh ještě lépe. I původ té tajemné síly je dosti nejasný, avšak samotnému příběhu to nijak neubližuje. Prostředí je zvláštní, ale rozhodně se jedná o něco nadpřirozeného.

Postavy
Hlavní hrdina se nám nejdříve představí jako muž ve středních letech, následně se však vracíme do jeho dětství, kdy byl pouze sedmiletý chlapec a kdy se odehrály všechny ty podivnosti, na které si dnes sotva pamatuje. Domnívám se, že mnoha z vás s ním bude sympatizovat – nemá příliš přátel, je spíše uzavřenější a společnost mu většinou dělají knihy. Na svůj věk je dosti inteligentní a vnímavý. Opravdu se mi líbilo, jak dobře dokázal Gaiman popsat vyprávění z jeho pohledu, úplně jste tam mohli cítit tu jeho dětskou naivitu. Celá kniha mi přišla založená hlavně na psychologii hlavního hrdiny, kterou Gaiman zpracoval moc dobře.

Vystupuje zde i chlapcova rodina, i když ta má v příběhu poněkud menší roli. Všechny ostatní postavy jsou opředeny tajemstvími, tudíž se na ně těžko vytváří ucelenější názor. Ovšem je na první pohled jasné, kdo tu vystupuje jako kladná postava a kdo jako postava záporná.

Pocity, dojmy, hodnocení
Oceán na konci uličky je poměrně působivé čtení, které se rozhodně hodí pro ty ponuré podzimní dny. Atmosféra knihy je po celou dobu velmi tajemná, místy i možná lehce strašidelná. Příběh se někomu může zdát poněkud podivný, nicméně je určitě výborně promyšlený. Velkým plusem je i to, jak skvěle je to napsané. Nemyslím si, že je tohle čtení, které nadchne každého, avšak pokud chcete zkusit něco mírně netypického, s výjimečnou atmosférou, doporučuji vám sáhnout po tomto čtení. Navíc je to krátké, tak to budete mít přečtené za chvilku.
Za sebe mohu říct, že doporučuji tuto knížku zkusit, obzvlášť pokud vám v knihách nevadí nějaké nadpřirozené prvky a tajemná atmosféra. Je to něco trochu jiného a za vaši pozornost to stojí.

Konečné hodnocení:
8,5/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

12 komentářů:

 1. Skvělá recenze! Knihu mám už dlouho na seznamu k přečtení, ale nějak se k ní stále nemohu dostat. A přestože autora "znám", tak jsem od něho nikdy nic nečetla (nebo se mi to ve filmu nelíbilo), takže i to je možná důvod, proč jsem Oceán stále nečetla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :) Nemůžu ti zaručit, že se ti Oceán bude líbit, ale rozhodně to je zajímavé čtení. Takové hodně jiné, než třeba normálně čtu. A určitě mě ta knížka nalákala na další Gaimanovu tvorbu. :) Je docela dobré mít na něco podobně laděného náladu, jinak se fakt bojím, že by tě to nemuselo nijak zvlášť bavit.

   Vymazat
 2. Oceán je úžasný Gaimanovský kousek :) Hvězdný prach je úplně něco jiného, četla jsem od Gaimana už hodně a spíš Oceán se podobá jeho obvyklejší tvorbě než Hvězdný prach. Pak je aspoň dle mého názoru úžasné taky Nikdykde a Kniha hřbitova, společně s Oceánem jsou moje nejoblíbenější od Gaimana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co jsem tak slyšela o další Gaimanovský tvorbě, měla jsem pocit, že ten Hvězdný prach bude trochu výjimka. :) Na Nikdykde i na Knihu hřbitova se určitě podívám, musím si od Gaimana přečíst něco dalšího. :)

   Vymazat
 3. Oceán na konci uličky jsem dostala od kamarádky k narozeninám a hrozně se na tuto knížku těším :) Od Gaimana jsem zatím četla jen Nikdykde a kousek Koraliny (tady upozorňuji na droboučkou chybku v recenzi - ve výčtu autorových dalších děl - Koralina, ne Karolina. Nic ve zlém, jsem si jistá, že to víš a je to jen překlep :) Kdybys někdy narazila na chybku i u mě, prosím upozorni mě taky :D)
  Gaimanův styl je hrozně zvláštní a rozhodně se řadí k autorům, na které člověk musí mít tu správnou náladu, takže nevím přesně, kdy si knížku přečtu, ale těším se na ni, to je jisté :) :) Díky za recenzi, která mě jen utvrdila v tom, že tento dáreček byl víc než skvěle vybraný :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, moc děkuji, že jsi mě na tu chybu upozornila! :D Já jsem si to totiž jednou zafixovala jako Karolinu a od té doby to tak píšu. :D A pak se vždycky divím, když mi vyhledávač nechce tu knížku najít. :D Hlavně, že jsem se na to koukala na GR a stejně jsem to zase napsala špatně! :D Ale teď už je to opraveno! :)
   Já jsem před nedávnem zkoušela číst Americké bohy a i když to vypadalo zajímavě, zkrátka jsem na to neměla tu správnou náladu, abych v tom pokračovala. Ovšem vrátit se k tomu chci, až budu mít tu správnou náladu, přesně jak říkáš. :) Podle mě je tahle knížka jako dělaná na ten podzim či zimu, když je brzo tma a venku není nijak zvlášť krásně. :) Tak držím palce, aby jsi se do knihy pustila se správnou náladou a aby se ti i líbila! :)

   Vymazat
  2. Nemáš zač :) Sranda je, že ona si v té knížce právě stěžuje, že jí každý říká Karolíno a píše její jméno špatně :D
   Pravdě, je taková podzimní :) nevím proč, ale mám z ní takový podzimní pocit :D

   Vymazat
  3. Fakt? :D No tak snad si to jménu budu po přečtení pamatovat správně. :D :)
   Je to skvělé podzimní čtení! Třeba na Halloween jako dělaná, řekla bych. :)

   Vymazat
 4. Ten nízky počet strán ma láka, najmä v kombinácii s faktom, že som si od Gaimana niečo chcela prečítať a tvojou recenziou.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sice na Gaimana expert nejsem, ale mám pocit, že tohle je takové to typické co píše, takže podle toho, jestli tě tohle zaujme nebo ne bys možná mohla usoudit, jestli ti Gaiman jako autor sedí nebo ne, jop. :) Navíc je to vážně krátké. Tak uvidíš. :)

   Vymazat
 5. Hm, jo, až přečtu ty dvě knížky od Gaimana, co už doma mám, dost možná si seženu i tuhle, protože tahle recenze mě fakt dost nalákala... =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli se čtením knih od Gaimana nemáš problém, myslím, že by byla škoda, kdyby jsi se k tomuhle nedostala. :) A jsem ráda, že jsem tě nalákala! :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.