pátek 11. listopadu 2016

Za dobrodružstvím do krajiny triků a lží

Ve světě dvanáctileté Alice Alexis Queensmeadow je magie natolik běžná věc, že z ní lidé udělali obyčejnou měnu. Také je to svět plný barev, což si Alice uvědomuje až bolestně moc - ona totiž barvu postrádá, proto je brána za tu divnou. Jediný, s kým si opravdu rozumí, je její milující otec. Jenže ten se ztratí. Alice je přesvědčená, že je naživu, jen ho najít. Ohledně toho nemá moc nadějí, dokud se neobjeví Oliver, chlapec, kterého ze srdce nesnáší, s tvrzením, že ví, kde její otec je. Ale zadarmo ta informace nebude. Podaří se Alici najít svého otce a dojít ke šťastnému konci?

Tahereh Mafi je americká autorka, která do podvědomí čtenářů vstoupila svou dystopickou sérií pro mládež Shatter Me, ta vyšla i v českém překladu u CooBoo pod názvem Jsem roztříštěná. Knihou Furthermore se rozhodla zaměřit na dětské čtenáře. Dle jejích slov v současné době pracuje na temné fantasy zasazené do Persie.

Mé první setkání s tvorbou Tahereh Mafi nedopadlo nijak slavně. Shatter Me se mi jednoduše nelíbilo. Přesto jsem se rozhodla autorce dát další šanci, protože podle mě ten talent v sobě má. Na Furthermore jsem se vlastně i docela těšila - ta obálka je naprosto dokonalá a knihy pro děti mám ráda. Takže jak to s knihou nakonec dopadlo?

Za prvé se musím vyjádřit ke stylu, kterým je kniha napsaná, protože to je jedna z jejích hlavních předností. Ten jazyk je strašně krásný, Tahereh má opravdu talent pro hrátky se slovy. Je to dokonale poetické a vlastně to i knize dodává tu správnou atmosféru. Ale. Občas to působilo dost na efekt. Občas mi to přišlo už trochu moc a obzvlášť ke konci jsem to už spíše jen přelétávala pohledem. No a pak je tu tohle - je to kniha pro děti. Pro děti! Nejsem si jistá, jestli taková květnatá vyjadřování jsou pro děti stoprocentně vhodná, když tam figurují celou dobu. Podle mě to pro ně bude matoucí. A zdržovat je to ve čtení.

K problému s tím stylem se váže i fakt, že ten děj je poněkud rozvleklý. Vlastně až moc. A ten vzletný styl psaní tomu taky nepomáhá. V podstatě polovinu knihy se skoro nic neděje. No a ta druhá půlka je víc o mluvení než konání. Na dětskou knížku je tam toho dobrodružství a napětí žalostně málo. Já jako dospělák jsem se u toho nudila (na to nejsem u dětských knih zvyklá), nedovedu si proto představit, jak by to vzalo dítě. Čekala jsem, že třeba konec bude parádní jízda, protože to tak být mohlo, ale to rozuzlení bylo tak snadné a vlastně skoro zadarmo, až jsem z toho byla zklamaná.


Pravda, Tahereh se snaží tou knihou předat zprávu a to poměrně důležitou. To se jí i bez pochyby daří (avšak zase nevím, jestli dítě ji tam uvidí), nicméně podobnou zprávu předávají i jiné knihy, které na to podle mě jdou lépe.

Ten svět Furthermore je docela šílený. A řekla bych, že prakticky bez pravidel, proto jsem nikdy nevěděla, s čím dalším se autorka vytasí. Na celém tom prostředí je vidět, jak úžasnou představivost Tahereh má. 

S postavami jsem měla trochu problém. V některých aspektech na mě působily hrozně ploše, jiné části jejich osobnosti měla autorka propracované dobře. Ovšem těžko jsem si k nim vytvářela nějaký vztah, neměla jsem potřebu jim fandit nebo tak něco. To se mi u dětských knih nestává.

Když jsem to četla, v hlavě mi neustále křičelo Alenka v říši divů. Přiznávám, že jsem ji nikdy nečetla. Tudíž jsem myslela asi spíše na tu filmovou od Burtona. Ono mi ji to hrozně připomínalo, hlavně extravagancí toho světa a vlastně i tím jazykem. Takže jestli se vám tahle Alenka líbila, možná se vám bude líbit i Furthermore.

Mám-li to shrnout, určitě mi knížka přišla lepší než Shatter Me. Na té knize je vidět, že má autorka hromadu zajímavých nápadů, jen je správně pojmout. Nejsem si jistá, jestli se měla pouštět do knihy pro děti, konkurence je tu totiž veliká a v tomhle směru se Furthermore řadí k tomu slabšímu. Samotné mi to totiž připomínalo spíš young adult - tam je i tak nějak normální, že se toho vlastně tolik nestane. A být to YA, tak to možná hodnotím i trochu kladněji. Té knize totiž chybí to základní, co dětská kniha má mít - dobrodružství, napětí. Tahereh by tomu měla příště věnovat více prostoru místo poetických popisů.

Knížku doporučuji spíše starším čtenářům než dětem, kterým je určena. Přece jenom jsme zvyklejší na popisy a ty nudnější knihy. Pokud jste fanoušci Tahereh, zkuste se po knize podívat, pro mě osobně to bylo lepší než Shatter Me. Angličtina mi nepřišla těžká, ale při nejhorším to pro vás bude menší výzva a aspoň se naučíte nová slovíčka.
Číselně knihu hodnotím 50%.

Údaje o knize
Originální název: Furthermore
Autor: Tahereh Mafi
Nakladatelství: Dutton Books for Young Readers, 2016
Počet stran, vazba: 416 stran, e-book
Hodnocení na GoodReads: 4,03/5 (2 082 hodnotících)

Zdroje obrázků: zde a zde

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.