úterý 13. prosince 2016

Modrovlasá Hilda je zpět!


Když jsme se s Hildou setkali naposledy, byla společně s maminkou donucena se ze samoty u lesa přestěhovat do velkého města. Bez přírody a možnosti běhat po venku je Hilda poněkud nešťastná, přesto ale dokáže i na městě posléze najít určitá pozitiva. Seznámí se s havranem, který po ráně do hlavy neví, jak létat. Také se přidává do skautu a snaží se získávat jednotlivé bobříky. Ale to by nebyla Hilda, aby se nezapletla s věcmi nadpřirozenými a i poněkud nebezpečnými.

Luke Pearson je britský autor komiksů a ilustrátor, který díky jeho příběhům o dívence jménem Hilda rychle nabyl popularity. Právě Hilda je i jeho prvotina. Jako tvůrce se podílí i na animovaném seriálu Adventure Time. Díky Netflixu se v roce 2018 dočkáme i animované verze Hildiných příběhů.

První dva příběhy Hildy se zalíbili snad každému, proto jsme všichni natěšeně čekali na pokračování, které nám nakladatelství Paseka konečně přineslo! Hilda je takový ten typ knihy, ke které si sednete a přečtete si ji v okamžiku, kdy si ji přinesete domů. Protože kdo by to odkládal a ochuzoval se tak o tu radost, kterou mu její příběhy přináší?Hilda nám tentokrát mění prostředí, ale ani to jí nebrání v tom zůstat svá, originální a magická. Musím přiznat, že jsem se právě toho zasazení do města trochu bála, nebyla jsem si jistá, jestli tam půjde to nadpřirozeno zakomponovat tak hezky, jako to šlo u toho jejich domku u lesa. Naštěstí si s tím autor poradil velice dobře a Hilda díky tomu neztrácí to své kouzlo.

Mimochodem, v knize je i nová mapa, která je naprosto úžasná. Co bych za tak krásnou mapu kolikrát dala ve všech těch fantasy knihách, co čtu!

Knížka se opět skládá ze dvou příběhů. Ten první se jmenuje Hilda a ptačí slavnost. V tomhle příběhu se Hilda spíše seznamuje právě s tím městem a se svými novými spolužáky. Musí si zvyknout, že ve městě nemůže dělat úplně všechno tak, jak mohla v předchozím bydlišti. Ale ani život ve městě jí nebrání v zažívání dobrodružství. 
Ptačí slavnost je trochu kratší než druhý příběh, ale neztrácí tím na zajímavosti a napětí. Je také dost úsměvný, celkově mi tahle kniha přišla humornější než ta první. Ilustrace tohoto příběhu jsou naprosto nádherné, hlavně ta samotná ptačí slavnost je opravdu dechberoucí.Druhý příběh se jmenuje Hilda a černý pes. V tomhle příběhu se z Hildy stává skautka a k tomu po městě pobíhá záhadný černý pes, kterého se lidé bojí. Tenhle příběh si mě naprosto získal a nemám k němu snad nic, co bych mohla vytknout. Autor nám tady ukazuje, jak moc jiná a hlavně výjimečná Hilda je, rozhodně v porovnání s ostatními dětmi, i když na druhou stranu je Hilda i ve spoustě věcech naprosto stejná. Také jsme seznámeni s novými nadpřirozenými tvory - s domácími skřítky. A řeknu vám, ti nemají chybu!
Černý pes je o něco napínavější, než Ptačí slavnost. Ovšem je stejně veselý a nadmíru originální. Ilustrace je samozřejmě také zdařilá, tentokrát mě nejvíce zaujali ti domácí skřítci. 

Hilda se vrací je kniha, která naplňuje očekávání, které přinesl první díl, a pro mě osobně je vlastně i předčila. K první knížce jsem měla menší výhrady, ale o pokračování to rozhodně říct nemůžu. Jednoduše mě na tom všechno nadchlo - ty příběhy, ty ilustrace, ty postavy či ten krásný vztah, který Hilda má se svou maminkou. Stoprocentně jsem se u toho bavila mnohem více než u první Hildy. Nemůžu tedy jinak, než vám Hildu doporučit. Tohle je opravdu čtení pro malé i velké, každý si na tom najde to svoje. A když už nic jiného, aspoň tu krásnou ilustraci můžete obdivovat. Super je i to, že jednotlivé příběhy můžete číst naprosto samostatně, v podstatě na sebe nenavazují, tudíž vám nic neuteče. 

Já knihu tentokrát hodnotím 100% a nemůžu se dočkat, až nakladatelství Paseka příští rok vydá Hildu a kamenný les!

Údaje o knize
Český název: Hilda se vrací - Hilda a ptačí slavnost, Hilda a černý pes
Originální názvy: Hilda and the Bird Parade, Hilda and the Black Hound
Autor: Luke Pearson
Přeložila: Martina Knápková
Nakladatelství: Paseka, 2016
Počet stran, vazba: 112 stran, hardback
Hodnocení na GoodReads: 4,19/ (1 540 hodnotících) a 4,33/5 (957 hodnotících), u přímo českého vydání je rovných 5/5 

2 komentáře:

  1. Tak o téhle knize/sérii jsem zatím vůbec neslyšela, ale ty ilustrace jsou krásné a docela si mě Tvou recenzí nalákala.. Tak třeba nakonec neodolám :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Fakt ne? :D A přitom já mám pocit, že se o Hildě mluví dost! :) A určitě se po Hildě mrkni, je fakt úžasná a ještě jsem nikoho neslyšela ji kritizovat. :D :)

      Vymazat

Za každý nový komentář jsem moc vděčná, vždycky mě potěší a budu jedině ráda, když komentář zanecháte. :)
Pokud použijete profil "Anonymní" prosím, abyste se na konci příspěvku podepsali. Předem děkuji.