pátek 2. ledna 2015

Recenze: Throne of Glass


Autor: Sarah J. Maas
Série: Throne of Glass
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 404 stran, paperback
Nakladatelství: Bloomsbury, 2012
Hodnocení na GoodReads: 4,18/5 (86 970 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (naživo vypadá mnohem líp!)

Něco málo k ději
Celaena Sardothien je nejznámější nájemná vražedkyně v Adarlanu. Jenže pak udělá fatální chybu – nechá se chytit. Ocitá se v trestaneckém táboře, v solných dolech Endovieru, odkud je nemožné utéct. Přežije tu sice celý rok, ale je jí jasné, že další zimu nezvládne. Proto, když se objeví adarlanský korunní princ Dorian s žádostí, aby byla jeho Šampion v otcově soutěži, která má určit královského nájemného vraha, výměnou za svou svobodu po čtyřech letech případné služby, Celaena přijímá. Jenže se rychle ukáže, že účast v soutěži bude patrně nebezpečnější než Celaena čekala – Šampioni postupně umírají i mimo soutěže a patrně to nebude náhoda.

Autorka a styl psaní
Sarah J. Maas je americká autorka, která se narodila a vyrostla na Manhattanu v New Yorku, poté následovala svého přítele, dnes manžela, do Kalifornie, kde žila šest let, než se odstěhovala do oblasti Filadelfie, kde v současné době žije. Vystudované má kreativní psaní, s vedlejším oborem náboženských studií. První verzi svého románu Throne of Glass napsala v pouhých šestnácti letech. Autorka původně sdílela příběh online, než si ho v roce 2010 všimlo nakladatelství Bloomsbury. V současné době má Maas smlouvu na šest knih. V květnu 2015 také začne vydávat novou new adult fantasy sérii A Court of Thorns and Roses.

Jakmile jsem se do toho dostala (zvykla jsem si na angličtinu), výborně mi styl psaní sedl. Díky němu jsem hltala stránku za stránkou, přestože se tam zrovna moc nedělo. Vyprávěno je v er-formě, v minulém čase. Většina knihy je brána z pohledu Celaeny, ale občas je vyprávění okořeněno o pohled Chaola Westfalla či prince Doriana, i když to vyprávění Doriana tam bylo hlavně proto, aby vyjádřil, jak moc se mu Celaena líbí. Ovšem jinak si na psaní opravdu stěžovat nemůžu, je znát, že autorka psát umí a talent má.

Příběh, průběh děje
Podle mě ta knížka po příběhové stránce dost trpí tím, že jde o první díl z plánované šestidílné série, kde se autorka snaží čtenáře hlavně seznámit s postavami a lehce i se světem. Podle různých kousků informací, které sem tam utrousí, se dá tušit, že to celé bude promyšlenější a lépe rozvinuté v pokračování. Je tu cítit potenciál, který doufám autorka využije.

Já jsem se u toho nenudila, protože mě bavilo to číst, avšak v samotné knize se toho tolik nestane. Podle anotace je čtenář nalákán na souboje s těmi nejnadanějšími zloději a nájemnými vrahy v zemi. Jo... Tak to moc nečekejte. Soutěž Šampionů, která působí, jakože bude stěžejní téma knihy, je ve skutečnosti dosti odsunutá do pozadí a mnohdy jsou některá kola popsána jen jednou větou. Pár scén se týká nějakého toho výcviku, přípravy na soutěž. A něco málo je tam ohledně dění u dvora. Někdo by mohl být zklamaný, což bych pochopila. Autorka se totiž spíše věnuje přípravě půdy pod nohama pro pokračování, než pořádnému ději v tomto díle.

Prostředí
Najít young adult fantasy s propracovaným prostředím není zas tak moc snadné. Throne of Glass je jedna z těch knih, která má prostředí propracované mnohem lépe, přestože nám autorka naservíruje jen menší část.
Celý příběh se odehrává ve fiktivním světě, ke kterému máte na začátku knihy mapu. Mapy v knihách mám ráda, takže za to palec nahoru.
Z toho, co autorka odhalila, získá čtenář informace, že zemi obývali Fae a vládla tam magie, než se to král rozhodl vymýtit. Magie je zakázaná a potlačena, ale i tak to vypadá, že nějaká ta forma magie přetrvala, o čemž se ale patrně dozvíme více v pokračování.
V knize je letmo představeno i náboženství s božstvem, v jehož čele stojí Bohyně. Moc se mi líbilo, že autorka svátky, které známe my – kupříkladu Vánoce, zapracovala i do svého světa, i když je krapet změnila. Za to dávám také palec nahoru.

Prostředí zkrátka působí zajímavě a já jsem jedině zvědavá, co dalšího autorka v pokračování představí.

Postavy
Na young adult knihu jsou ty postavy poměrně dobré, v porovnání s epickou/vyšší fantasy je to už krapet horší. Nemůžu říct, že jsou napsány vyloženě špatně, ale také by to mohlo být lepší.
Celaena měla sklony k Mary Sue, ovšem vždycky, když už jsem si myslela, že to začíná být přehnané, autorka nějakým způsobem poukázala na to, že je také obyčejný člověk, který si prošel těžkou zkouškou. V pár scénách byla Celaena popsána až realisticky. Já z ní mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu mě opravdu bavila, na tu druhou mě ale zvládala i dost štvát. Je to s ní těžké. Naprosto chápu, že ji někdo dokáže nesnášet, ale chápu i proč ji někdo zbožňuje. Já si na ni ještě budu muset vytvořit názor. Jen co podle mě autorka trochu přehání je ta obrovská tajemnost ohledně její minulosti, podle mě si tím hází klacky pod nohy.

Máme tu dva mužské charaktery, u kterých se člověk těžko rozhoduje, koho má radši. Princ Dorian mi byl sympatický, přestože je podle mě tak trochu stereotyp. Do Celaeny se zakoukal jen proto, že je pohledná a nenadbíhá mu jako ostatní dámy u dvora. To, co mezi nimi bylo, je naprosto typické pro young adult. Jenže mě ty jejich společné scény stejně bavily, protože autorka to uměla napsat vážně dobře.

Chaol Westfall je z té trojice patrně nejlépe napsán. Nebo tak aspoň zatím působí. Přišel mi z nich nejuvěřitelnější, rozhodně co se týče chování. Princovi jakoby bylo jedno, že Celaena je vlastně vražedkyně a mohla by ho kdykoliv zabít, kdyby chtěla, oproti tomu Chaol si to jasně uvědomoval. Líbilo se mi, jak je zachycen ten vztah, který se mezi nimi buduje. Jak jí Chaol postupně poznává a začíná jí opatrně důvěřovat. To bylo hrozně fajn.

Zmínit musím ještě princeznu Nehemiu. I když nemá v knize tolik prostoru, vypadá na zajímavou postavu a já se jen těším, až se dozvím více z jejího příběhu.

Pocity, dojmy, hodnocení
Throne of Glass je série, o které se v zahraničí neustále mluví, většinou v superlativech. Když jsem začala slyšet pozitivní názory i z našich končin, začala jsem se o to zajímat a nakonec jsem se na to začala i těšit, přesto jsem svá očekávání před čtením krotila. První díl je podle mě dobrým úvodem do YA fantasy série, která má obrovský potenciál být naprosto skvělá a já budu hodně zklamaná, pokud se tak nestane.
Autorka umí psát, její styl mi výborně sedl, takže se s nadšením vrhnu do její další tvorby. Svět, představený v této knize, vypadá ohromně zajímavě a já jsem upřímně zvědavá, jak to bude autorka rozvíjet. Příběh je poněkud slabší, ale zas nemůžu říct, že vyloženě nudný či hloupý. Postavy jsou asi nejrozporuplnější a hodně u nich bude záležet na tom, jak vám sednou do nálady. Nicméně pocit z celého čtení mám výborný, protože jsem se těšila, až si najdu čas na pokračování ve čtení, hrozně mě to bavilo a velice se těším na druhý díl.
Jste-li zmlsaní poctivou fantasy, je možné, že vás kniha tolik neohromí. Ovšem v opačném případě nevidím důvod, proč by se vám ta kniha nemohla aspoň trochu líbit. Já sama doporučuji se na ni podívat a to ať už v angličtině nebo v chystaných překladech. Podle mě kniha má velký potenciál si vás opravdu získat.

Konečné hodnocení:
8/10

Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde

8 komentářů:

 1. Já si určitě počkám na překlad, jsem na sérii upřímně zvědavá. Akorát mě trochu mrzí ten docela velký počet dílů, podle mě je to zbytečné, ale třeba pak budu u šestého dílu brečet, ať to ještě nekončí :D Já od toho zas tak velká očekávání nemám, ani nejsem příliš velký fanoušek fantasy, nicméně těším se, až se mi tahle potvůrka dostane do rukou!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba u Kostičasu si nedokážu představit, že by to autorka mohla natáhnout na šest dílů (nebo kolik jich má být), ale u toho fantasy to většinou nějak jde. A u tohohle by to podle mě soudě podle toho prvního dílu šlo. Navíc je autorka už v půlce a podle všeho je ten třetí díl dost otevřený, takže na čtvrtý se čtenáři fakt těší. No, uvidíme. :) Jasně, budu zvědavá, co na to řekneš, až se k tomu dostaneš. :)

   Vymazat
 2. Jestli se ti libil prvni dil, tak budes milovat dvojku :) Je tam mnohem vic akce a konci vazne luxusne, ackoliv k trojce jsem se bohuzel jeste nedokazala dokopat. Nelibi se mi totiz vyhlidka toho, ze bych na 4ty dil pote musela cekat :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všichni ten druhý díl opěvují, jak je boží a mnohem lepší než ten první, tak to mu snad budu i věřit. :D Musím se k němu dostat co nejdřív. Jen ještě nemám doma třetí díl, tak možná počkám, než si ho pořídím. Nebo zkusím vydržet, než bude venku i ten čtvrtý díl. :D (A tímhle stylem se k tomu nedostanu, než bude venku celá série. :D)

   Vymazat
 3. Tuhle knížku mám v plánu od té doby, co ji na YT vychvaluje Kat - překlad - mám nekonečný to read seznam :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Booktubeři jsou čisté zlo, ohledně doporučování těch knih. :D Kdo to má všechno stíhat číst? :D Doufám tedy, že se ti ta knížka bude líbit, až se ti povede se k ní dostat. :)

   Vymazat
 4. Na tuhle knížku jsem hrozně zvědavá! :) Několikrát jsem si říkala, že si jí pořídím, ale mám tolik nepřečtených knih doma, že se pořád mlátím přes ruce, když bych chtěla klikat na nákupní košíček :D A navíc nevím, jestli by mi nedělala problém angličtina, ale zase bych mohla říkat, že jsem si tu knížku pořídila pro své studium angličtiny..:D
  Booktube je opravdu čisté zlo, když jsem byla "limitovaná" tím, co vyšlo u nás, bylo to už tak hrozné a chtěla jsem každou druhou knížku, ale teď když každý měsíc chrlí booktube bezvadné a úžasné knihy, co má pak člověk dělat..navíc když bookdepository posílá zdarma a ty knížky tam zase o moc víc nestojí, že..:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se bojíš té angličtiny, není nic snazšího, než si počkat na český překlad, který chystá CooBoo. :) Já sama jsem knize neodolala, když byla na BD s téměř padesáti procentní slevou, to jsem si ji musela objednat. :D
   Naprostý souhlas! :D To se prostě nedá to stíhat všechno. :D Sice stále čtu více v češtině, ale každý měsíc se snažím přečíst aspoň jednu knihu v AJ. Jenže jakmile se jedné knížky zbavím, hned jsem nalákána na minimálně dvě další. Hrůza. :D

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.