středa 8. června 2016

Nestvůry nejsou skutečné... Anebo jsou?


Charlie Laird je dvanáctiletý chlapec, který má problémů až nad hlavu. Nejen, že se jeho otec znovu oženil, a on tudíž musí trpět jeho novou manželku, ještě k tomu ale byl donucen se přestěhovat z domu, kde vyrůstal, do nevzhledného fialového zámečku na vrchu ulice, a aby toho nebylo málo, už tři měsíce se pořádně nevyspal - trápí ho totiž noční můry! Noční můry, které jsou každým dnem živější a živější a jestli se Charliemu nepodaří svou současnou situaci brzy vyřešit, bude v pořádném maléru!

To máte zhruba shrnutí, o čem kniha Noční můry! z pera dua Jason Segel a Kirsten Miller je. Jason Segel je známý americký komik, scénárista, herec, hudebník a s tímto literárním debutem už i spisovatel. Zkrátka všestranný umělec. Kirsten Miller je na druhou stranu spisovatelka na plný úvazek, známá například sérií o Kiki Strike. Na tvorbě knihy se podílel ještě Karl Kwasny, který ji doplnil velice zdařilými, černobílými ilustracemi.
O samotné knize jsem se dozvěděla, již když vyšla v originále a velice mě na ní zaujalo právě jméno Jasona Segela. Uznávám, že to bylo hlavně kvůli jeho účasti v seriálu How I Met Your Mother, ale i kvůli jeho tvůrčímu podílu na filmu o Muppetech. Každopádně jsem byla velice zvědavá, jak se mu bude dařit v roli spisovatele, přestože se na knize nepodílel sám, tudíž těžko říct, co z knihy je práce jeho a co práce Kirsten Miller. Ať je to jak chce, musím konstatovat, že tahle spolupráce vyšla na výbornou! Noční můry! je kniha napsaná neuvěřitelně čtivě, je prakticky nemožné ji odložit, dokud ji člověk nedočte až do konce. Přestože nejsem malé dítě, autorům se podařilo nádherně vybudovat strašidelnou atmosféru, až jsem občas měla nahnáno i já. 

Knížku musím pochválit i po příběhové stránce. Ono to totiž má hlavu i patu, dokonce i něco navíc. Možná si říkáte, že o snech jste už něco četli, takže je tohle vůbec originální? No já říkám, že je! Jak už sám název připomíná, tohle je zaměřené na noční můry. A celý tenhle nápad okolo země nočních můr - podsvěta - je zpracován velice dobře. Pro mě to bylo něco nového a dávám za to velký palec nahoru! Příběhu nechybí pořádná dávka napětí, akce a více či méně překvapivých zvratů. Ano, občas je kniha průhledná, avšak přece jenom je to čtení pro děti a já si nemyslím, že dětem to bude připadat průhledné, právě naopak. Velký plus mají Noční můry! i za konec, který je uzavřený, díky čemuž se dá kniha číst samostatně, přestože se jinak jedná o první díl série.Charlie je neobyčejně moc vystrašený chlapec. A díky tomu je dle mého názoru postavou, se kterou se děti zvládnou poměrně snadno identifikovat, protože kdo se někdy necítil vystrašený? Kdo někdy neměl špatné sny? Kromě Charlieho v knize vystupuje i jeho rodina - otec, bratr Jack a nová macecha Charlotte, kterou Charlie vůbec nemá rád. Nesmím zapomenout ani na Charlieho přátele Alfieho, Paige a Rocca, kteří v příběhu také sehrají svou roli, společně s pár příšerami z podsvěta. Vyjma Charlieho je většina postav představena spíše povrchově, ale jsou propracováni dostatečně na to, aby mohly v příběhu správně fungovat. Věřím, že k jejich případnému rozvoji dojde v dalších dílech.

Jak napovídá věk hlavního hrdiny a jak jsem už i výše zmínila, kniha je určená dětem, ale i přesto si ji může užít i čtenář starší (já sama jsem toho důkazem). Nicméně mladším čtenářům ji opravdu vřele doporučuji, obzvlášť pokud preferují dobrodružné čtení s prvky nadpřirozena. Pro starší čtenáře - jestli si rádi sem tam přečtete dětskou knihu, tak jako já, hoďte po tomhle očkem, bez pochyb by vás to mohlo zaujmout.

Stojíte-li o nějaké číselné hodnocení, tak bych knize dala krásných 80% a budu si držet palce, aby nakladatelství XYZ dlouho neotálelo s překladem druhého dílu, na který se nedočkavě klepu už teď!

Údaje o knize
Český název: Noční můry!
Originální název: Nightmares!
Autoři: Jason Segel a Kirsten Miller
Přeložila: Dana Chodilová
Série: Noční můry!
Díl: 1.
Nakladatelství: XYZ, 2016
Počet stran, vazba: 376 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 3,86/5 (4 191 hodnotících)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.