neděle 5. dubna 2015

Recenze: Hůl prokletí [RV]

Autor: Åsa Larsson a Ingela Korsell
Ilustroval: Henrik Jonsson
Originální název: Nidstågen
Přeložila: Marie Voslářová
Série: Pax
Díl: 1.
Počet stran, vazba: 136 stran, hardback
Nakladatelství: Host, 2015
Hodnocení na GoodReads: 3.85/5 (47 hodnotících)
Hodnocení obálky: 4/5 (moc pěkná!)

Něco málo k ději
Bratři Alrik a Viggo to v životě neměli lehké, ovšem teď se blýská na trochu lepší časy – jejich noví pěstouni Lajla a Anders jsou hodní lidé. Městečko Mariefred, jejich nové bydliště, vypadá docela obyčejně, avšak brzy se ukáže, že k obyčejnosti má hodně daleko. Nachází se zde tajná knihovna, která skrývá magické předměty a vědění o bytostech, které jsou skutečné, přestože je většina lidí bere jen za pouhé mýty. Jenže ochrana knihovny slábne, ozývá se tep času a přichází temnota. Jedinou nadějí pro strážce knihovny by mohli být právě bratři Alrik a Viggo.

Autoři a styl psaní
Åsa Larsson je populární švédská autorka detektivních románů, prosadila se díky své sérii o Rebecce Martinssonové. Ingela Korsell původně učila na základní škole, v současné době se věnuje psaní a také výzkumu a pořádání kurzů dětské gramotnosti na univerzitě v Örebro.
Henrik Jonsson je ilustrátor a komiksový kreslíř – na svém kontě má spolupráci s komiksovým vydavatelstvím DC Comics, kde se podílel kupříkladu na tvorbě sérií Batman či Suicide Squad.

Ta knížka je výborně napsaná. V zásadě stručně, bez zbytečně dlouhých popisů, takže to neuvěřitelně dobře odsýpá a výborně se to čte. Navíc autorky umí naprosto bravurně navodit atmosféru – přestože je to kniha pro děti, při některých scénách naskakovala husí kůže i mně.

A celé to dokonale podtrhují ilustrace, které jsou zkrátka úžasné. Výborně doplňují celý příběh, často umocňují tu napínavou atmosféru, k čemuž napomáhá i fakt, že jsou černobílé.

Příběh, průběh děje
Přestože je to vlastně první díl z plánované několikadílné série, autorky na nic nečekají a vrhají se do toho hezky po hlavě. Nudit se nebudete – celá kniha je nabitá akcí, tajemstvími a spoustou napětí. A jen co se vyřeší jedna věc, hned se hrdinové pouští do něčeho dalšího! Samotný konec je jeden z nejotevřenějších konců, které jsem vůbec četla, takže zaručeně budete chtít mít po ruce druhý díl, abyste mohli číst dál!

Dle mého názoru se mladším čtenářům budu dosti zamlouvat, že je to celé v takovém strašidelnějším duchu. A ta spousta akce, i to je pro mladší čtenáře naprosto výborné, protože se u čtení nestihnou ani chvilku nudit.

Prostředí
Za prostředí dávám velký palec nahoru. No řekněte mi, kolik jste četli knih, které by se zaměřovaly na severské mýty? Já asi žádnou. I proto jsem byla z Paxe tak nadšená. Navíc se to celé odehrává ve Švédsku, to také není úplně běžné prostředí pro podobný typ knihy. Nutno podotknout, že autorky nás se severskými příběhy seznamují jen lehce, já pevně věřím, že v dalších dílech se toho dozvíme ještě víc!

Postavy
U postav se možná dočkáte mírně stereotypního schématu – jsou zde nějací starší mentoři, hlavní hrdinové, kteří jsou vyvolení a z afunkční rodiny – ale zas je to kniha pro děti, tudíž se za to na autorky tolik nezlobím. Navíc i přesto je v jednotlivých postavách dostatek originality, proto jsem jim to schopná odpustit.

Bratři Alrik a Viggo mají oba úplně jiné přednosti, ale oba je snadné si oblíbit. V průběhu knihy projeví statečnost a důvtip, rozhodně ale nejsou nijak dokonalí a neumí všechno hned ze své přirozenosti.
Důležití jsou i Estrid a Magnar, strážci knihovny, z nichž jistě budou mentoři chlapců. Tuhle dvojici jsem si oblíbila okamžitě a moc se těším, až se s nimi v pokračování seznámím blíže.

Pocity, dojmy, hodnocení
První díl z nové série Pax se rozhodně povedl. Moc mě bavilo knihu číst, po příběhové stránce to úžasně odsýpalo a neustále se něco dělo. Z prostředí jsem nadšená, protože se vážně ráda dozvím něco nového o severských mýtech. K tomu všemu knihu doplňují naprosto božské ilustrace, které perfektně podtrhují celou atmosféru knihy.
Pokud máte mladšího sourozence, stoprocentně mu strčte tuhle knížku do ruky, obzvlášť jestli hledá napínavé, strašidelné a dobrodružné čtení. V tom případě, že nemáte problém číst knihy pro děti, podívejte se po ní též. A hlavně nezapomeňte mít po ruce druhý díl!

Konečné hodnocení:
8,5/10
Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Host.

Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Zdroj obálky: www.goodreads.com
Zdroj obrázků: zde, zde, zde a zde
K sérii Pax můžete shlédnout i knižní trailer:


6 komentářů:

 1. Tuto sérii jsem nečetla a popravdě jsem ani neměla v plánu to změnit. Však po přečtení tvé recenze vážně uvažuji, že si knihu pořídím. Děkuji za skvělý typ podaný v pěkně napsané recenzi :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud ti nevadí číst knihy pro děti, určitě se po tomhle podívej! Bylo to vážně moc dobré! :) Moc děkuji za pochvalu, mám radost, že se ti má recenze líbí. :)

   Vymazat
 2. To vypada hoodně zajímavě))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A zajímavé to také bylo! :) Doporučuji se po tom mrknout. :)

   Vymazat
 3. Knížka by mi měla brzo přijít, uvidím co na ní řeknu, přestože je pro děti vybrala jsem si ji hlavně na odpočinutí a tak :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak doufám, že se ti bude kniha líbit! Podle mě to bylo opravdu skvělé. :)

   Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.