úterý 16. srpna 2016

Kým byla Celaena Sardothien, než se stala princovým Šampionem?


Než byla Celaena Sardothien uvržena do solných dolů Endovieru, byla chráněnkou a dědičkou Arobynna Hamela, krále adarlanských nájemných vrahů. Celaena je zvyklá poslouchat všechny rozkazy a plnit všechny zadané úkoly, však má na krku dluhy, které musí Arobynnovi splatit. Jenže pak se jednou rozhodne rozkazům vzepřít a jednat podle svého svědomí, což na ni uvrhne Arobynnův hněv. Co všechno bude muset Celaena za neuposlechnutí vydržet? Co všechno ji to bude stát?

Od svého debutu s knihou Throne of Glass si Sarah J. Maas stihla udělat jméno a posbírat velkou řadu fanoušků. Ovšem před vydáním první knihy byly postupně uveřejňovány jednotlivé novely, které pak dohromady vyšly právě v knize The Assassin's Blade. Sarah je autorkou ještě druhé série - A Court of Thorns and Roses a jisto jistě pracuje na sériích dalších. Její knihy v českém překladu vydává nakladatelství CooBoo, v překladu slovenském nakladatelství Slovart.

Jak jsem zmínila už výše, je tato kniha složená z jednotlivých novel, konkrétně z pěti. Každá novela má svůj vlastní příběh a teoreticky může stát sama o sobě, nicméně v praxi je lepší jednotlivé novely číst po sobě a dohromady, protože na sebe chronologicky navazují a s každou novelou jsou navzájem o něco propletenější. Vlastně jde o jednotlivé epizody, které tvoří ucelený příběh bez toho, aby se autorka zdržovala zbytečným opisováním okolo a jinou vatou.

Vše začíná novelou The Assassin and the Pirate Lord, která vlastně spustí následující události. Mně osobně se zdála tato novela nejslabší, protože mi nepřišla ničím vyloženě zajímavá a byla i předvídatelná. Jako hlavní klad vidím to, že je čtenáři ukázáno, že Celaena přece jenom má nějakou morálku a svědomí.

Následuje novela The Assassin and the Healer, ta je ze všech nejkratší, ovšem moc dobře se čte. Tahle novela byla taková odlehčená a měla čtenáře v krátkosti seznámit s tím, co se Celaeně stalo za neuposlechnutí rozkazu. Tato novela mě bavila podstatně víc než novela první.Avšak s novelou třetí - The Assassin and the Desert přichází zlom a novely začínají být bez debat výborné. Stojím si za tím, že třetí novela se autorce povedla ze všech nejvíce - nechybí jí totiž napětí, akce a ani nové informace o světě, ve kterém se celá série odehrává. Z téhle jsem byla vskutku nadšená a s radostí si ji někdy přečtu znovu. Jen tak.

Novely The Assassin and the Underworld a The Assassin and the Empire se musí číst prostě dohromady, jinak to nejde. Tady už opravdu dochází k tomu dramatu. Normálně mi místy bylo Celaeny líto, přestože mi jinak často leze na nervy. V poslední novele se čtenář konečně dozvídá, co přesně vedlo k zatknutí Celaeny, palčivá otázka, na kterou chtěl při čtení Throne of Glass znát odpověď. Obě tyto novely jsou dobré, plné intrik, zrady, akce a v člověku dokáží rozvířit spoustu emocí.

Jediná chyba téhle knihy? Ty novely jsou vyprávěné z pohledu Celaeny. Já vím, je to hlavní hrdinka, takže co jiného... Jenže ona je to občas jen těžko snesitelná hrdinka, hlavně ze začátku. Když se v druhé novele dostala ke slovu i jiná postava, hned mi to přišlo lepší a vlastně mě to i tak více bavilo. Já ten Celaenin pohled na svět fakt nemám moc v oblibě, i když on si člověk postupně zvykne a nakonec to ani tolik nevnímá.

Pokud si tyto novely přečtete, lépe pochopíte Celaenu, její jednání a něco málo z její historie. Upřímně přiznám, že kdybych si novely přečetla před prvním dílem, asi bych se na dost věcí dívala jinak a možná bych si vytvořila víc spojitostí. Tím také chci říct, že The Assassin's Blade můžete bez problémů číst před celou sérií, pokud vím, nic si tím nevyspoilerujete. Spíš vás to naopak navnadí na knihy, nebo vám to bude stačit samo o sobě, kdo ví. Avšak jestli fanoušci série jste, novely si určitě nesmíte nechat ujít!

Mám-li to shrnout, kvalitativně jsou na tom novely rozdílně, ale stále ani v nejmenším nejde o špatné čtení. Já sama jsem si to naprosto užila, protože mě autorka baví svým stylem a mám hrozně ráda ten svět. Fanoušci knihu stoprocentně ocení. A jestli náhodou váháte, zda-li rozečíst další sálodlouhou sérii, zkuste se nejdřív podívat právě na tohle, v těch novelách je totiž krásně vidět, jak Sarah J. Maas píše a co můžete očekávat od plnohodnotných knih. Jen tedy to nevzdejte hned po první novele a minimálně i tu třetí si přečtěte.

Protože to nebylo úplně dokonalé, nemůžu dát knize plné hodnocení, ale méně jak 90% se mi jí dávat nechce. Pokud nečtete anglicky, budu držet palce, aby nakladatelství CooBoo vydalo knihu v překladu co nejdříve. Já sama se teď asi s nadšením vrhnu na druhý díl série.

Údaje o knize
Originální název: The Assassin's Blade
Autor: Sarah J. Maas
Série: Throne of Glass
Díl: 0.1 - 0.5
Nakladatelství: Bloomsbury, 2014
Počet stran, vazba: 430 stran, paperback
Hodnocení na GoodReads: 4,5/5 (41 810 hodnotících)

4 komentáře:

 1. Skvělá recenze :) Ach jo já jsem ještě pořád nečetla Skleněný trůn :) A to se na něj chystám už pěkně dlouho :) Hned po státnicích to hodlám napravit :) Hezké čtení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! Tak snad se ke Skleněnému trůnu dostaneš a bude se ti to líbit, tak jako mně. :)

   Vymazat
 2. Jestli to bude česky, tak to rozhodně beru :-)

  OdpovědětVymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.