čtvrtek 20. listopadu 2014

Recenze: Úklony & Úklady

Autor: Gail Carriger
Originální název: Curtsies & Conspiracies
Přeložila: Pavla Kubešová
Série: Trochu jiný penzionát
Díl: 2.
Počet stran, vazba: 300 stran, hardback
Nakladatelství: CooBoo, 2014
Hodnocení na GoodReads: 4,12/5 (6 910 hodnotících)
Hodnocení obálky: 5/5 (stejně povedená jako ta první!)

Něco málo k ději
Sofroniin pobyt v penzionátu rozhodně nebude klidný ani v následujícím roce! Jen tak tak se jí podaří zastavit pokus o únos její přítelkyně Dimity, bude se snažit vyřešit záhadu, proč se k osazenstvu penzionátu přidali chlapci z Brunsonova institutu a kam vlastně má penzionát namířeno. K tomu všemu má přijít s nápadem, jak dostat Vieve do Bunsonova institutu a aby toho nebylo málo, vypadá to, že vše nějakým záhadným způsobem souvisí s tajemným prototypem, který je už stál tolik problémů. Podaří se Sofronii na všechno přijít včas?

Autorka a styl psaní
Gail Carriger byste možná tipovali spíše na rodilou angličanku, ve skutečnosti však pochází ze Spojených států. Je majitelkou několika vysokoškolských titulů, má procestovaná historická evropská města a pije jedině takový čaj, který byl dovezen přímo z Londýna. Ve svých románech se zaměřila na kombinaci žánrů steampunk a urban fantasy. Do podvědomí čtenářů se dostala svou sérií pro dospělé Parasol Protectorate.

Autorka zachovává styl psaní, který představila již v prvním díle. Takže může čekat styl, který je milý, plný humoru a elegantní, hezky odpovídající době, v níž se kniha odehrává. V mluvě je i jasně nastolen rozdíl mezi lidmi z vyšší a nižší společnosti – kupříkladu kotelníci mluví značně nespisovněji než třeba Sofronie. Pokud vám stylem psaní sedl už první díl, tenhle se vám bude číst jedna báseň.

Příběh, průběh děje
Samotný příběh je v hodně podobném duchu jako příběh v prvním dílu, takže je tu spousta plížení po penzionátu, spousta tajného odposlouchávání, spousta intrik a několik návštěv kotelny. Také se v knize hodně spekuluje, vytváří se teorie. K největší akci opět dochází až ke konci příběhu, to čtenář ani nestíhá sledovat, co se to vlastně právě děje.

Kniha celkově opravdu moc dobře odsýpá, mně osobně čtení neskutečně rychle uteklo. Konec je naštěstí poměrně uzavřený, takže si čtenář nemusí vyloženě zoufat, že nemá po ruce další díl.

Prostředí
K seznámení s prostředím došlo už v první knize, tudíž to v druhém dílu autorka jen dále rozvíjí. Patrně nejvíc nových informací se čtenář tentokrát dozví o upírech – autorka přibližuje jejich uspořádání, pravidla a hierarchii. Také získáváme nové vědomosti o jakési étherosféře. Jinak je prostředí stále stejné, nečekejte proto nějakou změnu oproti první knize. Já osobně jsem z prostředí v této sérii nadšená, strašně mě baví, jak jedinečné a zábavné je.

Postavy
Obsazení příběhu je vesměs stejné jako v díle prvním, proto můžete počítat s přítomností Sofronie, jejích kamarádek a spolužaček, s Vieve, s učiteli a kotelníkem Mydlounem. Navíc přibývají i chlapci z Brunsonova institutu, ovšem z nich nejdůležitější je Felix, protože toho velice zaujme Sofronie. Trochu mě to mrzí, ale bojím se, že tu do budoucna můžeme čekat jistý milostný trojúhelník a pokud k tomu opravdu dojde, budu upřímně doufat v to, že to autorka nepojme nějakým kýčovitým způsobem.

Jestliže vám postavy sedly už dříve, sednou vám i teď – na jejich chování se prakticky nic nemění. Já ale měla menší problém se Sofronií – ne, že by mi nějak vadila, ale přišlo mi, že občas je až příliš dokonalá, jako by měla lehké sklony k Mary Sue. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se v příštích dílech objevila nějaká postava, která se Sofronii aspoň vyrovná, aby nebyla jediná ta perfektní.

Pocity, dojmy, hodnocení
Pokud se vám líbila Etiketa & Špionáž, nemám nejmenší pochyby, že se vám budou líbit i Úklony & Úklady. Druhý díl je ve velice podobném duchu jako ten první – je stejně zábavný, stejně čtivý a po příběhové stránce stejně zajímavý. Mou jedinou výtkou je snad jen to, že Sofronii všechno vychází trochu moc snadně a že je občas až příliš dokonalá. Asi bych ocenila, kdyby i ta většina akce nebyla napěchovaná až v poslední čtvrtině knihy a místo toho byla v knize rozdělená trochu víc rovnoměrně. Avšak ani to nic nemění na faktu, že jsem si samotnou knížku skvěle užila.
V případě, že jste četli první díl, ten se vám líbil a ještě jste se nedostali k tomuto, doporučuji to hodně rychle napravit! A jestliže jste s touhle sérií ještě vůbec nezačali, doporučuji to co nejdříve změnit!
Konečné hodnocení:
8,5/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde a zde

10 komentářů:

 1. Perfektně napsané! Na 2.díl se prostě moc nehrnu, s tím časem jsem dost na štíru. :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedostatek času, to je věčné trápení knihomolů, jop. Snad se ti kniha bude líbit, až se k ní dostaneš. :)

   Vymazat
  2. Vím, a nechápu, jak to relativně stíháte a nenapíšete ani slůvko stížnosti? :D Prostě obdiv.

   Vymazat
  3. Tak děkuji. :D I když určitě nestíhám tak moc, jak bych ráda stíhala. Občas nestíhám vůbec. Ovšem já blog beru jako formu odreagování, takže se snažím s tím nestíháním zas tolik nestresovat, jop. :)

   Vymazat
 2. Ja to akurát čítam a neskutočne ma to baví :3 Asi rovnako ako prvý diel, ja proste túto sériu milujem :3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě osobně to bavilo stejně jako ten první díl. :) A také mám tuto sérii rozhodně moc ráda. :)

   Vymazat
 3. Já se k tomu musím konečně nějak dostat. Brousím si zuby taky na Parasol Protectorate, ale na bookdepository prostě nemají samostatně všechny díly z jedný edice, takže bych si musela koupit celou sadu, a na to nemám peníze... =D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hej, já si fakt myslím, že aspoň trochu se ti to líbit bude! :D To Parasol Protectorate bych si chtěla hrozně moc přečíst, jen si netroufám na tu angličtinu, takže s tím budu muset ještě chvíli počkat. Pokud se k tomu dostaneš dřív než já, tak budu čekat na tvůj názor! :) Jo a ty různý edice u knih ze série, to je fakt zlo. :D Tuhle jsem na BD koukala na jednu sérii a všechny díly byly v úplně jiný velikosti, klidně bych sáhla i po sadě, jenže tu u té série nenabízejí. Fakt skvělý. :D

   Vymazat
 4. Som rada, že sa ti kniha páčila.:) S tou jemnou dokonalosťou Sophronie máš pravdu... Ale pri tom potenciálnom trojuholníku ťa môžem upokojiť, že to autorka v trojke rozhodne nepojala otravne alebo gýčovito!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já jsem taky moc ráda! :) Jé, tak to jsi mi udělala radost! :D Toho trojúhelníku jsem se upřímně bála, teď jsem na to spíše zvědavá. :) Snad u nás CooBoo třetí díl vydá co nejdřív! :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.