sobota 13. srpna 2016

Co se to děje ve městě plném schodů, které nikam nevedou?


Saypuřané bývali utlačovaným národem, bez přízně bohů, dokud se nerozhodli pro odpor. Do jejich čela se postavil Kaj, kterému se podařilo něco neuvěřitelného - zabít bohy. Pak to netrvalo dlouho a Saypuřané rychle ovládli celý Kontinent. Dobývání jim usnadnil chaos, v jakém se Kontinent po smrti bohů ocitl - došlo k masivní změně reality, celá města prostě zmizela, spousta lidí zemřela. Od těchto událostí uplynulo několik desítek let, Saypuřané teď vládnou a Kontinentálům neumožňují studovat ani vlastní historii. Svět stále není v pořádku. A jako centrum všech podivností se jeví město Bulikov, dříve sídlo bohů. Sem také přijede doktor Efrem Pangyui, Saypuřan, studovat Kontinentální historii, ke které nemá nikdo běžný přístup. Lidé Bulikova jsou pobouřeni a nakonec to končí nejhorším možným způsobem - jeho vraždou. Právě tu přijíždí vyšetřovat Shara Thivaniová, ovšem brzy zjišťuje, že se toho v Bulikově děje mnohem víc, než se ze začátku zdálo.

Robert Jackson Bennett je americký autor, který se svou ženou a syny žije v texaském Austinu. Na poli spisovatelském není žádným nováčkem - už za svou prvotinu Mr. Shivers získal cenu Shirley Jackson Award. Ovšem asi největší úspěch a větší pozornost širšího čtenářstva mu získala právě kniha Město schodů. Její pokračování, City of Blades, vyšlo v angličtině letos, v češtině ho vydá nakladatelství Host patrně příští rok. 

Jak můžete usoudit z mého pokusu o shrnutí této knihy, je docela komplikovaná. Proto mě nepřestává udivovat, jak lehce a hlavně rychle se ta kniha četla. Autorovi se ji povedlo napsat inteligentně, ale zároveň i stravitelně. Jsou totiž fantasy knížky, které jsou sice krásně promyšlené, avšak jsou napsané tak krkolomně, že člověk u jejich čtení občas i trpí. Pro tuto knihu to naštěstí neplatí - právě naopak. Byl vyloženě požitek ji číst a já jsem jí v podstatě proletěla, aniž by mi utekla nějaká podstatná informace.

Celá kniha stojí hlavně na prostředí, které autor vytvořil vážně zdařile. Já osobně nejvíc oceňuji ta božstva - některá jsou plně originální, některá jsou naopak inspirována bohy, se kterými se potýká náš svět. Měla jsem pocit, že skrze toto božstvo autor náboženství kritizuje, kritizuje to, jak kolikrát absurdní je, upozorňuje na fanatičnost a nebezpečí, které přináší. Ovšem autor čtenáři nic nevnucuje, vlastně nechává na něm, jak si některé věci bude interpretovat. Je možné, že jsem v tom pod tíhou okolností, věcí, které se v dnešní době dějí, viděla významy, na které autor ani nepomyslel. Tak či tak je prostředí úžasně promyšlené a propracované, za což dávám palec nahoru. Jediné, co my v tomhle směru chybělo, byla mapa toho světa, pomohlo by to v orientaci.Samotný příběh je velice spletitý, i když autor dává čtenáři dost indícií, aby se mohl zamyslet nad tím, jak by to mohlo být dál. Některé věci jsem si domyslela, avšak našla se i místa, kdy mě autor překvapil. Párkrát mě i vyloženě převezl. Také všechno krásně odsýpá, nenašla jsem výrazně hluchá místa, ani logické díry. Vše, na co se autor zaměřuje, má nějaký důvod, ať už pro pochopení jednání postav nebo pro pochopení celého toho světa.

Postav je v knize několik, i když úplně do hloubky čtenář pozná hlavně Sharu Thivaniovou, ta už je od začátku opředená tajemstvími. Některé informace ohledně ní jsou jasné jak facka, jiné mě překvapily, když je autor odhalil. Já osobně jsem si Sharu oblíbila, protože k nějaké hrdince dokonalé po všech stránkách má hodně daleko. Z dalších postav stojí za zmínění Sigrud, to je spíše takový tichý společník, avšak postupně získal v knize více prostoru. Dále tu je guvernérka Mulagheshová, rázná a přímá ženská. A pak je tu Votrov, u kterého člověk moc neví, na čem je. O všech těchto postavách si ráda přečtu něco dalšího.

Mám-li to shrnout, Město schodů je poctivá fantasy kniha, která má čtenářům hodně co nabídnout. Za prvé je tu skvělý autorův styl psaní, díky kterému se to čte úplně samo. Následuje výborně propracovaný svět, plný tajů, o kterých se nemluví. O příběhu ani mluvit nemusím, ten je stejně dobrý, a postavy také nejsou vůbec špatné. Kniha mě strhla, od začátku do konce jsem hltala každou stránku a na konci jsem byla zanechána s pocitem naprostého uspokojení, protože Město schodů mělo všechno, co od dobré knihy žádám.

Číselně knize dávám 100% a strašně se těším na druhý díl, který by mělo nakladatelství Host vydat v příštím roce! A jestli to nevyplynulo z mých předchozích odstavců, knihu vám vřele doporučuji, stojí za to.

Údaje o knize
Český název: Město schodů
Originální název: City of Stairs
Autor: Robert Jackson Bennett
Přeložil: Milan Pohl
Nakladatelství: Host, 2015
Počet stran, vazba: 510 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,14/5 (10 615 hodnotících)

2 komentáře:

  1. Zní to hodně dobře! Knihu mám v hledáčku, ale poslední dobou se snažím nerozečítat další série a tak uvidím, kdy se k ní dostanu. Pěkná recenze! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tvému rozhodnutí nerozečítat další série naprosto rozumím. :D Já jsem dneska s hrůzou zjistila, že se svými rozečtenými sériemi strašně zaostávám. :D Nicméně jestli se zrovna k téhle knize dostaneš, řekla bych, že nebudeš litovat. :) Ale podle mě může fungovat i jako samostatná kniha. :) A moc děkuji! :)

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.